vychází v 5:05 a zapadá v 21:06
vychází v 0:26 a zapadá v 12:44
 

Časopis Myslivost

Klubová honičská soutěž – Žďár nad Sázavou 12. – 13. 11. 2005

Jan KESNER
Klub chovatelů jezevčíků České republiky pořádá každoročně několik vrcholných soutěží. Jako poslední letošní akce proběhla Klubová honičská soutěž, které se tentokrát ujala Východočeská pobočka a uspořádala ji – i co do dostupnosti účastníků velmi vhodně – téměř ve středu republiky na Českomoravské vrchovině, v honitbě Lesního družstva obcí Přibyslav.
K soutěži se jako každoročně přihlásilo přes dvacet psů. Po výběru, dle předem určených kriterií, nastoupilo deset drsnosrstých a dva dlouhosrstí jezevčíci.
      Sbor rozhodčích pod vedením Ing. R. Svobody letos obohatila i přítomnost slovenského kolegy Ing. Štefíka, velké osobnosti nejen slovenské kynologie.
      Podrobný rozbor hodnocení jednotlivých startujících je na klubových stránkách, ale rád bych se zaměřil na úroveň provedení stěžejních disciplín. Jako rozhodčí a letitý příznivec těchto zkoušek trvám na tom, že na HZ, potažmo na soutěži by měli startovat psi, kteří již prošli několik sezon naháňkami. Jenom tam se mohou naučit dlouhému hledání, vytrvalému honění černé zvěře a samozřejmě tak důležité orientaci.
      I na této soutěži se mi výše popsané potvrdilo: řada psů tyto disciplíny nezvládla, tak jak by měla dle ZŘ. Viděli jsme také několik výborně předvedených disciplín, které musely zahřát u srdce každého pejskaře. Jako příklady uvádím vynikající práci hlasitého oznamovače Alana ze Starého Valdeku Ing. Doubka, bezchybnou hlasitost u kusu Eimy ze Slušovické doliny p. Jakuby, nebo velmi pěknou práci Endyho ze Slušovické doliny p. Čaly při durení a zaštěkávání postřeleného divočáka. Ani jeden z těchto psíků však nezasáhl do předních míst - nevyšla jim některá z ostatních disciplín.
      Personál LDO Přibyslav pod vedením ředitele Ing. J. Svobody, se svého úkolu zhostil absolutně bez problémů. Je znát, že každoročně organizují tyto zkoušky a mají zkušennosti. Na polesí Ransko byla připravena sobotní naháňka, kterou vedoucí polesí a zároveň správce soutěže Vašek Augustin se svým personálem zvládl na jedničku. Svědčí o tom i výřad: čtyři kusy černé a jedna liška. Na sousedním polesí Račín připravil polesný Ing. Mittermayer se svými kolegy výborně stopní dráhy a prostory pro ostatní disciplíny. Nelze nepochválit příjemné teplo lovecké chaty a vynikající občerstvení, zajišťované po celou dobu akce. Příjemnou tečkou za prvním dnem soutěže byla Hubertská taneční zábava s tombolou a zvěřinovou kuchyní, na které nás trubač soutěže Vašek Mach se svými kamarády z kapely proháněl v kole dlouho do noci.
      Na slavnostním vyhlášení soutěže, které v neděli v podvečer provedli vrchní rozhodčí a místopředseda KCHJ Ing. Pávek, na stupeň nejvyšší vystoupil zaslouženě Zdeněk Mlateček ze Stráže pod Ralskem se svým Andym z Vědomic, kteří podali nejvyrovnanější výkon a převzali tituly CACIT a CACT.
      Na závěr děkuji všem, kteří se na upořádání této soutěže podíleli a přeji nám hodně krásných chvil s našimi malými čtyřnohými kamarády.
Zpracování dat...