vychází v 5:00 a zapadá v 21:10
vychází v 23:03 a zapadá v 7:03
 

Časopis Myslivost

U - retriever

Pavla KOUKOLOVÁ, snímky M. Šírová
U - universal neboli všestranný. Tento přívlastek byl přidělen retrievrovi, který úspěšně absolvoval II. Klubové všestranné zkoušky retrievrů v Třeboni, konané koncem loňského září. Ti nejúspěšnější si odváželi i tituly CACT a res. CACT.
Na dvoudenních zkouškách pořádaných KCHLS, OMS Jindřichův Hradec a MS Bertiny Lázně běželo celkem 16 psů zastoupených plemeny golden retriever, labradorský retriever a Chesapeake Bay retriever. Po rozlosování byli psi rozděleni podle čísel losů do čtyř skupin. Malý les (nahánění, vodění na řemeni, odložení), velký les (následování, královská disciplína-práce na pobarvené stopě), pole (dohledávka a přinášení pohozené perenaté, slídění, stopa živé zvěře) a voda (práce v rákosí s následnou dohledávkou pohozené kachny, vlečka srstnaté). Všechny disciplíny byly pod profesionálním dohledem velmi milých, spravedlivých a obětavých rozhodčích paní Šerákové a pánů Brože, Schejbala, Havrlanta, Kašíka, Pasáka, Jindřichovského, Pecháčka, Hampla. Nad těmito rozhodčími bděl vrchní rozhodčí pan Kašpar, který se osobně přesvědčil o práci svých kolegů, schopnostech některých vůdců a jejich čtyřnohých kamarádů.

Tyto vrcholové zkoušky byly opět perfektně připraveny a organizačně zajištěny. Atmosféra, která nás obklopovala celý víkend byla bezvadná, podtržená krásným prostředím jižních Čech a slunečným podzimním počasím.

Po několikáté účasti na vrcholových zkouškách pořádaných KCHLS musím konstatovat, že tito lidé z tohoto klubu dokáží uspořádat akci, ze které čiší profesionalita, uvolněnost, otevřenost, podpora vůdcům a láska ke psům. Od vůdců by jim mělo být alespoň stejnou měrou vráceno úsilí a čas, který do této práce vkládají již několik let. Jejich práce je zřejmá na neustále se zvyšující úrovni zkoušek a tím je spojeno i hodnocení výkonů retrievrů u myslivecké veřejnosti.

Byla zde patrná příprava všech zúčastněných psů. Dejme ruku na srdce, který vůdce by si dovolil předvést nepřipraveného psa na zkoušce, která je špičkou ledovce všech zkoušek pro lovecké psy.

Vítězem klubových všestranných zkoušek se stala fena LR Jakobinia od Himalájského cedru vedená panem Karlem Jedličkou. Získala plný počet bodů a jako přídavkem jí byly uděleny dva body za práci na pobarvené stopě, kterou vypracovala volně bez barvářského řemene. Obdržela titul CACT. Na druhém místě se umístil velmi zkušený vůdce Ing. Bohumil Kovář, který opět předvedl své výcvikářské zkušenosti a kvality. Jeho fena LR Fair Regent Plus prošla zkoušky bez ztráty bodu a s titulem res. CACT. Jako třetí doběhla s plným počtem bodů fena GR Ara Bellis Perennis vedená Pavlou Koukolovou. Za tuto práci si odnesla titul CACT, který uzavřel řadu těchto titulů potřebných pro splnění podmínek k udělení titulu český šampion práce, a to jako prvnímu GR.

Ti nejlepší si odvezli hodnotné ceny včetně pohárů a každý z účastníků navíc obdržel granulované krmivo od firmy Anka. Přeji všem vůdcům, jejich psům a přátelům myslivecké kynologie hodně úspěchů na příštích zkouškách.

Fotogalerie

Zpracování dat...