vychází v 7:32 a zapadá v 17:56
vychází v **:** a zapadá v 21:15
 

Časopis Myslivost

Psi španělských revírů 1.

Lovecký pes 3/2007, str. 9  Ing. Ladislav Šabatka
Na stránkách přílohy Lovecký pes mají možnost čtenáři se setkat s články představujícími nejrůznější plemena.
Některá patří mezi hojně rozšířená a tím také mezi veřejností známá, jiná méně. Každé však bylo vyšlechtěno pro využití k lovu v určitých podmínkách a právě pro udržení daných loveckých vlastností a pomoc, kterou prokazují člověku si zaslouží naši úctu a pozornost. V tomto seriálu se zaměříme na plemena, která byla vyšlechtěna ve Španělsku. Tato země je velice zajímavá z pohledu myslivosti a tím také z pohledu myslivecké kynologie. Psi používaní nejen na povrchu nemusejí skládat zkoušky lovecké upotřebitelnosti, jejich jedinou prověrkou je přímo sama lovecká praxe. Vlastnosti psů hojně využívaných ve španělské myslivosti jsou také hlavním kritériem výběru do chovu, což s sebou přináší udržování kvality těchto pomocníků.
   
    SABUESO ESPAŇOL (Španělský sabueso) Časopis Federcaza, Madrid - leden 2007, text Eduardo de Benito, fotografie Maite Moreno a redakce Překlad: Ing. Ladislav Šabatka
   
    Španělský sabueso byl vyšlechtěn pro lov v uzavřených lesních porostech. Je to pes, který vydrží hodiny pracovat na stopě, ukáže mnoho zvěře a velmi dobře řeší situace, před které je při tom postaven. Sabueso, který opustí stopu zvěře kterou zvedl, si nezaslouží být sabuesem, ale ohařem. Španělský sabueso je synonymem slova "houževnatost" a díky tomu dokáže vrátit a natlačit zajíce na lovce a zvednout ze zálehu divočáka. Psi lehčího rázu a dobré fyzické konstrukce jsou zpravidla nejodolnější, což je potřeba právě tam, kde je vyžadována dlouhodobá práce bez odpočinku.
    Jeho způsob práce je elementární, prostý, klasický. Lokalizuje zvěř v porostu a natlačí ji až na lovce. K tomu ovšem musí být hlasitý a mít dobrý nos. Hlasitost je pro sabuesa základem. Známe-li jeho hlas snadno usoudíme, v jaké situaci se právě nachází a co řeší. Jestliže vydává suchým, nevýrazným hlasem a jen občas znamená to, že narazil a sleduje starou stopu. Na čerstvé stopě pes hlásí častěji a jestliže právě zvedl zvěř, jeho hlas se změní na ostrý a téměř nepřetržitý. Ozývá-li se hlas hlubší a měkký (dutý), pak pes zvěř na místě zaštěkává. Z toho všeho je zřejmé, jak je důležité něco vědět o zvuku, chceme-li úspěšně lovit se sabuesy. Kromě toho, hlas má ještě jednu, a velmi důležitou, funkci. Má zvěř zastrašit, dát ji do pohybu a dostat ji na dostřel.
    Lov se sabuesy je pomalý, klidný a je vskutku mysliveckým zážitkem pro celou sezonu. Jak už to řekl jeden z našich klasiků: "Potěšení, které nám poskytují chrti a ostatní psi, ať je jejich nátura jakákoliv, trvá nedlouho, protože chrt váhá krátce - zda má použít svou energii, nebo ji má nechat vyprchat. To se stává i jiným psům s výjimkou sabuesa. Ten musí lovit celý den a dává to na obdiv veškerou svou mluvou".

Fotogalerie

Zpracování dat...