vychází v 5:05 a zapadá v 21:06
vychází v 0:26 a zapadá v 12:44
 

Časopis Myslivost

Zajímavé obeznání

Václav PROCHÁZKA
Jednoho dubnového odpoledne jsem šel na procházku se svojí fenkou hannoverského barváře Elinou. Měl jsem v úmyslu obeznat si v lokalitách Na rudě a V lipách srnce, kteří se zde vyskytují. Ve zmíněných lesních komplexech bylo toho roku devadesát hektarů jetele, který se zvěři nabízel a tu se zde dalo dobře číst.
Došel jsem asi tak do poloviny lánu, když jsem viděl, jak si Elina něco ověřuje asi dvě stě metrů po mé pravé straně. Porost byl nízký a protože jsem nic neviděl, zapískal jsem na fenku. Ta však pouze zvedla hlavu. Na zavolání vyběhla směrem ke mně, ale po padesáti metrech se zase vrátila, což není jejím zvykem. Když se to opakovalo i přes "ostřejší" zavolání, rozhodl jsem se jít podívat, co fenku tak nezvykle zaujalo. Ta stála nad čerstvě vyhrabanou norou lišky a podle kňučení a slinění bylo jasné, že nora není prázdná. Vyndal jsem kapesník a přetáhl jej přes vsuk. Do večera již mnoho nezbývalo a tak jsme spěchali domů.
      Zde dcera Adéla připravila flintu, náboje a především svoji jezevčici Zerinu. Já zatím zavřel Elinu, vzal krumpáč a lopatu. Zerině byly dva roky, absolvovala barvářské a honičské zkoušky a také norování, ale v přírodní noře ještě nepracovala.
      Po příchodu k noře jsem si nabil a dcera vypustila fenku do nory. Okamžitě došlo k tvrdému boji. Zerina se po několika minutách vrátila, byla od barvy na mordě a různě na hlavě. Rozhodl jsem se fence pomoci a začal kopat. Když se mi podařilo po dvou hodinách dostat skoro k cíli, pustila dcera Zerinu opět do nory. Začalo se ozývat kňučení liščat, což vysvětlovalo následný urputný boj. Nakonec liška vyrazila z nory a po několika skocích se na volném prostranství zlomila ve výstřelu. Pak už měla fenka snadnou práci. Postupně vytahala sedm liščat starých asi tři týdny.
      Na závěr bych se ještě chtěl vrátit k vynikajícím vlastnostem nosové práce barváře. Svou výdrží neodejít od nalezené zvěře, třeba i "škodné", dá příležitost svému vůdci k mnoha lovům. Záleží jen na souhře mezi psem a jeho pánem. Takto jsme společně mohli ulevit honitbě.

Fotogalerie

Zpracování dat...