vychází v 5:01 a zapadá v 21:09
vychází v 23:29 a zapadá v 8:14
 

Časopis Myslivost

Vyhodnocení ankety “Čím krmíte své psy?”

MVDr. Jan BERÁNEK
Vyhodnocení ankety “Čím krmíte své psy?”
Vážení čtenáři, těm z vás, kteří jste pilně vystřihovali, xeroxovali, vyplňovali a odeslali do naší redakce “krmící” dotazník děkujeme a nyní vám přinášíme slíbené vyhodnocení vašich odpovědí.
Délka zkušeností respondentů s mysliveckou kynologií: 1 až 40 let, průměr 13,5 roku

Zastoupená plemena
: anglický kokršpaněl, český fousek, anglický špringeršpaněl, welsh teriér, jagdteriér, bulteriér, štýrský brakýř, jezevčík, německý krátkosrstý ohař, irský teriér, labrador, maďarský drátosrstý ohař, bavorský a hannoverský barvář, parson russel teriér, německý křepelák, baset, border teriér, foxteriér, irský setr, výmarský ohař, gordon setr, slovenský kopov, beagle (nejčastěji zmíněné plemeno: jezevčík)

Ustájení psa (% respondentů):

- Venkovní kotec: 84 %
- V bytě: 13 %
- Střídavě: 3 %

Krmení:

- Suchá granulovaná strava: 29 %
- Kombinovaný způsob krmení: 60 %
- Minerální a vitamínové doplňky: 11 %
- Četnost krmení 1 až 2x denně

Značky granulované stravy:
Anka, Hubert, Opti Plus, Astor, Bono, Delikan, Star Pro, Pedigree, Purina, Proplan, Besty, Voříšek, K9, Shur Gain, Joly, Propesko (bez výrazného protěžování některé značky)

Rozhodující faktory volby stravy:
pohodlnost, rychlost a náročnost přípravy, vyváženost krmení, krmení jako předpoklad zdraví a výkonu, cena krmné dávky, doporučení veterinárního lékaře, onemocnění psa (problémy se zažíváním), rozvoj a prevence zubního kamene, zápach z tlamy, kvalita srsti, chutnost krmení, pestrost stravy, dostatek vitamínů a minerálních látek, zdravé klouby

Výsledky ankety v zásadě odráží současný stav a trendy v krmení psů v České republice. Nejvíce psů je krmeno kombinovanou stravou (suché krmení, masové konzervy, doma připravené krmení). Jednotlivé typy krmení jsou buď použity naráz v kombinaci nebo se střídají v průběhu dne. Suché kompletní krmení se často používá jako příloha. Takový způsob stravy narušuje komplexní charakter suchého krmení a úplně potlačuje smysl nákupu granulované směsi. Krmení granulemi předpokládá samostatné použití (monodieta) bez míchání a dalších doplňků. Jenom tak lze využít a zároveň nenarušit komplexní povahu suchého krmení.

Používaná granulovaná strava patří do nižší a střední cenové a jakostní kategorie. Jedná se tedy o kompromis mezi cenou balení a kvalitou krmení. Toto je paradoxní zejména z pohledu požadavků na výkon loveckého psa. Zajímavé je porovnání ceny denní dávky krmení Super Premium Quality (Eukanuba, Hills, Royal Canine) s krmením ve střední a nižší cenové kategorii. Cena denní dávky se často příliš neliší a kvalita krmení je vyšší.

Doma připravovaná strava je alternativou suchého krmení. Je však nemožné popsat vlastní složení krmné dávky na úrovni jednotlivých živin, krmení tak často neodpovídá věkovým a výkonnostním požadavkům zvířete. Otazníkem zůstává kvalita použitých surovin (domácí nebo jatečný odpad, méně kvalitní maso, problémy se skladováním). Nebezpečím zůstává nadměrný přísun energie a rozvoj obezity zejména ve starším věku psa a při jeho nižším výkonu. Příprava domácí stravy je nesrovnatelně náročnější než podání granulované směsi.

Při krmení psů se často upřednostňuje lidský pohled na stravu (rozmanitost, pestrost, střídání), který neodpovídá potřebám krmení masožravce. Člověk je všežravec a liší se tedy svými nároky od psa. Použití jednoho typu kompletní suché stravy po delší dobu, pokud odpovídá svým složením věku a výkonu zvířete, je možné. Důvodem ke změně krmení by měly být pouze zdravotní problémy zvířete v souvislosti s krmením, změna výkonnostní nebo věkové kategorie, odmítání krmení. Pohled majitele, že krmení je příliš jednotvárné, není důvodem ke změně stravy, která zvířeti chutná a udržuje ho v optimální kondici. Současně časté střídání krmení může vést ke zdravotním problémům (průjmy, potravní alergie).

Nedostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů v potravě je minoritní problém. Potíže s nerovnováhou v této oblasti se objevují daleko později než nedostatky ve složení krmné dávky z pohledu hlavních živin (energie, bílkovina, cukry, tuky). Nutriční nedostatek minerálů nebo vitaminů je velmi vzácný, daleko častěji se setkáváme s nadměrnou dotací některých vitamínů (vitamin D) nebo minerálů (vápník) majiteli a s nimi souvisejícími onemocněními (hypervitaminóza D, osteochondróza jako rizikový faktor vzniku ortopedických potíží v období růstu u velkých plemen psů). Další doplňování minerálními a vitaminovými preparáty se tedy nedoporučuje, zejména ne u psů krmených Super Premium dietami. U dalších diet nejasné kvality nebo složení je doplňování minerálů a vitaminů otázkou, na kterou nelze dát uspokojivou odpověď. Rovnováhy živin odpovídající potřebám zvířete je dosaženo pouze přesnou znalostí obsahu jednotlivých živin krmné dávky. Při neznalosti složení diety (doma připravená, nekvalitní granule) je nemožné nastavit správné množství doplňků a dochází velmi snadno k předávkování. Výjimkou je preventivní podávání chondroprotektivních látek (kloubní výživa), které nemůže uškodit metabolismu a současně napomáhá udržet zdraví kloubů u psů v zátěži.

Tvorba zubního kamene je složitý multifaktoriální problém, v jehož kontrole se uplatňuje mnoho postupů. Většina granulovaných směsí se mechanicky podílí na odírání zubního plaku a kamene. Současná novinka na trhu Eukanuba Dental Care umožňuje chemickou kontrolu zubního kamene (polyfosfát) s velmi dobrými výsledky ve fázi klinických studií. Největší tíha kontroly zubního kamene však nadále zůstává v oblasti pravidelného stomatologického ošetření u veterinárního lékaře.

Speciální kapitolou je výživa psů v období puberty, výživa seniorů a březích nebo kojících fen. V těchto kategoriích je doporučitelné využít komerční diety, které respektují zákonitosti a speciální požadavky těchto věkových kategorií.Zpracování dat...