vychází v 5:05 a zapadá v 21:06
vychází v 0:26 a zapadá v 12:44
 

Časopis Myslivost

Český fousek

Ing. Lubomír VENT
Český fousek
Český fousek, naše národní plemeno, byl v dřívějších chován spolu s jezevčíkem snad na každé hájovně. Hajní, dříve uznávaní jako symbol čestné myslivosti, fouska chovali pro jeho přítulnou a klidnou povahu, avšak s tím, že ohlídal svěřený majetek. Při lovu si cenili jeho univerzálnosti. Vodní práci přímo miluje a při polních honech na drobnou svým pevným vystavováním a klidem svému pánovi připraví mnoho pěkných loveckých příležitostí. Díky dobrému nosu a rozvážnosti dohledá každý střelený kus. Práci v lese, hlavně při dosledu spárkaté zvěře, vykonává vždy s chutí a jemu vlastní důsledností. Nestává se, že by nám postřelenou zvěř nedohledal.
V posledním desetiletí se v naší republice objevilo velké množství nových plemen všech skupin loveckých psů. Většinou jsou tato plemena chována pro svůj atraktivní vzhled jako společenská plemena. Část těchto jedinců si však pořizují myslivci, hlavně myslivci začátečníci. U některých speciálních plemen je lovecký instinkt velmi silný, například dravost teriérů, sledování stopy u barvářů, pronásledování zvěře u honičů a slídičů. Nezkušení držitelé takového loveckého psa si nevědí s výcvikem rady, "zkazí" psa výchovou hned v počátku a i velmi zkušený kynolog má práci předvést psa ke zkouškám. Velmi mnoho takových psů je drženo bez výcviku a lovecké upotřebitelnosti.

A právě český fousek je jedním z plemen loveckých psů vhodných pro myslivce, který si chce pořídit prvního loveckého psa. Toto plemeno s vrozenými vlastnostmi k poslušnosti, vystavování a přinášení je velmi dobře využitelné v lovecké praxi. Jde o psa středně velkého, nenáročného a odolného, ve zbarvení od tmavých hnědáků, hnědáků s bílou náprsenkou přes tmavé bělouše až po krásně melírované světlé bělouše. Při výběru štěněte je vhodné poradit se se zkušeným kynologem "fouskařem" nebo oblastním poradcem, který podle požadavku doporučí štěně z osvědčených krytí a stabilních linií.

Naše MS Kněžice obhospodařuje honitbu o výměře 1520 ha, z toho 300 ha lesa a 18 ha rybníků. Ročně lovíme velké množství drobné zvěře, hlavně divokých kachen, dále zvěř černou a srnčí. Členové našeho MS chovají české fousky již mnoho let a absolvovali s nimi všechny druhy zkoušek, včetně všestranných. S našimi psy se účastníme všech domácích honů a honů v sousedních honitbách. Pro svou univerzálnost, houževnatost a perfektní práci v praxi si u mnoha myslivců získal český fousek obdiv a mnoho z nich si ho také pořídilo. Naši členové chovají sedm českých fousků a dva jezevčíky. Díky jim jsou ztráty při honu minimální. Myslím si, že všichni chovatelé českých fousků by se měli na všech úrovních zabývat jejich propagací u řadových myslivců a tím se zasloužit o další rozvoj tohoto národního plemene, které nerozlučně patří k české myslivosti.Zpracování dat...