vychází v 5:05 a zapadá v 21:06
vychází v 0:26 a zapadá v 12:44
 

Časopis Myslivost

Londonovi teriéři

Vladimír MÁDLE
Londonovi teriéři
Při vyslovení jména Jack London si většina z nás vybaví jeho “psí romány” Volání divočiny a Bílý Tesák. Méně už jsou známa i další díla této trilogie Jery z ostrovů, respektive Michal bratr Jeryho. Snad je to proto, že ještě v nedávné době nebylo z internacionálního hlediska vhodné vydávat u nás knihy obdivující psy, kteří hlídali a vyhledávali černé domorodce najímané pro práci na plantážích. Jisté však je, že popisem příběhů těchto irských teriérů vystavěl slavný spisovatel tomuto plemeni nezapomenutelný pomník.
V letech 1907 až 1908 se Jack a jeho žena Charmian vydali na své jachtě Snark na výpravu po Tichomoří. Poblíž Šalamounových ostrovů na atolu Isabela se setkali s ředitelem kokosových plantáží panem Schroedrem, který choval irské teriéry - psa Prince, fenu Biddy a jejich potomky Possuma a Peggy. Tito irčani udivili svým chováním Londona do té míry, že se stali předlohou pro literární zpracování. Svou roli sehrály i informace z vyprávění jejich majitele, protože některé podrobnosti uvedené v románu jsou velmi podobné popisu vzniku a chovu tohoto plemene. Tyto skutečnosti jsou zajímavé i z toho hlediska, že irský teriér nebyl v té době ještě zcela ujednoceným a po světě příliš rozšířeným plemenem.

V této oblasti Oceanie se Londonovi setkali také s urostlým černým psem, který se jmenoval Satan. Tento kříženec erdelteriéra měl podobný úkol jako irčani, tedy bránit své majitele před místními domorodci. Z dnešního hlediska na to můžeme pohlížet se smíšenými pocity, ale je třeba vzít v úvahu, že nevyzpytatelní obyvatelé Šalamounových ostrovů byli v té době ještě kanibaly!

Ovšem hodnocení povahových vlastností irských teriérů, jejich ukázněnost, poslušnost a klid v porovnání s jinými psy této skupiny je v Londonově podání docela překvapující. Jde o to, že Jack i Charmian své vlastní irčany nikdy neměli. Po návratu z této výpravy si pořídili hladkosrsté foxteriéry, kterým dali jména po štěňatech z Isabely - tedy Peggy a Possum. Na Londonově horském ranči v Měsíčním údolí poblíž městečka Glen Ellen měli psi velkou volnost. V tehdejší na faunu a flóru bohaté Kalifornii byla totiž v divočině žijící zvěř zákonitou kořistí všech lidí i jejich psů. Peggy a Possum lovili divoké králíky a lišky, stejně jako lasičky a mývaly. Londonovi také zajížděli do sousedního Oregonu na lov jelenů, kuguárů a medvědů, a vraceli se s řadou trofejí. V době jejich nepřítomnosti spravovala farmu Jackova sestra Eliza a celou usedlost hlídali Possum a Peggy, kterým vydatně pomáhala kolie Colli a severský vlčák Brown Wolf. Wolf byl Jackovým oblíbencem, ale miláčky paní Charmiany byli oba foxteriéři. Nakonec lze jen konstatovat, že London se stal během svého krátkého života nejen dobrým znalcem lidí a zvířat o kterých psal, ale i solidním a na svou dobu věci znalým pejskařem!Zpracování dat...