vychází v 5:08 a zapadá v 21:03
vychází v 1:19 a zapadá v 16:02
 

Časopis Myslivost

22. MEMORIÁL JINDŘICHA STEINITZE

Vladimíra TICHÁ
„Je jenom jedna Štěkeň na světě, tu by měl každý člověk znát, ta jediná na celé planetě, dovede srdce rozehřát.“ Štěkeňská hymna
V místech pevně spojených s českou historií, na levém břehu Otavy a v poloviční vzdálenosti mezi Pískem a Strakonicemi, leží starobylé městečko Štěkeň. Ve dnech 12. - 13. srpna 2006 se zde konal Memoriál Jindřicha Steinitze, jehož pořadatelem byl OMS Strakonice a Klub chovatelů německých krátkosrstých ohařů Praha. Asi je zbytečné připomínat, že se jedná o vrcholnou soutěž německých krátkosrstých ohařů pořádanou na památku člověka, který psům a jejich chovu věnoval většinu svého života a člověka, který využil svého vzdělání i praktických zkušeností a zavedl v chovu německých krátkosrstých ohařů liniovou plemenitbu a hlavně pak kontrolu dědičnosti sledující klady i vady odchovů.
      22. ročník soutěže byl přitažlivý a zajímavý z mnoha důvodů. Byla to jedna z prvních velkých soutěží běžící podle nového zkušebního řádu, konala se v nadmíru krásném prostředí a přilákala startující nejen z České republiky, ale i z Německa, Slovenska a Slovinska. Memoriál Jindřicha Steinitze zahrnuje polní a vodní práci. Zkouší se podle platného zkušebního řádu pro Memoriál Karla Podhajského s doplněním vlečky se zajícem odpovídající požadavkům zkušebního řádu pro podzimní zkoušky.
      Polní práce probíhaly v okolí Štěkeně a v sobotu je do značné míry komplikovalo počasí. Prudký déšť soutěž na hodinu přerušil a zahnal psy, vůdce, rozhodčí i koronu do aut. Ovlivnil i zvěř, takže sobotní skupina to rozhodně neměla jednoduché. O moc lepší to nebylo ani druhý den. Počasí se sice umoudřilo, ale například vlečky se tahaly na podmáčených loukách, kde se střídala svěží zelená tráva s loužemi a někdy i bahnem. Pokud si ale někdo myslí, že psům takové prostředí vadí, hluboce se mýlí. Rozhodčí na vlečkách také nezadali jinou známku než 4 nebo 3.
      Vodní práce probíhaly nedaleko Sudoměře, tedy v místě, které si většina z nás pamatuje ze školních lavic. Korona nehodnotila jen výkony psů, ale občas zazněla vzpomínka i na výkony vlastní spojené s neschopností si zapamatovat, kdy že se ta slavná bitva u Sudoměře vlastně konala. Monumentální socha Jana Žižky z Trocnova shlížela na nástup psů a vůdců na vodní práci a leckomu se z toho tajil dech. Přinášení kachny z hluboké vody patří k disciplínám, u kterých došlo ke změně. V době, kdy pes uplave přibližně jednu třetinu vzdálenosti, vůdce vystřelí. Reakce psů jasně oddělila ty s praktickou zkušeností z honů. Střelba pro ně byla impulzem připomínajícím dostihového koně popohnaného bičíkem.
      Sbor rozhodčích pracoval pod vedením pana Jiřího Kotlíka a zdálo se, že všude panuje pohoda. Po organizační stránce byl memoriál výborně připraven a pořadatelé určitě zaslouží poděkování za způsob, jakým k celé akci přistoupili.
      Z dvaceti startujících memoriál úspěšně absolvovalo sedm psů v I. ceně, tři psi ve II. ceně, pět psů ve III. ceně a pět psů neuspělo. Vítězem 22. Memoriálu Jindřicha Steinitze se stal Art Kořenice vedený Jaroslavem Novákem. Pes pracující s ohromnou chutí a zájmem obdržel plný počet, tedy 348 bodů a předvedl ucelený a vyrovnaný výkon.
      Druhé místo patřilo slovenské feně Coře z Dubových luhov vedené Ing. Jurzou. Elegantní a krásně se pohybujíc fena obdržela ocenění za nejlepší polní práci a rovněž plný počet bodů. O pořadí rozhodlo ustanovení Zkušebního řádu, které říká, že v případě rovnosti bodů má přednost chovný jedinec před nechovným. Třetí místo vybojovala Aida z Čibiho dvora vedená Janem Švábkem. Slovo vybojovala je v tomto případě zcela na místě, protože se fenka mimo běžných nástrah memoriálu potýkala i s osinou v předním běhu. To, že bolestivé zranění neovlivnilo jiskru, se kterou fena pracovala a mělo dopad pouze na rychlost hledání, za které obdržela svoji jedinou "trojku", hovoří o kvalitě feny. Nejlepší vodní práci předvedl německý pes Polo v.Gleistal, vůldce G. Kirbst.
      Memoriál Jindřicha Steinitze se pořádá od roku 1975. Všechny jeho ročníky jsou zaznamenány v kronice, která píše již svůj druhý díl. Současná doba přeje spíše elektronickým médiím. Přesto nebo možná právě proto je příjemné listovat v knize, která je psána lidskou rukou a ve které je možné najít jména a fotografie lidí, kteří se memoriálu zúčastnili před třiceti lety. Z kroniky je možné se dozvědět, že memoriál začala pořádat východočeská pobočka Klubu chovatelů německých krátkosrstých ohařů. Není to jediná věc, která plemeno s Východočeským krajem spojuje. Je asi na místě připomenout, že Český nebo spíše Československý klub německých krátkosrstých ohařů byl založen při příležitosti Mezinárodní výstavy psů 7. června 1931 v Pardubicích. Letošní Memoriál Jindřicha Steinitze se tedy konal v roce, kdy pořadatelský klub slaví 75 let od svého založení.
Zpracování dat...