vychází v 4:59 a zapadá v 21:10
vychází v 22:30 a zapadá v 5:54
 

Časopis Myslivost

Výstavní okénko

Vladimíra TICHÁ
Národní výstava Olomouc MVP Praha Výstava psů Hlučín

Národní výstava Ostrava
      Náš výstavní kalendář obsahuje v poslední době tolik termínů výstav, že snad ani není možné se na všechny jet podívat. Jsou výstavy nové, jako byla lednová Národní výstava v Olomouci, jsou výstavy, které se pomalu staly tradicí. Patří mezi ně i Národní výstava psů všech plemen, která se letos již po jedenácté konala v Ostravě a která byla vysloveně pěkná. Skoro 2400 psů a fen různých plemen defilovalo po dva dny před diváky i rozhodčími. Tradičně slušná byla úroveň loveckých plemen. Všem udělalo radost vítězství představitele jednoho z nich - výmarského ohaře. Za bouřlivého potlesku diváků si odnesl titul BIS - nejkrásnější jedinec výstavy. Vyhrál zcela zaslouženě a všem ukázal, že psí krása nespočívá jen v opečovávané srsti a že povede-li se ohař, zastíní svojí ušlechtilostí a elegancí všechna ostatní plemena.

MVP Praha
      Většina majitelů psů si myslí, že první velké výstavy se u nás konaly v Brně. Do určité míry mají pravdu, protože Mezinárodní výstava psů v Brně má asi nejdelší tradici. Jsou ale i jiná města, která se mohou výstavami psů chlubit. Výjimkou není ani Praha, kde se jedna z našich prvních výstav konala v roce 1900. Přihlášeno tenkrát bylo čtyři sta psů a prý to byla velká událost. Poslední velká pražská výstava proběhla ve dnech 29. - 30. dubna 2006 v areálu letňanského výstaviště. Jednalo se o výstavu mezinárodní a přihlášeno na ní bylo tři tisíce pět set psů a fen a byla to výstava nadmíru pěkná. Psi byli krásní a slušně vychovaní, pořadatelé ochotní, kruhy veliké a ceny pro vítěze zajímavé. Pražská mezinárodní výstava psů patří k tomu nejlepšímu, co kalendář našich výstav nabízí.

Výstava psů Hlučín
      Výstavy určené pro všechna plemena jsou určitě přitažlivé. Neméně přitažlivé jsou ale i výstavy regionální, tedy výstavy oblastní a krajské. Jedna z nich se konala 6. května v Hlučíně a zúčastnila se jí i některá lovecká plemena. Takový nižší typ výstavy má z hlediska začínajících vystavovatelů i samotného plemene řadu výhod. Vystavovatelé i jejich psi sbírají zkušenosti a pro plemeno je výstava propagací. Do určité míry může být i propagací myslivosti nebo spíše myslivců. Pán v zeleném smekající klobouk a děkující za posouzení působí v dnešní rozhádané a mezilidským vztahům nepřející době jako by přišel z jiného světa. Zároveň je ale dokladem o tom, že slušnost z výstavních kruhů nemusí mizet.

Zpracování dat...