vychází v 4:57 a zapadá v 21:12
vychází v 19:45 a zapadá v 3:15
 

Časopis Myslivost

Český teriér a současný výkon práva myslivosti

Ladislav TLAPÁK
Český teriér a současný výkon práva myslivosti
K napsání tohoto příspěvku ve prospěch českého teriéra jsem vyprovokován skutečností, že v posledních letech se k našemu malému loveckému plemenu chováme téměř macešsky.
Již několik dlouhých let jsem se v žádném našem mysliveckém tisku nesetkal s pozitivním článkem o současném loveckém využití tohoto plemene a i nabídka lovecky upotřebitelných psů českého teriéra je jen ojedinělá. Je všeobecně známá skutečnost, že doposud existují v České republice dva chovatelské kluby českých teriérů.

V žádném případě nechci nyní polemizovat, který klub pro chov českého teriéra je lepší či horší. Chci se zmínit skutečně jen o loveckém využití českého teriéra, neboť zásluhou současné příznivé doby, kdy jsou nám nyní k loveckému využití představována různá plemena prakticky z celého světa, se na naše vynikající všestranné lovecké plemeno českého teriéra zapomíná.

V roce 1994 jsem se rozhodoval, jaké plemeno loveckého psa si mám pořídit. Přes různé výhrady, že český teriér ztratil své původní použití loveckého psa, zejména norníka a barváře, a není vhodný pro výkon práva myslivosti zejména pro jeho vlažnou povahu a pro náročnou údržbu jeho srsti, mohu dnes uvést, že jsem se rozhodl správně. Mohu z praxe potvrdit, že český teriér je snadno ovladatelný, poslušný, skromný a velmi výborný norník s mnohostranným použitím.

Dominantou jejich práce je zejména práce na barvě při dosledu spárkaté zvěře, kde jsou špičkoví. Stopu vypracovávají pomalu, s rozmyslem, "nedivočí" na ní jako jiná plemena teriérů a slídičů, nosově jsou na úrovni. Dále velmi dobře norují a bez problému lze s českým teriérem nacvičit i aportování. Prostě jsou ideálním psem pro myslivce, který z různých důvodů nemůže být v revíru každý den, a také pro méně zkušeného myslivce, neboť jde o plemeno, které se velmi rychle učí. Své rodině je věrný a je také výborným společníkem dětí.

Je také skutečností, že pokud se zejména na spodní partii břicha ponechá krátká srst, pak i při plném mysliveckém využití srst českého teriéra nepotřebuje zvláštní údržbu.

Jsem rád, že takového vynikajícího teriéra - fenku vlastním od roku 1998, která již v roce 1999 ve třídě mladých na MVP Intercanis získala CAJC. Na podzim téhož roku v Rumunsku na dvou MVP vyhrála ve svých třídách a získala CAC, CACIB a BOB. Vítězství ji neminulo ani v Sopotech a na MVP v Českých Budějovicích v roce 2000.

Od té doby se výstavám již nevěnuji a přešel jsem na její lovecké využití. V červnu téhož roku fenka vykonala v Podivíně zkoušky v norování, kde mezi silnou konkurencí jagdteriérů, jezevčíků, welšteriérů a border teriérů byla vyhodnocena jako jedna s výslednými známkami 4, 4, 4, 4 a celkovým počtem 84 bodů. Následně v září absolvovala lesní zkoušky, avšak díky mému zaneprázdnění v době výcviku jsem podcenil disciplínu odložení a nahánění, a proto fenka skončila až ve III. ceně.

To však nemá žádný vliv na její další práci loveckého psa, neboť v práci odvádí perfektní práce zejména při dohledávkách chybně střelené a zraněné černé zvěře. Svou důsledností je známá i u myslivců okolních honiteb. Je rovněž nepřítelem zvěři škodícím liškám, kunám a toulavým kočkám.

Je to prostě přesně ten typ loveckého psa, kterého jsem pro sebe, rodinu a hlavně provozování mé velké záliby myslivosti, dlouhou dobu hledal. Proto českého teriéra všem myslivcům zkušeným i těm méně zkušeným v lovecké kynologii, kteří si hodlají v budoucnu pořídit psa malého plemene, plně doporučuji.

Bylo by opravdu na škodu, aby český teriér ztratil původní poslání loveckého psa a stal se výhradně plemenem společenským, neboť si to pro svou precizní práci ve prospěch myslivosti nezasluhuje.

Než jsem se rozhodl toto pojednání o českém teriérovi do redakce Myslivosti zaslat, má vynikající fenečka při porodu štěňat uhynula, což velmi těžce nesu, a to i z toho důvodu, že je téměř nemožné získat štěně od aktivně lovecky vedených rodičů. Přeji si, aby se tato skutečnost zásluhou myslivců-kynologů, kterým není lhostejný další osud plemene českého teriéra jako lovecky upotřebitelného psa, zlepšila a opětovně se začalo v myslivosti ve větší míře s jeho prosazováním.




Zpracování dat...