vychází v 4:59 a zapadá v 21:10
vychází v 22:30 a zapadá v 5:54
 

Časopis Myslivost

Švýcarský honič - Bernský honič a uplynulý rok

Lovecký pes 4/2007, str. 6  Jaroslava HŮLKOVÁ
Čtenáře Myslivosti informovala příloha 2/2007 lovecký pes v článku na str. 15 o mezinárodních zkouškách honičů v okrese Kolín, na které jsem již předtím slyšela samou chválu. Bohužel při vyjmenování plemen na začátku došlo pravděpodobně k přehlédnutí a bernský honič, jak je správně napsáno při výčtu výsledků, je uveden jako bernský brakýř.
Aby nevznikly zbytečné otázky, jak že se plemeno vlastně jmenuje, odhodlala jsem se napsat krátký článek. Vzhledem k dosaženým úspěchům v uplynulém roce si jej švýcarští honiči - bernští honiči (jak je zcela přesný název) a jejich majitelé za odvedenou práci jistě zaslouží.
    Švýcarští honiči jsou středně velkým prastarým plemenem, skvěle přizpůsobeným pro pohyb v náročném, vysokohorském terénu. Mají výtečný čich a orientační smysl. Jejich specialitou je lov zajíce, mají ovšem dost ostrosti na lov zvěře černé či lišky. Jsou to smečkoví psi, milující kontakt se svým člověkem. Výborně se adaptují podle potřeb rodiny. Jsou velmi čistotní. Plemeno se dělí na čtyři barevné varianty, pojmenované podle nejčastějšího výskytu barvy v té které oblasti. Bernský honič je tříbarevný, přičemž jsou žádány černé plotny na čistě bílém podkladě. Pálení je nad očima, na lících, spodní straně uší a kolem konečníku. (Přehledné rozdělení plemen švýcarských honičů najdete v příloze Lovecký pes 2/2006; pozn. red.)
    Podle historických pramenů jsou čichové možnosti švýcarských honičů vyšší než u barvářů a byli použiti při vylehčení barváře bavorského. Z vlastní zkušenosti mohu jejich čich srovnávat pouze s německým dlouhosrstým ohařem a ovčáckým plemenem beauceron, které oba honič předčí. Ovčáka dalece. Naopak v rozsahu použití se pořadí přesně otočí.
    Rok 2006 byl pro bernské honiče zlomový. A to ve všech směrech. Došlo ke změně ve vedení KCHŠH. Po dlouhé době se podařilo krytí kvalitním švýcarským psem. Paní B. Langerová obsadila v soutěži Český šampión šampiónů se svým Edwardem Bencillou první místo ve skupině VI. Paní R. Menšíková obdržela jako jediná na WORLD DOG SHOW 2006 tituly nejvyšší pro psa i fenu v majetku jednoho majitele. Její Abax od Vrchlického potoka, který je BOB a fena Hispania Bencilla splnili zároveň kvalifikaci na CRUFTS 2007. Pracovně se trikoloři také činili a celkem složili devět zkoušek z výkonu. Pokud uvážíte, že počet narozených štěňat za rok se pohybuje od třiceti do čtyřiceti, pak toto číslo není malé. Pan R. Levý a Inari ze Sulické tvrze získali zaslouženě jako první v ČR titul Diviačar. A kynologické štěstí se vloni usmálo i na mě. Můj pes Bandiére Syrinx Bohemia vyhrál s plným počtem klubovou soutěž a splnil podmínky pro udělení lucemburského šampióna. Výše jmenovaným blahopřeji a děkuji za propagaci plemene.
    Vám všem pak mnoho zdraví a radosti se čtyřnohými přáteli přeje

Fotogalerie

Zpracování dat...