vychází v 4:59 a zapadá v 21:10
vychází v 22:30 a zapadá v 5:54
 

Časopis Myslivost

ČESKÝ ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNŮ 2006

Lovecký pes 2/2007, str. 2  Vladimíra TICHÁ
V sobotu, 27. ledna 2007, se konala v Praze v areálu Letňanského výstaviště soutěž „psích šampiónů“. Asi je na místě podotknout, že to je akce, která se koná v celé řadě po kynologické stránce vyspělých států a že bývá označována za záležitost velmi slavnostní a také prestižní.

Několik let bojují o titul Šampión šampiónů vystavovatelé se svými psy i u nás, ale je třeba si přiznat, že soutěž jako taková zatím hledá tu správnou podobu a s ní asi i trochu větší zájem ze strany majitelů psů.
      První ročníky soutěže se konaly v rámci Mezinárodní výstavy psů všech plemen v Brně a to výstavy, jejíž termín tradičně připadá na začátek února. Do soutěže postupovali psi na základě výsledků dosažených v předchozí výstavní sezoně. Byl vypracován bodový systém, který přesně vymezoval, za jaké ocenění, titul či čekatelství a také v jaké konkurenci pes obdrží konkrétní počty bodů. Konkurencí není v tomto případě myšlena kvalita soupeřů, ale počet psů či fen, které daný jedinec porazil. Něco jiného je získat například čekatelství mezinárodního šampionátu krásy CACIB nebo titul nejkrásnější jedinec plemene BOB v plemeni, kde jsou na výstavě předvedení dva jedinci a něco jiného v plemeni, které je vzhledem k velkému počtu přihlášených psů posuzováno ve dvou kruzích. Podle počtu bodů postupovalo do soutěže o titul Šampión šampiónů v každé FCI skupině pět jedinců. Z nich pak trojice rozhodčích vybrala vítěze skupiny, který postupoval do dalšího kola.
      Postupem doby přestaly být popisovaný systém i místo konání soutěže vyhovující. Soutěž se přesunula do pražského "TOP" hotelu. Exkluzivnější prostředí a také přítomnost různých "celebrit" přilákala novináře a soutěž se dostala do televize a na stránky tisku. Smutné bylo, že se nepsalo a nehovořilo o psech, ale o populárních lidech a jejich názorech na chov, výstavy a výcvik psů. Ty názory byly někdy zarážející a kynologii obecně příliš neprospívaly. Stejně jako v předchozích ročnících se i tady do soutěže psi kvalifikovali na základě výsledků z právě skončené výstavní sezony. V porotě vybírající nejkrásnějšího z nejkrásnějších, měli své místo nejen rozhodčí pro posuzování exteriéru, ale i zmíněné "celebrity". Jako celek byla soutěž krásná, slavnostní a plná zajímavých cen, z hlediska odborného bylo ale co vytýkat.
      Poslední ročník soutěže měl trochu jiná pravidla. Byl otevřen pro všechny psy s titulem Český šampión a záleželo jen na majitelích, zda svého psa přihlásí či ne. Soutěž probíhala od rána a končila večerním rautem. Předvádění psů bylo prokládáno řadou doprovodných akcí. Diváci viděli agility, tanec se psem a flyball a mohli také obdivovat výkony asistenčních psů organizace HELPES. Představeni byli neúspěšnější psi výstavní sezony roku 2006 a samozřejmě i nejlepší mladí vystavovatelé. Atmosféra okolo výstavního kruhu byla příjemná. Diváků nebylo mnoho, ale byli odborně fundovaní a ochotní dát najevo, kdo se jim líbí a kdo ne.
      Samotná soutěž byla opět rozdělena podle skupin FCI. Celkem bylo přihlášeno osmdesát čtyři psů. Dopoledne se vybírala trojice nejlepších jedinců v každé skupině a do finále postoupil ten, který obsadil první místo. Ve finále se tak utkalo deset jedinců. Titul Šampión šampiónů 2006 si odnesl mimořádně krásný příslušník plemene shi-tzu. Byl opravdu nejlepším psem dne a titul si naprosto zasloužil. Pravdou ale je, že ne všichni psi, kteří se přihlásili, mu byli dostatečnou konkurencí a že v řadě případů byla na místě otázka: "Jak zrovna tento pes nebo tato fena mohli získat titul šampión?"
      Šampión šampiónů tedy trochu změnil styl. Lze jen doufat, že i další ročníky budou "o psech" a že přilákají opravdové šampióny.

Zpracování dat...