vychází v 5:05 a zapadá v 21:06
vychází v 0:26 a zapadá v 12:44
 

Časopis Myslivost

Elektronický výcvikový obojek do třetice

Silvie VESELÁ
Elektronický výcvikový obojek do třetice
Když do redakce přišel dopis s příspěvkem Dr. Šeré, ve kterém kladně popisovala své zkušenosti s použitím elektronického obojku, napadlo mě, že i já sama bych mohla tuto pomůcku vyzkoušet na svém dalmatinovi Nerovi. Základní povely zvládá na výbornou, chůzi u nohy a zastavení u obrubníku taktéž, odpadky venku nepožírá, neštěká, nekouše, se psy ani s lidmi se nepere. Co však považuji za jeho, nebo spíše naší slabší stránku je občasný problém s přivoláním. Pokud není v dohledu jiný pes, pak je vše bez problémů. Pokud je v dohledu pes menšího vzrůstu, pak také. Ale jak se někde na obzoru objeví pes jeho velikosti, nebo ještě lépe větší, pak začíná jít do tuhého a ani piškoty v kapse nepomáhají. Tedy ideální případ pro vyzkoušení elektronického obojku.
A tak se stalo, že po dohodě s ing. Huškem z firmy QTEST k nám poštou doputovala souprava v malém černém kufříku. Hned při nejbližším venčení jsem Nerovi obojek nasadila a očekávala, co bude říkat té malé krabičce pod krkem. Nic, zaregistroval ji až když se oklepal a krabička mu na krku poskočila. Pak už ho zase přestala zajímat.

Postupovala jsem podle přiloženého návodu, který doporučuje nechat psa nosit obojek po několik dnů aniž byste ho používali. Jednak proto, aby si na obojek zvykl a také proto, aby si nespojil jeho nasazení s případným trestem - impulzem. Moje zvědavost na fungování obojku byla nesmírná a nepoužít ho celých pět dnů pro mě bylo malou zkouškou sebezapření!

Pak nastal den D. Na vysílačce jsem nastavila impulz o intenzitě 2 (rozmezí od 1 do 8, kdy 8 je nejsilnější) se současným spuštěním zvukového signálu, a s napětím jsem se s Nerem vydala na vycházku. Po hodině venčení jsem svého psa začala podezřívat, že si můj rozhovor s Ing. Huškem v příloze přečetl. Poslouchal jako hodinky!

Ale pak přece - potkali jsme fenku pyrenejského horského psa, tedy obrovskou bílo šedou chlupatou kouli. Úžasný objekt zájmu pro mého psa. A jak jinak, nabral směr za ní. Nadešla moje chvíle. Po mém nevyslyšeném "Nero, ke mně!", jsem krátce stiskla tlačítko na vysílačce. V té chvíli jako když Nera zasáhne neviditelný blesk. S kratičkým zaštěknutím nadskočil nad zem, snad ve vzduchu se otočil a evidentně překvapený pelášil zpátky ke mně. Ovšem neméně překvapená byla i dotyčná fenka.

V  obdobných situacích jsem využila napomenutí impulzem, jehož intenzitu jsem snížila na plně dostačující úroveň 1, ještě asi třikrát. Poté jsem impulzy na vysílačce vypnula a ponechala funkční pouze zvukový signál. Přibližně po 14 dnech používání obojku mohu říci, že přivolání mého psa je téměř stoprocentní. A když se přece jen "zapomene", což se za poslední týden stalo jen jednou, stačí ho upozornit pouze zvukovým signálem. On moc dobře ví, co by mohlo následovat.

Za zmínku stojí také úsměvné reakce ostatních pejskařů. Někteří si obojku vůbec nevšimnou, někteří se po Nerovi ohlížejí, co že to na tom krku má. Ti zvídavější z nich se mě na obojek ptají a hádají: je to psí mobil, nebo vyhledávácí zařízení, když se pes někde ztratí? Pouze jeden majitel kavkazana věděl, že se jedná o elektronický výcvikový obojek.

A můj názor na jeho používání v praxi? Mohu potvrdit slova dr. Šeré, že elektronický obojek CANICOM je technicky i účelově velmi spolehlivý a lze říci, že s jeho pomocí lze zkrátit dobu výcviku psa. Může si ho samozřejmě zakoupit kynolog, který uzná jeho použití při výcviku za potřebné, ale vzhledem k jeho poměrně vysoké ceně ho spíše využije ten, kdo se výcviku psů věnuje intenzivněji. Obojek by si též mohly pořídit třeba chovatelské kluby či myslivecká sdružení, kde by členové měli možnost si ho v případě potřeby půjčovat. Přesto se domnívám, že obojek by měl "normální" kynolog použít až případě, kdy se mu nepodařilo vycvičit psa nebo odstranit jeho nežádoucí chování "klasickým" výcvikem. A i tak by jej měl používat s co největším rozmyslem.Zpracování dat...