vychází v 5:34 a zapadá v 20:37
vychází v 21:30 a zapadá v 5:56
 

Časopis Myslivost

Lesní zkoušky OMS Chrudim

Pavla KOUKOLOVÁ
Lesní zkoušky OMS Chrudim
Tímto článkem bych chtěla poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě lesních zkoušek v honitbě Pravěké Hradiště. Dne 28. června nastoupilo z osmi přihlášených psů sedm ke zkouškám, které byly pořádány pro malá plemena. Zúčastnili se německý křepelák, clumber španěl, jezevčíci, labrador retriever a golden retriever. Nebudu popisovat různé disciplíny, které každý výše uvedený pes musel absolvovat k dokončení zkoušek. Asi každý ví, které disciplíny jsou obsaženy na lesních zkouškách a také to nechci vypisovat z důvodu, že pro tyto zkoušky byly použity různé zkušební řády podle jednotlivých plemen.
Nemalou pozornost jsem věnovala také lidem, kteří se tu sešli. Na zkouškách se vždy sejde velké množství různých psů a velké množství různých lidí. Měla jsem dobrý pocit z názorů, které zde byly vyřčeny ohledně chovnosti, zdraví, práce a zkoušek našich loveckých psů a fen. K tomuto tématu, které je asi často diskutováno, bych chtěla napsat, že mě hodně mrzí, jak se majitelé a chovatelé staví k pracovním psům. Zapomínají na co byli ti naši pomocníci vyšlechtěni a co by jim měli dopřát, co by měla být jejich povinností vůči nim, když si loveckého psa, ale i ostatní pracovní plemeno zvolí. Bohužel hodně plemen podlehlo módnímu trendu. Velmi mnoho pracovních psů zná pouze práci ve výstavním kruhu, kam jistě každý čistokrevný pes patří kvůli kontrole exteriéru, ale kontrolovat se musí též povaha. Ta by měla být na prvním místě. Zamysleme se nad tím, k čemu nám budou krásní jedinci, když budou bázliví, nevyrovnaní v povaze? Snad jen na přehlídky krásy. Ze spousty plemen, dříve vyšlechtěných na práci, se staly dobyvatelé výstavních ocenění. Vůdce, který si připraví psa na zkoušky a později pro práci v terénu, který obětuje svému příteli všechen volný čas, ví, čím je případný úspěch vykoupen. Jaká cesta vede k výstavnímu titulu CACIB a jaká k pracovnímu titulu CACIT?

Mám na mysli to, že lovecký pes miluje práci a je šťastný, když je s ním pán spokojený a dopřeje mu dostatek činnosti. Škoda jen, že takové množství kvalitních loveckých psů končí u lidí, kteří soužití se psem nevezmou jako šanci na začátek jiného životního stylu, ale psa berou jako prostředek na přivydělávání. Vždyť pes nám dokáže dát tolik krásných zážitků a relaxace v dnešním světě plném stresu.Zpracování dat...