vychází v 5:00 a zapadá v 21:10
vychází v 23:03 a zapadá v 7:03
 

Časopis Myslivost

Barvářské zkoušky v okrese Svitavy

Mgr. Jan NEUDERT
Pes je neocenitelným pomocníkem myslivce při výkonu myslivosti a platným pomocníkem při lovu. Může se stát, že i při odpovědném přístupu a dodržování všech zásad zvěř postřelíme. V mnoha případech je to jedině dobře připravený lovecký pes, který může postřelenou zvěř dohledat. Proto Okresní myslivecký spolek ve Svitavách každoročně pořádá barvářské zkoušky malých plemen, po jejichž absolvování je pes kvalifikován jako lovecky upotřebitelný pro lov a dosled spárkaté zvěře. V loňském roce k nim přibyly jako Memoriál Ing. Alberta Vedry barvářské zkoušky honičů.
Tradičním místem konání barvářských zkoušek je honitba Města Poličky, přesněji její část zvaná "Borová - Žižkov". Dne 11. října 2003 se jich zúčastnili čtyři jezevčíci, tři welšteriéři, stejný počet jagdteriérů, jeden patterdall teriér a jeden staffordšírský bulteriér. Všechny účastníky uvítal Vojtěch Pechanec, vedoucí odboru lesního hospodářství města Poličky. Slavnostního zahájení se zúčastnil i starosta Poličky Miloslav Popelka, nechyběli trubači Loveckého kvarteta Vysočina.

Nejdůležitější disciplínou těchto zkoušek je práce na pobarvené stopě. Pes ji musí absolvovat v časovém limitu na barvářském řemeni nebo volně v těsném kontaktu s vůdcem. Dráha musí být dlouhá asi 650 kroků a stopa musí být stará minimálně 12 hodin před začátkem zkoušek. Velký vliv zde může sehrát počasí.

"Vlhko a voda psům nevadí. Při suchém a teplém počasí se totiž pach barvy ztrácí mnohem rychleji. Naopak ve vlhkém lesním porostu se drží déle," vysvětluje rozhodčí Miloš Loskot. Podle jeho slov rozhoduje, zda má pes o barvu zájem. Pak mu nevadí ani ztížené podmínky.

Při zkouškách uspělo osm psů v I. ceně, tři ve II. ceně a jeden ve III ceně. Nejvíce bodů získal jezevčík Cid od Lodínské hájovny, vůdce P. Hrdlovič z Hradce n. Svitavou, druhý skončil k překvapení všech bulteriér Jane Swug, vůdce L. Vrabec z Koclířova. Na třetím místě skončila fenka welšteriéra Dina Framus, vůdce P. Pechanec z Javorníku.

Deset loveckých psů se svými vůdci se 1. listopadu 2003 zúčastnilo 1. ročníku Memoriálu Ing. Alberty Vedry . Také tyto barvářské zkoušky honičů se také konaly v honitbě Města Poličky v části zvané Žižkov.

"Tento memoriál pořádáme k uctění památky vynikajícího kynologa a organizátora Alberta Vedry," vysvětluje předseda kynologické komise Miloš Loskot. Právě barvářské zkoušky honičů byly poslední akcí, kterou Albert Vedra uspořádal v roce 2001 v Lubné u Litomyšle. Podle Miloše Loskota si pořádání těchto zkoušek vynutila myslivecká praxe.

"Stále se zvyšující stavy černé zvěře kladou vyšší nároky jak na myslivce, tak i na jejich psy." Memoriál se proto bude konat každé dva roky.

Zahájení memoriálu se zúčastnila i manželka Alberta Vedry. "Mám obrovskou radost, zároveň ale cítím smutek," neskrývala dojetí Marta Vedrová. Její manžel se myslivecké kynologii věnoval více než padesát let. Svoji pozornost věnoval teriérům, proslavení byli jeho welšteriéři, k nim přibyli kokři, jezevčíci a pak němečtí křepeláci. Těm zůstal věrný do posledních dnů života. Význam práce Alberta Vedry pro kynologii ocenil i hlavní rozhodčí memoriálu Blahoslav Jindřichovský: "Mohu říci, že všichni rozhodčí, kteří na memoriálu posuzují, jsou jeho žáky." Albert Vedra byl totiž nejen úspěšným chovatelem a cvičitelem, ale také rozhodčím z výkonu, který posuzoval nejen u nás, ale i v zahraničí.

Absolvování barvářských zkoušek honičů kvalifikuje psa jako lovecky upotřebitelného pro lov a dohledávku černé zvěře. Zúčastnit se jich mohou nejen honiči, ale i jezevčíci, teriéři a slídiči. V Borové byly k vidění tři jezevčíci, dva welšteriéři, jeden hladkosrstý foxteriér, staffordšírský bulteriér, německý křepelák, z honičů pak štýrský brakýř a sedmihradský honič.

Od klasických barvářských zkoušek se liší například podmínkami při disciplíně odložení. Pes čeká na svého vůdce deset minut, přičemž vůdce musí jednou vystřelit. Tato zrádná disciplína se tentokrát stala osudnou hned dvěma psům.

Nejdůležitější disciplínou je dosled na uměle založené nepobarvené stopě černé zvěře. Dráha je dlouhá 600 metrů a na jejím konci se sleduje chování psa u střeleného kusu zvěře.

Memoriál dokončilo osm psů a všichni skončili v I. ceně. Největší počet bodů získal jezevčík Brit z Židlochovického výhonu vůdce Ondřeje Rádla z Janůvek. Také další dvě místa obsadili jezevčíci. Druhý skončil Herold z Poschingeru, vůdce J. Doležalová z Rychnova a třetí místo obsadila fenka Kety od Hlučálu, vůdce A. Kyncl ze Svratouchu.

Fotogalerie

Zpracování dat...