vychází v 5:04 a zapadá v 21:07
vychází v 0:09 a zapadá v 11:38
 

Časopis Myslivost

Soužití

Václav HAVELÍK
Soužití
Dávné soužití psa a člověka poznamenalo a sblížilo oba tvory neuvěřitelnou měrou. Zvláště ze štěňat, jimž se člověk od mládí intenzivně věnuje a dopřává jim maxima své přítomnosti, vyrůstají často jedinci překvapující svými skutky.
Na dvorech mysliven bývali často k vidění dva psí představitelé naší myslivosti - český fousek a jezevčík. Zatímco první byl typický "dělník", od druhého bylo možno očekávat vedle šibalství i lotroviny.
      První příběh je z Dobříšska. Paní, která si často chodila kupovat ryby, náhle přestala. Když se jí porybný, coby své známé, zeptal, zda změnila jídelníček, po pravdě mu řekla, že teď už ryby kupovat nepotřebuje a dokonce mu předvedla umění jejich českého fouska. Náruživý pes měl zřejmě náhodný úspěch a kouzlu tohoto lovu tak podlehl, že se zdokonalil v mistra. Potápěl se možná lépe než staroanglický vydrař, ale úlovek přinášel jako pravý syn svého plemene. Když mi dávno zesnulý porybný, sám myslivec, tehdy zrovna "čerstvý" příběh vypravoval, litoval, že pes není na prodej.
      Ve druhém příběhu jde o jezevčíka. Ten se musel z loveckých víkendů vracet do pražského bytu, který plně považoval za svůj. Proto i rád zastoupil paničku v "loučení" s návštěvou. Těm, kdo by pochybovali o významu poslední servírované kávy, napověděl zcela srozumitelně. Sedl si před návštěvu a zíval! Podle zásad Gutha-Jarkovského to určitě nebylo. Napadlo mě dokonce, jak by asi tento pes řešil situaci, kdyby byl vychován někde v zapadlé vísce?
      U předchozích případů možná někdo namítne: výsledek selekce, geny, instinkt. Jsou to přece projevy "psů rassowych", jak říkají Poláci. Jak si tedy vysvětlit případ třetí?
      Dcerka hajného Š. si přivezla z pražského internátu na prázdniny štěňátko pouliční směsi, takže k otcově bavorskému barváři a jezevčíkovi se vůbec nehodilo. Naděje, že se hajný fenky zbaví byla nulová, tito kříženci neonemocní, nezatoulají se, autu se vyhnou zdaleka a nikdo je nekrade. Své rozmrzení nad křížencem ani neskrýval, pouze však do února, kdy se vše změnilo. Tehdy desetiměsíční štěně hlásilo každý jelení shoz, v dosledech se později fenka stala nepřekonatelnou, hlásila i studenou zvěř a hlásila dokonce i padliny!
Zpracování dat...