vychází v 4:59 a zapadá v 21:10
vychází v 22:30 a zapadá v 5:54
 

Časopis Myslivost

O karelském medvědím psu

Lovecký pes 2/2007, str. 7  Milan KUČERA
Myslivost je mi součástí povolání a lovecké vyžití odpovídá každodennímu styku s přírodou. Lov spárkaté zvěře se čas od času neobejde bez kvalitního psa pro občasné dosledy, zejména při lovu černé zvěře. Noční dosledy, obtížnost terénu a klimatické vlivy pak prověří kvalitu psa.
Zhruba před třemi lety jsem si za tímto účelem pořídil plemeno, které není příliš vžito u naší myslivecké veřejnosti. Karelský medvědí pes, v severských zemích hojně používán k lovu, byl vybrán na základě jeho pracovních vloh, které se u tohoto plemene zachovaly v původní formě. Pohyblivost, houževnatost, odolnost vůči počasí, orientační schopnosti a především vynikající čich jej předurčují jako všestranného pomocníka do lesní honitby, kde se převážně loví spárkatá zvěř, zvěř škodící myslivosti a vodní pernatá. Jeho inteligence je vysoká a je dobře cvičitelný. Lovecký instinkt je silně vyvinut. Rád plave, při lovu pernaté vodní zvěře skvěle vyhání a aportuje. Při individuálním lovu dokáže vystopovat v tichosti zvěř, po nalezení ohlásit a blokovat do příchodu lovce. Vyžaduje dostatek pohybu a pracovního vyžití, denní kontakt majitele. Nehodí se být uzavřen v kotci.
      Jeho doménou je vynikající čich. Při dosledech dokáže pracovat bez barvy na vzdálenost několika kilometrů s odstupem mnoha hodin. Dosled probíhá s nízkým nosem, kdy ve vysokém tempu dokáže přesně kopírovat dráhu postřelené zvěře. Při lovu černé z tlupy přesně vyhodnotí lovený kus, na základě stresu, který vydává poraněná zvěř. V případě, kdy není zhaslý, hlásí a svou hbitostí dokáže čelit útokům a neustálým dorážením fixovat na místě. V praxi se hravě vypořádá s dospělou liškou. V domácnosti je skvělým přítelem a společníkem, je nenáročný na údržbu a množství stravy. Nikdy nepokazí žádnou legraci. Chov u nás není příliš početný, kvality jsou však velmi vysoké po stránce pracovních i exteriérové. Jsem přesvědčen, že toto skvělé plemeno by si zasloužilo větší pozornost, a že není u nás doposud doceněno. Karelský medvědí pes je věrným přítelem a pomocníkem na našich loveckých stezkách, které někdy vedou nepohodou a drsnými končinami.

Fotogalerie

Zpracování dat...