vychází v 7:32 a zapadá v 17:56
vychází v **:** a zapadá v 21:15
 

Časopis Myslivost

Ohařům nepřálo počasí

Lovecký pes 3/2007, str. 6  Pavel MOULIS
Ani nepřízeň počasí neodradila zájemce o výcvik různých plemen ohařů, aby se zúčastnili prvního letošního výcvikového dne. Již tradičně jej pořádalo sehrané duo kynologů – Jan Šlouf a Radek Dufek nedaleko Liblína na Rokycansku. Smyslem celé akce byla výměna zkušeností při výcviku psa - nepostradatelného pomocníka člověka v myslivecké praxi. Dalším úkolem byla příprava psů na různé typy zkoušek, tak aby se zúčastnění stali lovecky upotřebitelnými.
Zájemci z nejrůznějších koutů republiky se sjeli do údolí řeky Berounky, kde pod vedením zkušených kynologů - cvičitelů procvičovali nejrůznější disciplíny. I přesto, že někteří již mají některé druhy zkoušek za sebou, rádi přijedou a pokračují v dalších přípravách na jiné typy zkoušek. Vzhledem k tomu, že zde byla přítomna celá řada mladých psů, lze očekávat, že právě tito se za dva měsíce zúčastní zkoušek vloh, kterým se právem také říká jarní zkoušky. Proto byla řeč především právě o těchto zkouškách. Tyto zkoušky jsou potřebné především z chovatelského hlediska, neboť na nich pes nejlépe ukáže vrozené vlastnosti, které nejsou dosud ovlivněné vyšším stupněm výcviku. Navíc jsou důležité i z hlediska kontroly dědičnosti a některé kynologické kluby mají účast na těchto zkouškách i důvodem uznání chovnosti. Proto je vhodné, aby se těchto zkoušek zúčastnilo co nejvíce psů, i když to nejsou zkoušky lovecké upotřebitelnosti. Každopádně si pejsek či fenka vyzkouší atmosféru zkoušek, stejně tak jako vůdce. Ani starší či zkušenější psi nepřišli zkrátka. Procvičovalo se co se dalo - poslušnost, hledání, přinášení a čas zbyl i na přátelské posezení či povídání o vývoji myslivosti vůbec.
    Lokalita kolem Liblína v severní části Rokycanska je oblíbená nejen z hlediska dobrých výcvikových podmínek, o čemž svědčí nejen pravidelné výcvikové dny vrcholící podzimními zkouškami, ale zájem i dalších nadšenců uspořádat zde podobné akce. Atraktivní okolí kolem zříceniny hradu Libštejn vytváří skvělé podmínky k rekreaci, rybaření či cykloturistice.
    Je potěšitelné, že se ještě v dnešní době najdou lidé, kteří nezištně předávají své letité, těžko nabité zkušenosti mladším zájemcům o rozvoj myslivecké kynologie u nás. To se skutečně neděje každý den. Máte-li i Vy zájem o účast na výcvikovém dnu či přímo výcvikovém táboře, kontaktujte organizátory na tel. 606 911 131 (p. Šlouf), nebo na e-mail: pavlik1893@centrum.cz - zde se dozvíte také více informací o připravovaných akcích.
Zpracování dat...