vychází v 4:58 a zapadá v 21:11
vychází v 21:47 a zapadá v 4:51
 

Časopis Myslivost

Speciální výstava jezevčíků 2006

Lenka FAIRAISLOVÁ
Již od roku 2000 pořádá Klub chovatelů jezevčíků ČR svou speciální výstavu jako samostatnou akci. Nakonec patří ke klubům s největší členskou základnou a jezevčíků je ročně zapisováno do Plemenné knihy okolo dvou tisíc, takže si to plemeno rozhodně zaslouží.
Do roku 2004 se tato výstava konala vždy v severomoravském Bílovci, ale na Moravě je dnes již poměrně dost "titulových" výstav - tedy těch, kde je možné získat čekatelství národních šampionátů (letos dvě národní výstavy na severní Moravě a jedna národní plus dvě mezinárodní v Brně, pro jezevčíky přibyla také "CACová" klubová výstava v Náměšti na Hané u Olomouce).
      Proto příznivce plemen jezevčíků z druhého konce republiky potěšilo, že se "speciálka" vloni přestěhovala do západních Čech, konkrétně do Holýšova, který leží zhruba mezi Domažlicemi a Plzní. V západních Čechách je mnoho chovatelů jezevčíků, tato pobočka patří k nejpočetnějším a západočeši museli v minulých letech jezdit na výstavy do Českých Budějovic nebo Litoměřic, protože se zde mnoho let nepořádala dokonce ani oblastní výstava. Díky tomu se na tuto výstavu přihlásilo daleko více jezevčíků než v minulých letech.
      Pro komorní výstavu jednoho malého plemene, navíc pořádanou v zimním období, je dobrým řešením kulturní dům, který je vytápěný a disponuje i kuchyní a nepostradatelnými židlemi. Vloni byl "kulturák" v Holýšově jezevčíkům poněkud těsný, ale letos už jim celkem dobře "padnul" - přihlášených psů (a tím i lidí) bylo méně (letos 167) a místa více. Pořadatelé se samozřejmě, tak jako všude, měli možnost poučit z chyb a nedostatků prvního ročníku a rozhodně to udělali.
      Že jezevčík stále zůstává psem loveckým, i když řada z nich se dokázala adaptovat i jako skvělý společník "nemyslivců", bylo vidět hned na začátku letošní speciální výstavy. V neděli 26. února vystavovatele přivítalo profesionální trio trubačů vedených Ing. Tomášem Svobodou - což také na všech "jezevčíkářských" výstavách nevídáme.
      Velmi sympatická je v Holýšově i podpora města této akci - jezevčíky nejen podpořil, ale i zhlédl starosta Jaroslav Králík, který byl i mezi sponzory celé akce, kterým velice děkujeme. Západočeská pobočka se opět postarala o originální ceny pro vítězné psy, příjemná změna po stále stejných pohárech. Korbele, hrnky a lahve z Holýšova lze využít i k něčemu smysluplnějšímu, než jen utírání prachu z nich na policích či ve vitrínách.
      Mimo zadávaných čekatelství a vítězství speciální výstavy pro nejlepší dospělé zástupce plemen obou pohlaví dostávali ti nejlepší z nejlepších klasické vítězství v plemeni (BOB) a dále byli vyhlášeni vítězové ve svých věkových kategoriích a dalších soutěžích.

      Výsledky byly následující:
            Vítězové plemen: Champ.IRK z Poschingeru, hladkosrstý standardní
            CELLINI Leslie Leven, dlouhosrstý standardní
            ORAN z Heřmanova domu, drsnosrstý standardní
            Lisego Nosa GRANATOVOE ZERNYSHKO, hladkosrstý trpasličí
            BALÚ z Poodří, dlouhosrstý trpasličí
            YUM-YUM Piccolo Gitano, drsnosrstý trpasličí
            ARABELA PRINCESS Pro-Euro, hladkosrstá králičí
            ULI Klamap Debra, dlouhosrstý králičí
            PAOLA OH BELLA CHICHI Vitoraz, drsnosrstá králičí
     
      Nejlepší dorostenec výstavy - pes: SAFFI Horalka, drsnosrstý standardní
            Nejlepší dorostenka výstavy - fena: CRUELLA DE VILLE Vitoraz - drsnosrstá králičí
            Nejlepší mladý pes: Sweetax ICON OF INDIANA JONES - drsnosrstý trpasličí
      Nejlepší mladá fena: DUMA SACHMET Anamsunamon - dlouhosrstá králičí
            Nejlepší veterán - Champ. SOFI z Opatovy stezky - hladkosrstá standardní
            Nejlepší pár psů: FRIGO a Champ. SALLY ze Štěkotu - dlouhosrstí standardní
            Nejlepší chovatelská skupina: "Klamap Debra" - dlouhosrstí králičí
            Vítěz Holýšova: ARABELA PRINCESS Pro-Euro - hladkosrstá králičí
Zpracování dat...