vychází v 7:32 a zapadá v 17:56
vychází v **:** a zapadá v 21:15
 

Časopis Myslivost

Výcvikový tábor pro lovecké psy pod hradem Bítovem

Lovecký pes 3/2007, str. 13  Lucie SVOBODOVÁ
Již nějakou dobu neplatí, že je loveckého psa možné najít pouze v rukou myslivce. Mnohá lovecká plemena právě procházejí nebo v minulém století prošla obdobím velké obliby po stránce výstavní a společenské. Zatímco v minulosti byli velmi oblíbení například irští setři, v současné době se mezi nejoblíbenější rodinné psy řadí například plemena maďarského a výmarského ohaře.
Někteří lidé si psy těchto plemen pořizují skutečně pouze jako rodinné mazlíčky či společníky při sportu, jiní ovšem časem zjistí, že jejich pes je tělem i duší opravdu lovec, a že i když má rád běhání u kola a procházky městem, tak by přeci jen stálo za to zkusit s ním i věc jemu bližší - lovecký výcvik. Někteří další zase začnou postupem času uvažovat o tom, že svého psa či fenku uchovní, k čemuž je lovecký výcvik nezbytný. Jenže jak do toho, když nemáme poblíž zkušeného výcvikáře-myslivce, který by nám s výcvikem pomohl a svěřit svého psa do rukou někoho cizího nechceme? Právě pro tuto skupinu lidí začaly před několika lety vznikat první výcvikové tábory loveckých psů, které se staly velice zdařilou nápodobou táborů pro výcvik služební, jež mají již dlouholetou tradici.
    Výhod výcvikových táborů bychom mohli najít mnoho. Úplní začátečníci se seznámí s tím, co lovecký výcvik vlastně znamená a jak v praxi vypadá, s řešením jejich vlastních problémů s výchovou či výcvikem pejska jim poradí či pomůže zkušený výcvikář, navíc stráví příjemný týden mezi přáteli, kteří jsou "postiženi" stejnou nemocí, které se říká kynologie, přičemž si i pozorováním ostatních majitelů s pejsky mohou uvědomit, jaké oni sami dělají chyby a co by mohli zlepšit. A někdy také zjistí, že na tom ve srovnání s ostatními nejsou zdaleka tak špatně, jak se obávali.
    A co se zde můžou přiučit ti starší, zkušenější, co už něco umí a nějaké zkoušky už mají složené? Především se dostanou do nového prostředí, což je velice důležité. Také výcvik ve skupinách je od individuálního odlišný a atmosféra zde se více blíží atmosféře zkouškové. Mohou se objevit i nové problémy, na které, když cvičíme sami, nemáme šanci přijít a tedy je ani nemůžeme odstranit. No a v neposlední řadě je důležité třeba i to, že psu tahají vlečky a házejí aport noví lidé, jejichž pach nezná - stejně tak je tomu i na zkouškách, kde toto dělají rozhodčí.
    Ani teoretickou přípravu však nepodceňujeme - v momentech odpoledního či večerního klidu, kdy psi odpočívají a sbírají nové síly na výcvik či řádění a zlobení, máme my, páníčci, možnost vyslechnout si přednášku na téma zkušebních řádů. I teorie je důležitá, obzvláště v současné době, kdy díky nedávným změnám zkušebních řádů vznikají nové a nové nejasnosti.
    Jednou ze skupin, která pořádá výcvikové akce pro lovecké psy, je skupina kolem pana Štěpána Horáka z Brna, chovatele krátkosrstých ohařů (NKO, MOK, VOK). Pan Horák začal s pořádáním výcvikových táborů již v roce 2004, kdy pořádal první LVT v jihomoravském Bítově na březích Vranovské přehrady. Ukázalo se, že by mnozí uvítali, kdyby nezůstalo jen u letního tábora v délce trvání jednoho týdne, ale že by bylo přínosné pořádat čas od času i víkendové výcvikové akce, neboť sezona zkoušek trvá mnoho měsíců a hned po jejím skončení začíná sezona lovecká a my potřebujeme mít psa připraveného po celou tuto dobu. Pokud chceme psa skutečně vycvičit, není navíc možné se mu věnovat pouze v rámci výcvikových akcí, ale tu hlavní "dřinu" musíme odvést doma. Proto je ideální, když se čas od času lidé, kteří svého psa v rámci kolektivních akcí cvičí, mohou sejít, pochlubit se pokroky, jaké se svými chlupatými kamarády udělali, a nechat si poradit, jak pokračovat, popřípadě co dělat lépe.
    Poslední srpnový týden roku 2005 se uskutečnil druhý ročník bítovského tábora, kde se sešlo asi čtyřicet psů. Nejpočetnějším plemenem se stal maďarský krátkosrstý ohař. Po táboře následoval výcvikový víkend ve velmi příjemné lokalitě Lučkovice v jižních Čechách, který se uskutečnil na konci října 2005.
    Sezona 2006 byla co do počtu výcvikových akcí asi nejbohatší - uskutečnily se tři jarní výcvikové víkendy (jeden na Vysočině a dva v jižních Čechách) a samozřejmě tradiční týdenní výcvikový tábor na Bítově. Toho se zúčastnilo čtyřicet dva psů, z nichž byla nejpočetnějším plemenem opět vizsla v počtu dvacet jedna účastníků. Na táboře jednoznačně dominovali ohaři, ale ani slídiči se neztratili. Na přelomu září a října se pak konal výcvikový víkend v oblíbených Lučkovicích, kam někteří přijeli slavit úspěšnou sezonu a jiní zase dolaďovat formu před blížícími se podzimními zkouškami. Právě rok 2006 byl pro účastníky výcvikových akcí asi nejúspěšnějším co do počtu složených zkoušek - v rodokmenech přibyly zápisy ze ZV, PZ, ale i SZVP, LZ či VZ. Dokázali jsme, že i nemyslivci či lidé z měst jsou schopni své psy lovecky vést.
    Rok 2007 jsme začali v březnu výcvikovým víkendem na Líšeňském dvoře na Vysočině. Sešlo se zde dvacet dva cvičících psů, z toho bylo patnáct maďarských krátkosrstých ohařů. Za zapůjčení honitby patří velké poděkování MS Sněžné, jehož zástupci se v čele s předsedou a rozhodčím z výkonu panem Antálkem zúčastnili sobotního výcviku, čímž tuto akci podpořili.
    Letošní letní výcvikový tábor se přesunul z jižní Moravy do jižních Čech - uskuteční se v termínu 23. - 30. 6. v Lučkovicích. V případě zájmu se více informací o této, ale i o všech ostatních výcvikových akcích dozvíte na webových stránkách pořadatele www.lavaremoravia.cz, kde naleznete i telefonický kontakt na pana Štěpána Horáka, nebo na e-mailové adrese lavaremoravia@seznam.cz .
Zpracování dat...