vychází v 5:05 a zapadá v 21:06
vychází v 0:26 a zapadá v 12:44
 

Časopis Myslivost

Zajímavosti z myslivecké kynologie

Stabyhoun  Vladimíra TICHÁ
Řada zemí má svá plemena a ve většině případů je na ně patřičně pyšná. Výjimkou není ani Nizozemí, kde byla vyšlechtěna řada zajímavých psů.
Patří mezi ně i u nás zatím málo známé plemeno - fríský ohař - Stabyhoun. Jeho rodištěm je, jak z názvu vyplývá, Frísko, tedy oblast, která bývala bohatá na drobnou zvěř. Stabyhoun původně patřil mezi psy víceúčelové. Lovil, hlídal a dokonce byl v určité době využíván i jako pes tažný. Je plemenem poměrně starým a je možné jej vidět na obrazech holandských mistrů ze XVII. století.
      Dnes je Stabyhoun řazen do FCI skupiny VII - tedy mezi ohaře, konkrétně pak ohaře kontinentální, typu španěl. Vzhledově se asi nejvíce přibližuje malému münsterlandskému ohaři. Původně byl "ptačím psem", dnes je považován spíše za všestranného ohaře. Má pevné vystavování a říká se, že: "jeho nos nikdy nelže". Literatura hovoří o "měkké mordě". V dobách, kdy byla módní kožešina z tchoře, byl údajně velmi ceněn za to, že tchoře chytal aniž by cennou kožešinu poranil. Je vášnivý vodař a nemívá snahu se příliš vzdalovat od svého vůdce. Názory na to, jak snadno je či není cvičitelný se ale rozcházejí.
      Stabyhoun patří mezi menší plemena, kohoutková výška se pohybuje okolo padesáti centimetrů. Srst je dlouhá, většinou rovná v barvě hnědobílé, černobílé nebo oranžovobílé.
Zpracování dat...