vychází v 7:32 a zapadá v 17:56
vychází v **:** a zapadá v 21:15
 

Časopis Myslivost

Speciální výstava jezevčíků

Lovecký pes 3/2007, str. 2  Lenka FAIRAISLOVÁ
Poslední únorovou neděli již potřetí hostil kulturní dům v západočeském Holýšově speciální výstavu jezevčíků. Zájemci o předvedení svých psů již tuto výstavu akceptovali a tak byl třetí ročník rekordní co do počtu přihlášených. Dvě stě dvacet sedm jezevčíků představovalo limit, nad který je v těchto podmínkách jen těžko možné jít.

    Nijak překvapivě vedli jezevčíci drsnosrstí standardní, kterých bylo přihlášeno sedmdesát tři a všechny je posuzoval Ing. Jaroslav Temr. Dvacet sedm hladkosrstých standardních posoudil Ing. Vladimír Tomášek, CSc., dvacet dva dlouhosrstých standardních a k tomu dvacet dva drsnosrstých trpasličích a deset drsnosrstých králičích Alena Buriánková a konečně Alena Auerbach měla čest posoudit dvacet dva hladkosrstých trpasličích, třináct hladkosrstých králičích, dvacet čtyři dlouhosrstých trpasličích a čtrnáct dlouhosrstých králičích.
    Jistěže většina přihlášených psů (osmdesát tři) má bydliště v západních Čechách, ale čtyřicet sedm jich přijelo ze Středočeského kraje, třicet šest přímo z Prahy, dvacet z jižních Čech, dvacet z Moravy, osm ze severních Čech a tři z Německa. Takže šlo o výstavu celorepublikovou a dokonce se zahraniční účastí.
    Počasí venku, jak jsme si za letošní zimu zvykli, nebylo takového rázu, aby bránilo v bezpečném příjezdu či odjezdu vystavovatelů, dění ve výstavních kruzích uvnitř neovlivňoval ani mírný deštík venku a dobře postaráno bylo i o občerstvení všech zúčastněných.
    Západočeská pobočka se snažila, aby všechno výborně fungovalo, její členové pracovali ze všech sil ve prospěch celé akce.
    Někteří rozhodčí, jak už to bývá, posuzovali přísněji, jiní mírněji, celkově bylo zadáno sto třináct výborných, padesát pět velmi dobrých ocenění, šestnáct dobrých, devět velmi nadějných, sedm nadějných, tři psi nebyli posouzeni, dva byli z posuzování vyloučeni a jeden odstoupil.
    Že jezevčík je a zůstává pracovním psem dokazuje nejen dvacet šest jedinců přihlášených v pracovních třídách (kteří tedy musejí mít v případě standardních a trpasličích jezevčíků minimálně absolvované norování, v případě králičího rázu jakoukoli loveckou zkoušku), ale i sedmdesát osm psů a fen v dalších třídách, kteří již zkoušky měli. Vezmeme-li v úvahu osmdesát jezevčíků, kteří byli posuzováni ve třídách dorostu a mladých a tudíž většinou vloni ani zkoušky dělat nemohli s ohledem na nízký věk, je téměř polovina přihlášených pracovních jezevčíků na jedné výstavě pěkným číslem.
    V závěrečných soutěžích se tleskalo těm, které rozhodčí vybrali jako nejlepší z nejlepších. Nejkrásnějším párem jezevčíků se stali dlouhosrstí trpasličí Ch.Balů z Poodří a Mary Anne z Těšínovských buků, která později byla určena i nejlepší mladou fenou. Nejlepší chovatelskou skupinou opět dlouhosrstí trpasličí jezevčíci "z Těšínovských buků" a v soutěži nejlepších odchovů také dlouhosrstý trpasličí ICh.Winner della Canterana se svými šesti potomky (zde bohužel chyběla konkurence, vystavovatelé tuto soutěž příliš neznají).
    Nejkrásnějším dorostencem výstavy byl určen drsnosrstý standardní Filip Klim Chodsko, ve fenách pak drsnosrstá trpasličí Jeanne d´Arc Kalokagathia Fai. Nejlepším mladým psem byl vybrán dlouhosrstý standardní Cajus v.d.Weidewiese. V soutěži o nejlepšího veterána zvítězila hladkosrstá standardní ICh.Valery of Lady Joan a konečně pohár pro nejkrásnějšího psa výstavy převzal z rukou starosty města Ing. Antonína Pazoura majitel drsnosrstého standardního Igara od Vévody Huberta.
Zpracování dat...