vychází v 4:55 a zapadá v 21:02
vychází v 16:43 a zapadá v 3:23
 

Časopis Myslivost

Zkoušky v Cognacu mají bohatou tradici

Podle zahraničního materiálu zpracovala Ing. Dana VEČEŘOVÁ
Začátkem letošního roku se ve francouzském Cognacu konal 11. FCI Evropský pohár v závodech loveckých psů, který organizovala francouzská Societé Centrale Canine ve spolupráci s Fédération Departementale des Chaussers de la Charente.
Tradice této evropské pohárové soutěže byla založen francouzským zástupcem Renaudem Buchem, který uspořádal první soutěž v roce 1993 ve francouzském Paudy. Od té doby se soutěž pro lovecké psy závodící ve smečkách, v párech i jednotlivě konal v různých zemích.
Velmi atraktivní doprovodný program, který předčil všechna očekávání účastníků, zahrnoval exkurze a výlety do usedlostí Hennesy a Otard, do zámku Cognac, stejně jako recepci v sále radnice v Parc Francois 1er a koncert Trompes de Chasse v kostele Saint Leger v Cognacu. S nevšedním zájmem účastníků se setkal také výlet do sídla Equipage Rallye la Forêt Chaux, u Maitre d´Equipage Monsieura pana Françoise Martinauda v Saint Palais de Negrignac, kde se nachází chovná stanice s přibližně stovkou loveckých psů plemen velký francouzsko-anglický bílo-oranžový honič a velký francouzsko-anglický trikolorní honič, ale také koňské stáje.
Následující nadháňka divokého kance se smečkou psů umožnil návštěvníkům nahlédnout do starobylé tradice lovu ve Francii a zblízka poznat práci smečky. Francie je domovem 27 plemen loveckých psů, které se používají výhradně pro lov ve smečkách. Pro hony je k dispozici 450 různých smeček, kdy každá smečka je specializována na lov určitého druhu zvěře.
Při zahajovacím ceremoniálu představily zúčastněné národy své psovody a lovecké psy, stejně tak jako Equipage Rallye la Forêt Chaux pro parforsní hon a Equipage pro naháňky. Mezi účastníky soutěže smeček patřily smečka plemene ariégeois a smečka plemene plavý bretaňský honič z Francie, z Itálie rovněž dvě smečky - italský Segugio a Pelo Raso a z Belgie dvě smečky bíglů.
Zkušební honitba ležela ve vinicích roztroušených v kopcovitých polích. V den zkoušek silně pršelo, což zrovna psům práci na dohledávce zvěře neulehčilo.

Následující země přihlášené k závodům jednotlivců:
Německo: jeden baset
Finsko: jeden finský honič a jeden bígl
Norsko: jeden dunker, jeden Hygenův honič a jeden Haldenův honič
Švédsko: jeden drever, jeden Hamiltonův honič a jeden bígl
Švýcarsko: dva luzernští honiči a jeden jurský honič
San Marino: tři italští Segugio
Rakousko: jeden tyrolský honič a jeden německý honič
Španělsko: dva španělští honiči


Den před zkouškami se konalo zasedání F.C.I. komise pro honicí psy, kterého se zúčastnili delegáti z Francie, Itálie, Švýcarska, Belgie, Švédska, Finska, Norska, Německa, Rakouska, Srbska a Nizozemí. Renaud Buche, prezident francouzské Societé Centrale Canine, byl opět zvolen za prezidenta této komise, Frédéric Denayer z Belgie převzal opět úlohu tajemníka komise a Curt-Christer Gustafsson ze Švédska převzal i nadále funkci nadregionálního zkušebního supervizora (inspektora) pro sólové psy.
Příští F.C.I Evropský pohár pro lovecké psy se bude konat od 8. do 10. prosince 2004 v italské Pecoraře.
Podle zahraničního materiálu zpracovala Ing. Dana VEČEŘOVÁ

Fotogalerie

Zpracování dat...