vychází v 5:04 a zapadá v 21:07
vychází v 0:09 a zapadá v 11:38
 

Časopis Myslivost

Starodávné plemeno z jižní Francie

Jana MRLINOVÁ
Starodávné plemeno z jižní Francie
Gaskoňský baset má tak trochu smůlu. Pokud se psi podobného typu někomu líbí a začne shánět štěňátko, brzy zjistí, že sehnat “gaskoňce” není žádná legrace a tak většinou “sáhne” po klasickém basetovi, který je mnohem více rozšířenější a tím pádem i dostupnější. Ve skutečnosti se tito psi od sebe zásadně liší.
Z historie plemene

Slovo "basset" pochází z francouzského slova "bas", česky hluboký, nízký. Názvem basset označují Francouzi všechny nízkonohé psy, tedy plemena se zkrácenými končetinami. Rozdělují své honiče na velké "Chiens de grande taille", například Grand bleu de Gascogně - velký modrý gaskoňský honič, pak na malé honiče, například Petit bleu de Gascogne - malý modrý gaskoňský honič a nakonec na nízkonohé honiče, například Basset bleu de Gascogne - modrý gaskoňský baset.

Jak už sám název modrý gaskoňský baset napovídá, pochází tento pes z Gaskoňské oblasti, která leží v jihozápadní části Francie (na hranicích se Španělskem). Přestože jde o psa francouzského, není ani v zemi původu nějak mohutně rozšířen. Patří k oblíbeným loveckým plemenům chovaným ve smečkách, ale je vhodný i jako přítel do rodiny. Francouzi jsou na něj velmi hrdí, protože jde o velmi staré vyšlechtěné plemeno. O původu modrého gaskoňského baseta jsou dohady, jisté však je, že existoval již koncem 19. století jako samostatné plemeno. Zda vyvstal jako chondrodistrofická mutace z velkého modrého gaskoňského honiče nebo z křížení tohoto plemene s artoiským basetem, anebo má být na něho pohlíženo jako na barevného mutanta tohoto plemene nelze již dnes potvrdit.

Vzhled


Modrý gaskoňský baset samozřejmě není modrý. Základním zbarvením je běloušovitá černo-bílá, která může být světlejší nebo tmavší. Na této břidlicově šedé základní barvě se vyskytují černé skvrny nepravidelných velikostí. K tomu náleží tříslové znaky na hlavě, předhrudí, nohách a okolo análního otvoru.

Má pevné protáhlé tělo s dobře drženými zády a lehce šikmým zadkem. Jeho kohoutková výška se pohybuje mezi 34 až 42 cm. Výrazná hruď s vystoupenou hrudní kostí je dobře vyvinuta a sestupuje na dolní straně až k loktu. Ocas nosí ve tvaru šavle a je-li pes v klidu, jeho zakončení sotva dosahuje země. U gaskoňského baseta jsou nápadné velmi silné a oválné tlapy s černými drápky. Hlava psa, která působí velmi dominantně, je posazena na dost dlouhém krku, oči mají oválný tvar, jsou hnědé, jakoby poněkud zapadlé a koukají na svět trochu smutně. Nos je silný, stejně dlouhý jako lebka, zakončený silným širokým čenichem. Uši má gaskoňský baset tenké, vlající, na konci zašpičatělé a přesahují konec čenichu.

Chování a charakter


Ve standardu FCI č.35 se stanoví, že tento pes je čilý, mrštný a velmi pohyblivý. Bývá veselý, šťastný a spokojený, jestliže ho dokážeme zaměstnat. Má smysl pro humor, je velmi mírný a nezávislý. Je vybavený sytým vyjícím hlasem, který zní ve smečce myslivcům jako hudba. V domě tento štěkot oceníte asi méně, ale doma baset také tolik neštěká. Bývá neobyčejně vděčný za každou pochvalu a projev lásky. Je skvělé, pokud má ve své blízkosti své lidi a pokud jej oni berou za svým programem co nejčastěji sebou. Berte jej na pravidelné procházky, bude velmi šťastný, ale pozor zachytí-li svým velmi jemným čichem stopu, beze všeho vám uteče. Tento pes je poněkud svéhlavý, ale to je vlastnost tomuto plemeni vrozená. To však neznamená, že jej nemůžeme lecčemu naučit. Pokud jej nevychováváme příliš tvrdě, ale správně usměrňujeme jeho povahu, stane se tento pes domácím mazlíčkem.

