vychází v 5:08 a zapadá v 21:03
vychází v 1:19 a zapadá v 16:02
 

Časopis Myslivost

Dlouhosrstí ohaři z Pikardie

-VT-
Dlouhosrstí ohaři z Pikardie
Francie oplývá velkým počtem různých loveckých plemen, která mají mnohdy pouze regionální rozšíření. To je v podstatě i případ tří plemen, kterým se budu v tomto článku věnovat. Všechna pocházejí ze stejné oblasti, z Pikardie, a také jejich schopnosti a použití jsou velmi podobné.

Pikardští dlouhosrstí ohaři, teď mám na mysli celou skupinu, nikoli jen jediné plemeno, jsou vynikající vodaři, práce při lovu vodní zvěře je jejich specializací a jsou pro ni výborně přizpůsobeni. Jejich dlouhá srst má hustou podsadu, která je chrání před pronikáním vody na kůži a dobře tepelně izoluje. Dalším jejich specifickým rysem je jejich povaha - pikardi jsou velmi jemní, nesnášejí žádnou hrubost ze strany cvičitele - ale jsou výborně ovladatelní, což je ve složitých, neprostupných terénech jejich velkým kladem. V poli jsou všichni pomalejší, nezabírají příliš terénu, ale výborně vystavují a mají vrozenou schopnost přinášet. Pro tyto jejich vlastnosti jsou oblíbeni mezi praktickými lovci, ale nemají téměř šanci vyniknout na trialových soutěžích.

Pikardský dlouhosrstý ohař (Epagneul Picard) je tříbarevný bělouš, základní barva je bílá s hnědými plotnami nebo pláštěm a hustým stříkáním, na bězích, pod oháňkou, na mordě a nad očima jsou rezavé znaky. Srst je mírně zvlněná a na dotek velmi jemná. Je patrně nejstarším z pikardských plemen, svým původem je nejbližší starofrancouzskému dlouhosrstému ohaři.

Modrý pikardský ohař (Epagneul bleu de Picardie) je černý bělouš, jeho srst je hladší a lesklejší než u obou jeho bratranců, je i poněkud rychlejší v poli. Vysvětluje se to přilitím krve setrů při stabilizaci této rasy.

Dlouhosrstý ohař z Pont-Audemer (Epagneul Pont-Audemer) je nejmenší ze všech tří, také nejpomalejší a tvrdí se, že má nejlepší schopnosti pro vodní práci. I na jeho vzniku se podílelo plemeno z britských ostrovů, tentokrát ovšem nikoli ohař, ale vodní španěl. A Pont-Audemer jej skutečně nezapře, ani v exteriéru. Má bohatě zvlněnou, velmi jemnou srst téměř bez lesku, ve zbarvení hnědého bělouše. Na temeni mozkovny srst tvoří chocholku. Spojení této chocholky s bohatým osrstěním na uších dělá dojem, že pes nosí paruku. I když i oba výše zmínění ohaři jsou ve Francii málo rozšíření, Pont-Audemer je vysloveně vzácný. Za jejími hranicemi pak se můžeme setkat se všemi jmenovanými plemeny velmi zřídka.

Do ČR byl zatím dovezen jediný "modrý pikardský", který je dosud štěnětem. Na to, jak se osvědčí v naší praxi, si budeme muset ještě počkat. Ale jelikož mnoho našich honiteb je bohatých na vodní plochy a loví se na nich poměrně intenzivně, není důvod nevěřit, že u nás tato plemena svoje uplatnění naleznou.Zpracování dat...