vychází v 5:04 a zapadá v 21:07
vychází v 0:09 a zapadá v 11:38
 

Časopis Myslivost

Praktická lovecká vodítka

Vladimír CHMELÍČEK
V úvodu mého příspěvku chci upozornit čtenáře, že nejsem výrobce vodítek, ale myslivec provádějící myslivost téměř tři desetiletí v honitbě na Českomoravské vrchovině. K příspěvku do našeho časopisu mě přiměla osobní zkušenost. Při běžné pochůzce honitbou byl pes (teriér) vypuštěn z vodítka i s obojkem. K jeho smůle zamířil do hustého trnkového porostu, kde byla zalehlá tlupa černé zvěře. Pes po zaklesnutí za obojek byl zepředu nabrán vodícím kusem a přišel ve dvou letech věku o čtyři zuby včetně špičáku.
Prošel jsem nespočet výstav i zkoušek upotřebitelnosti loveckých psů, kam byli pořadateli přizváni i výrobci kynologických pomůcek, ale pro naši denní praxi jsem si nevybral téměř nic. Výjimku snad tvoří kůže v metráži, ale i ta je dosti drahá a dá se nahradit. Osobně jsem na vodítka a obojky rozřezával vojenské řemeny zakoupené v komisním prodeji. Z praktického hlediska mi na vodítkách v různých prodejnách vadí množství kovu - karabin a cvoků, a to i u obojků. Příkladně rychlovypouštěcí vodítko s plechovým jazýčkem má další karabinu umístěnou ve výšce zbraně, která při šoulání v honitbě působí rušivě. Hlavní nevýhodou je, že pes může být rychle vypuštěn, ovšem s obojkem.

Po konzultaci s mým přítelem a dlouholetým cvičitelem německých loveckých teriérů a křepeláků, panem Rudošem, jsem okopíroval jeho vodítka i barvářské řemeny se systémem vypouštění psa. Jelikož se velmi často zúčastňuji lovu norováním, vyháněním kun z hromad klestu a skalnatých sutí i dosledu spárkaté zvěře, chtěl bych se o jednoduchém vypouštění loveckého psa bez obojku a rychle podělit s kynologickou veřejností. Osobně si myslím, že lovecký pes by měl být vypuštěn svým vůdcem na práci vždy bez obojku, nehledě na rozdělení plemen do skupin. Lovecký pes při vodní práci, slídič a honič v neprostupných houštinách, včetně barvářů až po norníky.

Velmi jednoduchý systém má za úkol rychlé odepnutí psa při lovu tak, aby nám obojek zůstal viset na karabině vodítka (barvářském řemenu), abychom při práci psa po vypuštění zabránili jeho případným zraněním nebo ztrátě.

Vypouštěcí karabinu (viz náčrtek) provrtáme dvěma otvory podle průměru drátu (2 mm), ze kterého uděláme očko přidržující jeden kroužek obojku. Vlastní drát přidržující kroužek obojku si šikovnější kutil připájí cínem nebo mosazí. Důležité je, aby kroužek v očku byl pohyblivý. Na kroužek obojku se dají použít kroužky na klíče o průměru 20 mm. Na kroužek upevníme jeden konec obojku a druhý kroužek připevníme na obojek až po změření průměru krku psa daného plemene. Při upnutí psa máme oba kroužky v téže karabině. Zmáčknutím karabiny následuje okamžité vypuštění psa, zatímco obojek zůstává stranou připevněn k vodítku. V případě výcviku lze použít obojku řetízkového, který provlečeme okem na karabině a navlékneme psovi přes hlavu. Upnutí psa je pouze za jeden kroužek tzv. obojek stahovací. Vypuštění možné pouze převlečením přes hlavu psa. Také doporučuji zhotovení barvářského řemenu z bílého popruhu se stejným způsobem vypouštění. Většina dosledů v letních měsících probíhá v noci v hustých lesních či polních porostech. Bílý řemen nám umožňuje lepší kontrolu nasazeného psa za snížené viditelnosti. Další výhodou popruhu je, že jej lze po lovné sezoně klasicky vyprat v pračce a připravit k dalším dosledům.

Pozn. redakce:

Méně zručným kynologům nabízíme kožené vypouštěcí vodítko (viz fotografie), které si mohou za 120 Kč zakoupit v naší prodejně Knihkupectví, Seifertova 81, 130 00 Praha 3.

Fotogalerie

Zpracování dat...