Péče a krmení


Držení modrého gaskoňského baseta neskrývá žádné problémy a údržba takřka nestojí mnoho námahy ani času. Pes nevyžaduje v podstatě mnoho péče, není třeba ho denně kartáčovat. Stačí, když srst občas pročísneme gumovým kartáčem a tím ze srsti odstraníme uvolněné chlupy. Uši se však rozhodně nesmějí zanedbávat. Pravidelně kontrolujeme jejich čistotu a zvukovod občas vyčistíme pomocí kvalitního čističe uší. Drápky udržujeme krátké.

Tak jako jiní lovečtí psi je i modrý gaskoňský baset psem, který "nikdy neřekne ne" a má vždycky hlad. Celá miska s krmením do něj spadne jako do studny a ještě kouká, kde co dostane. Trh s krmivy je dnes velmi silně zásoben, a proto je lépe využít buď rady chovatele nebo veterináře anebo vyzkoušet, co vašemu kamarádovi nejvíce vyhovuje. Modrý Gaskoňský Basset je idealním konzumentem suchého granulovaného krmiva s kompletním obsahem vitamínů a minerálů. Krmení klasickou potravou přináší psovi i chovateli spoustu obtíží - hlava skloněná do misky s řídkým obsahem se velmi rychle ušpiní, zbytky potravy se dostanou na uši. Suchá kompletní strava, i když je podávána zvlhčena, se na tlamu nelepí, nestéká a nešpiní. Určitě je dobré podávat krmivo s vyšším obsahem vápníku, a to zvláště v období růstu, nebo dodávat vápník doplňkovou formou.

Chov a využití


Baseti se v myslivosti používají k lovu černé zvěře, jelení zvěře, vlků atd. Uplatní se i při lovu bažantů a každé ostatní zvěře, nevyskytuje-li se v hojném počtu. Samozřejmě má pes dělat pouze rozruch a nahánět zvěř střelci. Přes jejich bizardní vzhled jsou tito baseti silní a vytrvalí. Díky jejich dobrému temperamentu a muskulatuře, vzdorují každému počasí a únavě. Honí veškerou zvěř, avšak upřednostňují zajíce. Baseti se vzhledem ke svým krátkým nohám pohybují klidně a rozumně, a proto zvěř zbytečně nezneklidňují.

Malí honiči mezi, které modrý gaskoňský baset patří, jsou vhodní i jako společenské plemeno a v mnoha zemích jsou i tak označováni, na rozdíl od velkých francouzských honičů, kteří jsou téměř výlučně chováni ve smečce za účelem lovu. Konkrétně ve Francii se tento baset chová převážně ve smečkách. Proto také dobře vychází s ostatními psy, ale ani děti ani návštěva mu nečiní problémy. Navyknete-li jej již brzy na společnost koček a jiných domácích zvířat, bude je bez problémů snášet.

Závěrem


Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že není ideálnějšího psa nad modrého gaskoňského baseta. Ale proč potom je toto plemeno chováno jen v některých zemích Evropy a ještě tak vzácně? Důvody jsou pravděpodobně asi tyto: málo početné plemeno v zemi původu a chované především k loveckému využití. Také je to neprávem opomíjené plemeno na výstavách, kde by jej mohla vidět široká veřejnost.

Kromě země původu se jeden z prvních modrých basetů objevil ve Švýcarsku v roce 1977. Také jeden z prvních vrhů mimo Francii byl zaznamenám právě ve Švýcarsku v roce 1981. V dalších zemích Evropy není o tomto druhu baseta žádná zmínka. Do České republiky byl první Basset bleu de Gascogne dovezen v únoru 1998. Jejich chov je u nás na úplném počátku, tak nezbývá než si přát zdravou chovnou základnu a smyslnou spolupráci s chovateli v zemích s bohatšími zkušenostmi. Ještě mnoho času uteče, než se tito psi stanou známějšími v našich krajích.


Zpracování dat...