vychází v 6:48 a zapadá v 18:55
vychází v 14:27 a zapadá v 22:33
 

Časopis Myslivost

Klubová výstava německých krátkosrstých ohařů

Vladimíra TICHÁ
Klubová výstava německých krátkosrstých ohařů
Klub chovatelů německých krátkosrstých ohařů Praha pořádal svoji klubovou výstavu dne 15. června 2003 v Humpolci. Volba termínu byla zajímavá, protože den před tím bylo plemeno vystavováno na Mezinárodní výstavě psů všech plemen v Praze a tím se otevřela možnost srovnávat úroveň i počet psů přihlášených na dva rozdílné typy výstav. Mezinárodní výstavy jsou určitě přitažlivé možností získat čekatelství mezinárodního šampionátu krásy - CACIB. Klubové výstavy jsou naopak záležitostí takřka rodinnou a bývá na nich v rámci jednotlivých plemen přihlášeno více psů a fen. Konkurence je tedy veliká a získat titul Klubového vítěze může být složitější než výše uvedený CACIB.
Ch. Bor Agram Morávia
tř. vítězů - výborný 1, CAC, Klubový vítěz, BOB
o: Edy z Polánského revíru m: Cita Aruzam
chovatel: Miroslav Sadlonmajitel: Štěpán Horák


Klubová výstava německých krátkosrstých ohařů byla výstavou samostatnou, tedy výstavou určenou pouze jednomu plemeni. Vystavovatelé se sjeli z celé republiky a určitě byli spokojeni. Po organizační stránce byla výstava výborně připravena. Pořadatelé ji umístili na kolbiště Školního statku v Humpolci, kde postavili tři prostorné výstavní kruhy. Tráva byla dobře posekaná a tribuna poskytovala nejen výborný rozhled po celém výstavišti, ale v horkém dni i příjemné posezení ve stínu. Diváci byli početní, měli své favority a uměli je výborně povzbudit a potleskem dát najevo, jak se jim rozhodnutí rozhodčího líbí či nelíbí. Okolo výstavních kruhů se hodně diskutovalo nejen o vystavovaných jedincích, ale i o hodnocení exteriéru a rozdílných názorech u nás a v zahraničí. Do této oblasti například patří délka prutu. Ten v řadě evropských zemí nechávají delší, než dříve bylo zvykem a svůj přístup odůvodňují tím, že v případě delšího prutu se lépe hodnotí utváření zádi.

Rola Kořenice

mezitřída - výborná 1, CAC, Klubový vítěz
o: Grof od Skály Prosičkym: Ila Kořenice
chovatel: Bohumil Novákmajitel: Zdeněk Blažek


V katalogu bylo uvedeno celkem 68 německých krátkosrstých ohařů - 32 psů a 36 fen. Obsazeny byly všechny třídy mimo tříd dorostu a veteránů. Možná trochu překvapivá byla účast pouze dvou psů a pěti fen ve třídě pracovní. Přece jen jde o vysloveně pracovní plemeno, kde by třída pracovní mohla být třídou prestižní. Úroveň vystavovaných jedinců byla velmi slušná a přesto, že rozhodčí posuzovali poměrně přísně, byla zelená stužka označující známku dobrou, záležitostí ojedinělou. Velmi potěšující byla kvalita fen a to zvláště fen ve třídě mladých a v mezitřídě. Vzhledem k věku vykazovaly určité známky nehotovosti, ale ve většině případů bylo vynikající z hlediska pracovního plemene tak důležité utváření hřbetu, zádě a postavení a pohyb končetin. Hrubé, těžké feny s proneseným hřbetem byly výjimkou. Výstava psů je v prvé řadě o jejich exteriéru. Do určité míry se na ni ale ukáže i povaha vystavovaných jedinců. Tím samozřejmě není myšlen pracovní výkon, ale spíše "pevnost nervů". I tato oblast byla u fen v Humpolci zcela vynikající. Všechny se klidně předváděly, nejevily žádné známky neklidu, strachu nebo dokonce hysterie a žádné problémy nebyly ani okolo kontroly chrupu. Ví se, že fena dokáže svým chováním velmi ovlivnit povahu štěňat. Z tohoto pohledu je chování fen v Humpolci velmi potěšující. Konkurence byla veliká a získat čekatelství šampionátu ČR zadávané v jednotlivých třídách nebylo jednoduché a snadné nebylo ani v závěrečném kruhu určit Klubového vítěze psa a fenu a vybrat nejlepšího jedince výstavy. Čestný titul BOB si odnesl ušlechtilý, výborně osvalený a krásně předvedený Ch. Bor Agram Morávia.

Trix ze Štípek

mezitřída - výborný 1,CAC
o: Nord z Vtelenských polí m: Hera ze Štípek
chovatel: Luděk Müllermajitel: Martina Rymerová


Jako celek působila výstava výborným dojmem. Organizační příprava byla pečlivá a na nic nezapomínající, menší počty psů v kruzích daly rozhodčím prostor pro klidné a pečlivé posuzování a výstava se stala i místem, kde se navazovala nová a obnovovala stará přátelství. Jsou možná lidé, kteří znají město Humpolec jen jako odbočku vyznačenou na dálnici D1. Většina z nás ale ví, že Humpolec je starobylé město, které v dobách dávných chránil hrad s krásným jménem Orlík a které leží v Českomoravské vrchovině. Příznivci koní mají Humpolec spojen se Zlatou podkovou a je možné, že příznivci loveckých psů si ho budou spojovat s výstavou jednoho z nejkrásnějších a také nejpočetnějších loveckých plemen - s německým krátkosrstým ohařem.

Rys Kořenice

tř. mladých - výborný 1, CAJC
o: Grof od Skály Prosičkym: Ila Kořenice
chov: Bohumil Novákmaj: Michal Viniarský
Zpracování dat...