vychází v 4:58 a zapadá v 21:11
vychází v 21:47 a zapadá v 4:51
 

Časopis Myslivost

O původu psího rodu III.

Vladimír MÁDLE
O původu psího rodu III.
Povídání o divokých a postupně domestikovaných předcích psa domácího jsem chtěl uzavřít skupinou tzv. primitivních plemen – předchůdců špiců, chrtů a loveckých honičů všeobecně. Potíž je v tom, že hranice co je divoké, polodivoké a následně kulturní plemeno se rychle smazává. Z konžských šenzi vzniklo plemeno basenži a náš krajan Jiří Rotter vytváří z jejich příbuzných plemeno hahoawu.
Dingo se stal jedním z komponentů honáckých a ovčáckých plemen v Austrálii (kelpie, cattle dog) a jsou snahy chovat čistokrevně i samotného dinga. Z izraelských pariů udělala dr. Menzelová plemeno canaan dog a nedá se vyloučit, že

různí nadšenci se snaží parie jiných typů také chovat čistokrevně!

Za těchto okolností jsem si dovolil popsat plemeno, které je považováno za primitivní, i když je několik staletí specializované. Je to severský špic, ale využívaný jako norník! Nelovil však lišky a jezevce, ale ptáky. Největší pozoruhodností tohoto nevelkého, poměrně subtilního pejska je však anatomická stavba těla, kdy se opravdu musíme ptát - kde je původ jeho rodu?

Norský ptačí pes - lundehund


Předkové tohoto plemene se vyskytovali u obce Maastadt, kde vikingský

vladař Maas choval kozy a ovce. Dá se tedy předpokládat, že jeho psi byli nejprve špicovití ovčáci. První zprávy o nich pochází z konce 16. století a o 80 let později už popisuje F. Negri lundehunda jako psa, který leze do zakřivených útesových děr a vynáší jednoho papuchalka za druhým. Tito mořští ptáci rodu Fratercula jsou příbuzní alek a názory na jejich kvalitu se různí. Jedni považují maso tohoto půlkilogramového ptáka za nechutné, protože páchne rybinou, jiní ho naopak přirovnávají ke koroptví pečínce. Svou cenu také mělo jejich prachové peří, strukturou podobné kajčímu. Kvalitní lundehund měl velkou hodnotu, asi jako jalovice, protože dokázal za noc vytáhnout přes sto ptáků a na dvorech lovců stály kádě s nasolenými papuchalky. Od poloviny 19. století se však papuchalci začali chytat do sítí a lundehund se dostal na vedlejší kolej. Jejich počty se rapidně snižovaly a teprve jistý S. Skaun upozornil na zanikající plemeno. Norský Kennel klub však jeho poznatky nebral v úvahu v domnění, že jde pouze o obyčejného selského psa. Až mnohem později paní E. Christie prosadila v roce 1943 uznání lundehunda jako oficiální plemeno, ale řada psů mezitím uhynula na psinku. Celá populace byla zachráněna opětovně několika psy z Maastadtu, odkud pocházeli jejich předchůdci.

Postupem času se chov rozrostl na několik stovek zvířat, která ovšem nesměla opustit Norsko. Po zrušení tohoto nařízení se lundehund rozšířil nejprve do Švédska a dnes se vyskytují odchovy i ve střední Evropě. Největší pozoruhodností tohoto psa, vysokého 35 cm s hmotností 7 kg, je však jeho anatomie. Dokáže vědomě uzavřít ušní zvukovod, stejně jako zvrátit hlavu dozadu, až se dotkne hřbetu. Součástí jeho ramenního kloubu je nejen lopatka, ale i plně vyvinutá a na příslušných místech uchycená klíční kost (ostatní psi zde mají jen bezvýznamný výrůstek), která mu umožňuje doslova jako primátům rozpažit přední končetiny. Nejznámější odlišností je však jeho šest prstů na všech končetinách. Ve skutečnosti v případu šestých prstů jde o nefunkční paspárky, jaké se někdy vyskytují i u jiných psů, ovšem jen na zadních končetinách. Páté prsty u lundehunda však mají plně rozvinutou konstrukci a "palce" hrudních končetin jsou tak dlouhé, pevné a pohyblivé, že psu poskytují opravdu značnou stabilitu ve strmém, nerovném terénu.

Někteří znalci se shodují v tom, že odlišná anatomie lundehunda vznikla z důvodu jeho staletého využití při lovu papuchalků, kdy vytahoval tyto mořské ptáky z jejich pobřežních nor. Na druhou stranu se však musíme ptát, proč podobná anatomie se nevytvořila třeba u loveckých teriérů, kteří norovali v podobném prostředí už v dobách římské nadvlády nad britskými ostrovy před dvěma tisíci lety?

Je paradoxem, že zatímco se dnes přísně chráněného papuchalka podařilo rozmnožit v dostatečné míře, dostal se na pokraj zániku naopak lundehund, kdy se z tohoto kdysi tvrdě pracujícího psa stává atrakce výstav a společenské plemeno.


Zpracování dat...