vychází v 4:53 a zapadá v 21:04
vychází v 20:51 a zapadá v 4:42
 

Časopis Myslivost

Border teriér v praxi – ohlas

Ing. Jiří BENEŠ
Border teriér v praxi – ohlas
V příloze časopisu Myslivost 5/2003 jsem si přečetl článek o vlastnostech borderů. Jako chovatel tohoto plemene musím potvrdit poznatky v tomto článku. Chtěl bych zdůraznit jednu vlastnost těchto psíků, a to je schopnost jejich spolupráce ve dvojici. Předpokládám, že dokážou spolupracovat i v početnější smečce pokud tak budou chováni nebo se pravidelně seskupovat na společných lovech. Již čtyři roky pracuji s dvojicí fenek bordera ve své chovné stanici Kamenné Slunce. Mnohokrát se mi postaraly o úspěšný lov či dosled, kdy jsem nemusel ani nabíjet svou flintu. Ve většině případů na mě zůstává dávat dostřelné rány při lovu kun. Úspěšně se podílí na lovu lišek, které vyhání z nor a melioračních kanálů. Při naháňkách na černou hlásí bezpečně zvěř v leči. Několikrát se podařilo i černou zvěř v leči zadržet do příchodu střelce, jednalo se o kusy hmotnosti okolo 40 kg.
Díky svým fenkám border teriéra a patronům všech myslivců a lovců vám mohu popsat průběh jedné z mnoha pochůzek, která byla ozdobena netradičním úlovkem psíka mývalovitého, rychle se rozšiřujícího na našem území. Do té doby se vedly diskuse o výskytu této šelmy v naší lokalitě, o které jsme věděli pouze z obrázků a vyprávění, ale vlastní důkaz chyběl.

Dne 8. března 2003 jsem okolo 16. hodiny v honitbě MS Děčany, která se nachází ve správním obvodu obce Lovosice v Ústeckém kraji, ulovil psíka mývalovitého. Jednalo se o psa o hmotnosti 6 kg. Za zmínku stojí doba střetu, kdy bylo ještě plné denní světlo. Predátora navětřila tříletá fenka Brenda Kamenné Slunce v neprostupném terénu zarostlém šípkovými keři. Po krátkém zahlášení se ozvalo z  hustého šípku zaprskání jako od kočky. Okamžitě přiběhla a přidala se i druhá šestiletá fenka Ora Ostrý Lovec a nastal souboj. Od tohoto místa mě dělilo asi 10 m, ale také několik šípkových keřů. Než jsem se dostal na místo, mé borderky se již postaraly o své, starší držela hrdlo psíka a mladší jeho hlavu, na mne zbylo dát pouze dostřelnou ránu.

Vybělená lebka proražená špičáky psa v místě nad světlem mi bude navždy připomínat lovecké zážitky se psy plemene border teriér.Zpracování dat...