vychází v 6:53 a zapadá v 18:49
vychází v 17:06 a zapadá v 0:27
 

Časopis Myslivost

První Dummy zkoušky a Dummy testy v České Republice

Iva SIEBEROVÁ, předseda RS CZ
V neděli 24. 10. 2004 se na Bažantnici u Třebíče konaly první Dummy zkoušky a Dummy testy nováčků pro retrievery.
Tyto dummy zkoušky a dummy testy (dále jen DZ a DT) jsou oficiálními zkouškami a testy Občanského sdružení RETRIVER SPORT CZ a dávají možnost majitelům retrieverů, lovecky vycvičit svého psa, i když nechtějí lovit, a předvést jej formou sportovní soutěže. Na zkouškách se používají umělé aporty, tzv. dummy o hmotnosti 500 g, střílí se ze startovní pistole a psi na disciplíny nastupují bez vodítka a obojku.
     Počasí sice moc nepřálo a mlha po celý den znepříjemňovala práci psům i vůdcům, ale i tak byly DZ a DT napínavým sportovním kláním až do posledních chvil. K Dummy zkouškám nastoupilo všech 16 přihlášených psů a jejich cílem bylo kvalifikovat se na odpolední Dummy testy. Na zkouškách psi museli absolvovat 4 disciplíny.
     Prvním úkolem byl marking na 40 m v terénu s nízkým porostem, kde měli retrieveři prokázat schopnost zapamatovat si přesně místo dopadu a rychle a korektně aport přinést vůdci. Druhou disciplínou byla dohledávka 2 dummy ve čtverci 50 x 50m, kde se posuzovala systematičnost, nos, reakce na povely vůdce a počet donesených aportů. Třetím úkolem byl tzv. Apel. Jde o disciplínu, která má ověřit u retrievera klid, ovladatelnost a chůzi u nohy. Posledním úkolem byl opět marking, ale tentokrát vodní. Zde šlo zase o zapamatování si místa dopadu, dále o ochotu při práci ve vodě a samozřejmě korektní a rychlé odevzdání.
     Aby se retrieveři kvalifikovali do DT museli dosáhnout minimálně 50 % bodů a nesměli mít žádnou 0. Úspěšně se kvalifikovalo 14 retrieverů a ty čekalo odpolední klání. Rozhodčí určuje disciplíny pro DT v závislosti na terénu a možnostech, takže nikdo ze soutěžících do poslední chvíle nevěděl, co je bude přesně čekat. První disciplínou byl opět vodní marking, ale v jiné části rybníka, kde byl vyšší břeh. Druhou disciplínou byl marking do pobřežního pásu s nízkým porostem. Po tomto úkolu byla polední přestávka, vůdci se mohli posilnit v místní restauraci a retrieveři načerpat další síly. Třetí disciplínou byl marking přes suchou vyšší trávu a ihned po korektním odevzdání byl hozen další aport do suché trávy v úhlu 90° od předchozího markingu. Posledním úkolem byla dohledávka 1 aportu a to ve vysokém lese s nízkým travnatým porostem.
     Tři psi na DT vypadli a zbylých 11 retrieverů uspělo. Zbývalo tedy spočítat body a určit pořadí.
     Napětí se vystupňovalo v okamžiku, kdy rozhodčí vyhlásil rozstřel pro 3 retrievery se stejným počtem bodů na 2 - 4 místě (na DT nerozhoduje chovnost a věk, ale opravdu jen výkony psů). Rozhodčí určil podmínky rozstřelu. Úkolem byl marking na louce s nízkým porostem ve vzdálenosti 40 m. Rozhodovat měl pouze čas, ve kterém pes korektně odevzdá aport a vždy vypadne ten nejpomalejší. První labradorka přesně doběhla na místo dopadu, uchopila aport a vrátila se za 20 s. Druhá nastoupila goldenka a jaké bylo překvapení, když byl vyhlášen její čas - 16,6 s. Třetí labradorka byla také velice rychlá a všichni čekali výsledek - 16,8 s. Ve druhém rozstřelu se tedy utkají opravdu velice vyrovnané feny a bude záležet hlavně na tom, jak dobře si zapamatují místo dopadu. Goldenka po malém zaváhání na startu doběhla a předala aport za 17,2 s. Napětí vzrůstalo. Labradorka vyrazila a bohužel právě to místo dopadu nebylo dobře zapamatováno a fena musela aport dohledat a vrátila se za 42 s. Pořadí bylo určeno a už se čekalo jen na vytvoření diplomů pro úspěšné retrievery s vlastními fotkami a slavností vyhodnocení s předáním cen.
     Retriever sport CZ touto cestou děkuje všem sponzorům, kteří věnovali ceny. Jednalo se o APORT, PC Help, a. s., Bohumila Kováře, Naďu Brožovou, Františka Pasáka, Oldřicha Blechu, Aleksandra Kondratěnka, RS CZ a Myslivecké sdružení Třebíč.
     Doufáme, že si v příštím roce bude na startovní čáře porovnávat svoje síly ještě více retrieverů a že se podaří uskutečnit i zkoušky a testy pro juniory a seniory a že se psi kvalifikují na Mistrovství ČR 2005 v Dummy testech.
     Více informací a plán činnosti na rok 2005 naleznete na www.volny.cz/retrieversportcz

Fotogalerie

Zpracování dat...