vychází v 4:57 a zapadá v 21:11
vychází v 20:52 a zapadá v 3:58
 

Časopis Myslivost

Zajímavosti ze světa myslivecké kynologie

Vladimíra TICHÁ
O tom, že přemnožený králík umí být živou pohromou Austrálie píší nejen autoři zoologických publikací, ale i řady různých populárních knih. Dokonce se králík dostal i do detektivních příběhů, které spojuje hlavní hrdina inspektor Bonaparte.
O tom, že podobné problémy postihly také obyvatelé Baleár a zvláště pak ostrova Ibiza, se už moc neví. Likvidovat králíky pomohl ostrovanům zvláštní pes, který nese oficiální název Podenco Ibicenco pelo corto, v literatuře bývá označován jako Ibizský králičí pes a v Čechách je znám jako Ibizský podenco. Je to plemeno s dlouhou historií a jeho kořeny zasahují až do dob Feničanů.
      V nomenklatuře FCI je Ibizský podenco řazen do FCI skupiny č. V, sekce 7., mezi původní nebo také primitivní lovecká plemena. Chová se ve dvou rázech srsti - hrubosrstý a hladkosrstý. Stavba těla podenca se po řadu let nebo spíše století nezměnila. Dokonce se říká, že podenco je živým obrazem prapůvodních honičů. Typický podenco je suchý (s dlouhými svaly a přilehlou kůží bez podkožního tuku), neskutečně rychlý a má zvláštní, jakoby "houpavý" krok. Je velmi pružný a je jedním z mála psů schopných překřížit hrudní končetiny nad loktem.
      Podenco se používal při lovu vysoké a zvláště pak zajíců a dříve zmíněných králíků. Je to pes s vynikajícím nosem, sluchem a rychlostí. Původně byli v chovu upřednostňováni jedinci, kteří dokázali drobnou zvěř dostihnout a živou přinést a předat. Lovci chodili beze zbraní, jen s velkými pytli, do kterých zvěř ukládali. Při kontaktu se zvěří je podenco němý. Tato vlastnost nadmíru vyhovovala pytlákům a proto byl jeho chov po určitou dobu například ve Španělsku zakázán zákonem.
      V našich podmínkách je asi podenco při výkonu práva myslivosti těžko použitelný. Občas jej s úspěchem využívají jako dravce doplňujícího psa sokolníci. Přesto je to pes nesmírně zajímavý a bez ohledu na současné zaměření chovu také pes, který hodně vypovídá o historii loveckých plemen.

Fotogalerie

Zpracování dat...