vychází v 4:55 a zapadá v 21:02
vychází v 16:43 a zapadá v 3:23
 

Časopis Myslivost

Jaký pán, takový pes?

ČTK
Stará známá průpovídka, že lidé se podobají svým psům a naopak, možná má - alespoň u čistokrevných plemen - reálný základ. Vyplývá to alespoň z nové studie amerických vědců, o níž informuje vědecký internetový server NewScientist.com.
Když byly posuzovatelům předloženy digitální fotografie majitelů psů a měli k nim přiřadit jednoho nebo dva psy, v 64 % se trefili u čistokrevných plemen. U smíšených plemen ale třetí osoby správné páry nenašly, uvádějí Nicholas Christenfeld a Michael Roy z Kalifornské univerzity v San Diegu. Americký vědec poznamenal, že ilustrované knížky pro děti často znázorňují podobnost mezi psy a jejich majiteli a vědci se rozhodli tuto myšlenku přezkoumat. Vydali se proto do tří městských parků proslulých svými "pejskaři" a fotografovali je i jejich mazlíčky. Každý byl vyfocen zvlášť a na různém pozadí. Poté k sobě mělo 28 studentů přiřadit fotografie psů a jejich vlastníků.
Vědci však nedokázali určit, které faktory byly za tuto podobu odpovědné. "Nemůžeme říci, zda šlo o fyzickou podobnost nebo podobnost stylu," připustil Christenfeld. "Zdá se ale, že je to směsice různých věcí," dodal vědec. Některé páry ale prý byly na první pohled dané. "Byl tu jeden vysmátý chlápek s chundelatými vlasy a jeho zlatý retrívr měl
zrovna tak přiblblý úsměv a tutéž chundelatost. Každému bylo jasné, že ti dva patří k sobě," říká Christenfeld.
Šestnáct z 25 čistokrevných psů bylo přiřazeno správně, ale totéž platilo jen u sedmi z 20 kříženců, což je statisticky významný rozdíl. Dvojice vědců se rovněž pídila po tom, jaký vliv mají na vzájemnou podobnost specifické rysy jako hustota vlasů nebo vzrůst. Jediným znakem, který však byl prokazatelně hodnotiteli vnímám, byla domnělá vlídnost. Existují náznaky, že podobnost tváří manželů se časem sbližuje, což by teoreticky mohlo platit i u psů a jejich pánů. V popisovaném výzkumu však nebyla brána v potaz délka soužití obou bytostí, a tudíž nelze činit dalekosáhlé závěry pro jejich vzájemnou podobnost.
"Není to tak, že lidé nabývají podobu psů, s nimiž žijí. Naopak lidé si vybírají psy, kteří jsou jim podobní," vysvětluje Christenfeld. "Ale u štěněte voříška nevíte, jak bude vypadat až vyroste," dodal vědec. Experti tedy teprve musejí odhalit, co že to vlastně "rezonuje" mezi člověkem a psem. "Zdá se, že stejně jako při výběru manžela si lidé vybírají stvoření, které je jako oni," uzavřeli vědci.
čtk

Zpracování dat...