vychází v 5:33 a zapadá v 20:39
vychází v 21:02 a zapadá v 4:46
 

Časopis Myslivost

Den dětí s border teriéry

Iva JANATKOVÁ
V neděli 28. 5. 2006 se na táborové základně Domu dětí a mládeže Sluníčko v Otrokovicích konal „Den dětí s border teriéry“.
Celou akci zorganizovaly Alena Divišová a Anna Syslová. Termín konání prvního setkání border teriérů byl naplánován v souvislosti se Speciální výstavou klubu chovatelů teriérů, která proběhla 27. 5. 2006 ve Zlíně a dnem dětí.
      V sobotu večer proběhlo příjemné posezení u ohně s opékáním špekáčků a seznámením účastníků, převážně majitelů border teriérů.
      V neděli bylo počasí velmi nepříznivé, takže se dostavilo méně dětí než jsme očekávali, ale majitele border teriérů nic neodradilo a dostavili se v počtu dvacet dva. Někteří přivezli celou smečku pěti psů. Přijeli i naši přátelé ze Slovenska. Akce se zúčastnila nová poradkyně chovu pro plemeno border teriér Alena Auerbach a její slovenský kolega Karol Ostrožanský.
      Na úvod setkání proběhly krátké přednášky o chovu psů obecně, dále o využití plemene border teriér jak pro myslivost, tak pro ostatní sporty (agility, frisbee, flyball). Byla provedena ukázka typických border teriérů, při které proběhla výměna názorů na výklad standardu, byla podána informace o podmínkách pro uchovnění (výstava, pracovní zkouška), příprava psů na výstavu a úprava srsti s názornou ukázkou na přítomných psech. Také proběhla ukázka agility a flyballu, s informací o historii těchto sportů a jejich pravidlech. Účastníci si mohli vše vyzkoušet.
      Pro děti i dospělé byly připraveny různé soutěže, jako výtvarná soutěž, nejsympatičtější border teriér, aportování špekáčku, vědomostní soutěž.
      Při aportování špekáčku si každý mohl vyzkoušet, zda mu jej jeho pes přinese. Bylo zajímavé, jak psi i s několika zkouškami z loveckého výkonu špekáček považovali za svou kořist a odmítli se o něj dělit se svým pánem. Celý špekáček přinesl pouze pes Germanus Jack the Lad své paničce paní Aleně Auerbach.
      Nejsympatičtějších borderů bylo více a tak na prvním místě se umístili Brit z Maníkovické lesovny majitelky Ivy Janatkové, Celebrita Skita majitele Václava Kučery, Kora Kobalt Argus Mapel majitelky Anny Syslové a Kendy King Argus Mapel majitele Jiřího Wágnera.
      Ve výtvarné soutěži děti namalovaly bordery tak krásně, že nebylo možno určit jediného výherce a proto byly všechny děti odměněni hezkými cenami.
      Vědomostní soutěž byla sice zaměřena na děti, ale pro malý počet dětí se zúčastnili i dospělí. Bylo velmi potěšitelné, že děti neměly se soutěží problémy a prokázaly dobré znalosti o psech. Na celé akci bylo znát, že mají vztah ke psům a k přírodě vůbec.
      Všichni účastníci mohli být odměněni věcnými cenami díky sponzorům, kterým velice děkujeme.
      Na závěrečné besedě se všichni shodli na tom, že takováto příležitost k setkání majitelů border teriérů je velmi milá a přínosná, pomáhá začínajícím majitelům, a tak bychom chtěli tuto akci opakovat i v příštích letech.
Zpracování dat...