vychází v 5:34 a zapadá v 20:37
vychází v 21:30 a zapadá v 5:56
 

Časopis Myslivost

Jak možná vznikl pointr

Milan BUŠEK
Jak možná vznikl pointr
Je to už víc než deset let. Byl srpen, sobota pozdě odpoledne a končila mi služba. Cesta na vlak vede kousek lesem, okolo starého sadu, přes dvě pole. Slunce prosvítalo mezi stromy na asfaltovou cestu, všude klid, zkrátka krásné počasí.
Když procházím okolo sadu, jde proti mně pomalým procházkovým krokem starší pán a kolem něho běhá pes. Pointr, blesklo mi hlavou. Tak pěkný pes se nevidí každý den . Nemohu se do sytosti vynadívat na krásné a ladné křivky těla. Tmavé plotny krásných tvarů umístěné na jinak světlém těle psa.

Pointr mne kdysi zaujal na Nymbursku, kde jsem měl možnost vidět jeho prostorné hledání, jemný nos a bleskové vystavování na jarních zkouškách a poté v Brně na výstavě, kde se mi moc líbila vítězná dvojice pointrů v závěrečné soutěži krásy. Sám jsem pointra vlastnil, vystavoval a vycvičil.

Pes, který přede mnou nyní ladně pobíhal jako by z oka vypadl všem těm, které jsem uvedl. Mám chvíli času do příjezdu vlaku a tak zdravím kolemjdoucího a dávám se do řeči. "Hezké počasí na procházku a pěkný pes." " Jo, počasí je pěkný a pes se nám také líbí," zněla odpověď. "Pejsek má asi pěkné rodiče." "Jo, jo, to má - máma je anglický chrt a táta je boxer, známí přijeli na návštěvu se psem , fenka se hárala a než se stačili vzpamatovat bylo pozdě. Štěňata nechtěli utratit a tak jsme si jedno vzali a docela se nám i dnes moc líbí a jsme s ním spokojeni. Někdy máme pocit, že mu místo mluvení stačí oči." " Jaké měl sourozence?" "Postavou byla štěňata všechna stejná, lišila se jenom zbarvením. Ty barevné skvrny mělo snad každé štěně jinak. To byla doba než jsme si vybrali."

Vlak zahoukal v předchozí stanici a tak jsem se rozloučil a pokračoval v cestě. V duchu jsem si říkal, jak možná také nechtěné spojení před mnoha lety kdesi ve světě dalo takto pravděpodobně vzniknout nejednomu novému psímu plemeni. Nechci nikoho přesvědčovat, že pointr vznikl takto, ale po tomto náhodném setkání jsem o tom skoro přesvědčen. Po boxerovi zdědil sílu a inteligenci a po chrtovi oddanost a rychlost. O tom, že vystavovat se naučí i foxteriér snad nemusím ani psát. Proto vystavování zvěře už bylo jen otázkou výcviku, výběru a času.Zpracování dat...