vychází v 5:34 a zapadá v 20:37
vychází v 21:30 a zapadá v 5:56
 

Časopis Myslivost

Barvářské zkoušky v Borové u Poličky

JUDr. Bohumil HOTAŘ
Již podesáté za sebou uspořádal okresní myslivecký spolek ve Svitavách dne 8. října 2005 barvářské zkoušky v honitbě městských lesů Polička v Borové u Poličky v místech zvaných Na Žižkově.
Za příjemného podzimního počasí přivítal ředitel zkoušek Ing. Vojtěch Pechanec celkem dvanáct soutěžících, z nichž se prezentovalo deset jezevčíků, jeden labradorský retrívr a jeden švycký honič. Bylo velmi potěšitelné, že se mezi ostřílenými účastníky zkoušek objevily i tři vůdkyně, které vedly švyckého honiče, labradorského retrívra a drsnosrstého jezevčíka a nakonec zkoušky všechny tři také úspěšně dokončily. Zkušení organizátoři připravili zkoušky jako obvykle s velkou pečlivostí. Po zahájení zkoušek seznámil vrchní rozhodčí Miroslav Matějka všechny účastníky s organizací a po rozlosování se všichni odebrali do honitby. Soutěžící zde povzbuzovala velice početná korona. Disciplíny následování a práci na pobarvené stopě posuzovali rozhodčí Miloš Loskot a Zdeněk Sedláček. S nimi sbíral zkušenosti s posuzováním čekatel pan Radim Ille.
      Disciplíny odložení a vodění na řemeni Vlastimil Bednář a JUDr. Bohumil Hotař.
      Vzhledem k tomu, že pořadatelé pod vedením správce zkoušek Jana Rollera zajistili před konáním zkoušek celkem dvakrát nácvik pro soutěžící, byli všichni psi na pobarvených stopách úspěšní. Pěkný zážitek každému úspěšnému vůdci po skončení práce na pobarvené stopě připravilo trio trubačů "Vysočina" pod vedením Miroslava Jílka.
      Větší problémy byly s disciplínou odložení. Pouze dva soutěžící se odhodlali k odložení svých psů volně. V nedocvičení odložení byla také příčina, proč dva soutěžící psi neuspěli. Jeden z nich, přestože byl uvázán, obdržel za kňučení známku 0 a druhý pes měl trochu smůly, když jej vyprovokovala k opuštění místa veverka pobíhající okolo. Přesto se v odpoledních hodinách všichni sešli u myslivecké chaty celkem spokojeni. Z deseti úspěšných účastníků ukončili zkoušky v I. ceně čtyři psi, čtyři skončili ve II. ceně a dva ve III. ceně. Vítězem se stal jezevčík drsnosrstý Ami z Velkoroudských lázní, vedený Josefem Šindlerem z Banína, který získal plný počet bodů. Jako druhý v pořadí se umístil rovněž jezevčík drsnosrstý Ir Fino Bohemia, vedený Leošem Boštíkem ze Zrnětína. Třetí skončil jezevčík hladkosrstý Tix z Černých bahen, vedený Jiřím Hledíkem z Radiměře. První tři v celkovém pořadí se zároveň kvalifikovali za okresní myslivecký spolek ve Svitavách do soutěže o pohár hejtmana Pardubického kraje.
      Pořadatelé připravili za přispění tradičních sponzorů velice pěkné věcné ceny pro všechny úspěšné účastníky. Kynologická komise okresního mysliveckého spolku tímto vyslovuje poděkování všem sponzorům a především pořadatelům - zaměstnancům městských lesů v Poličce za každoročně perfektní organizaci a těšíme se na shledanou v příštím roce.

Fotogalerie

Zpracování dat...