vychází v 4:59 a zapadá v 21:10
vychází v 22:30 a zapadá v 5:54
 

Časopis Myslivost

XIII. ročník Memoriálu Rudolfa Kristla

Lovecký pes 06/2007, str. 4  Marcela KUKLOVÁ
Již 13. ročník Memoriálu Rudolfa Kristla zahájil v sobotu 18. srpna za účasti trubačů ředitel soutěže MVDr. Švec a přivítal mimo jiné i nestora klubu chovatelů jezevčíků Ing. Tomáška.
Této soutěže se letos zúčastnilo 11 psů a to 8 drsnosrstých jezevčíků, 2 dlouhosrstí jezevčíci a jeden hladkosrstý jezevčík. Připravenost psů i jejich vůdců se odrazila ve výsledkové listině, kde 7 psů uspělo v I. ceně, 1 pes ve II. ceně a jeden pes ve III. ceně. Neobstáli dva psi. Třetí v pořadí, s celkovým počtem 403 bodů, se umístil pes drsnosrstého jezevčíka CIP z Vědomic s majitelem a vůdcem F. Chvalou, druhá v pořadí, s celkovým počtem 417 bodů, se umístila obhájkyně loňského vítězství fena drsnosrstého jezevčíka, VERIDA Korida pod vedením majitele Z. Dvořáka a vítězství s celkovým počtem 419 bodů korunované tituly CACIT a CACT, si letos odvezla fena drsnosrstého jezevčíka CIRA z Vědomic s majitelem a vůdcem Milanem Kutilem.

My jsme letošního vítěze Memoriálu Rudolfa Kristla navštívili a položili mu několik otázek.

"Kdy jste se začal věnovat myslivosti a zároveň kynologii?"

S myslivostí jsem začal v roce 1972, dělal jsem adepta a ještě než jsem odešel na vojnu, udělal jsem si lovecký lístek a během vojny se stal členem mysliveckého sdružení v obci, ze které pocházím. Hned po vojně jsem si vzal prvního psa irského setra, se kterým jsem absolvoval všechny zkoušky v 1. ceně, pak následoval český fousek a ještě anglický setr, se kterými jsem absolvoval zkoušky také v I. ceně. Přibližně po dvaceti letech aktivní kynologie mě inspiroval pan Hendl, vynikající cvičitel ohařů, přes kterého jsem se dostal k mým jezevčíkům. S ním jsem, i přes jeho již vysoký věk, stále v kontaktu, jezdí se mnou krýt, protože bez něj bych nejspíš nenakryl.

"Proč jste si vybral právě drsnosrstého jezevčíka?"

Jelikož dojíždím do revíru Sovice, kde jsem již 18. rokem hospodářem je tohle plemeno pro mě velice praktické a přes svou velikost je mi velkým pomocníkem při provozování praktické myslivosti. Mohu tak vzít s sebou i víc psů najednou. Momentálně máme 5 psů. Také jsem začal posuzovat zkoušky z výkonu. Mě to baví, a kromě myslivosti a psů nic jiného už nedělám. Naše MS Sovice se také podílí na organizaci Memoriálu Karla Podhajského. První narozená fena v chovné stanici z Vědomic je Asy z Vědomic a je matkou letošní vítězky Memoriálu Rudolfa Kristla Ciry z Vědomic a další pes z našeho chovu Cip z Vědomic obsadil 3. místo pod vedením F. Chvály. Dalším úspěšným psem s našeho chovu je Andy z Vědomic, který vyhrál Memoriál Rudolfa Kristla před dvěma lety pod vedením pana Mlatečka, byl také vyhlášen nejlepším pracovním psem České republiky.

"Jak jste byl spokojen s organizací a průběhem letošního Memoriálu?"

Memoriál byl organizačně perfektně zajištěný, les a voda byly v jednom místě a na pole se přejíždělo asi 15 kilometrů, protože tam byl perfektně zazvěřený revír. Každý pes tak měl minimálně jeden až dva kusy, někdy i tři, kdy mohl prokázat hlasitost a stopu živé zvěře. Po pobarvené stopě jsme šli na volno a díky tomu jsme vyhráli. Loňská vítězka Verina Korida letos neobhájila a skončila na druhém místě.

"Jaké ještě máte úspěchy s Cirou z Vědomic?"

Cira má na svém kontě ještě zkoušky vloh, norování, lesní zkoušky, barvářské zkoušky, podzimní zkoušky, vodní práce a to vše v 1. ceně. Na Mezinárodní výstavě v Litoměřicích jsme získali tituly CAC a Res. CACIB. Tyto úspěchy jsou však společný dílem manželů Kutilových, jelikož manželka je velkou oporou a aktivní pomocnicí při výcviku psů.

"Jistě si již vychováváte dalšího nadějného dorostence?"

Máme již nadějnou nástupkyni, desetiměsíční Eru z Vědomic, která absolvovala již v sedmi měsících zkoušky vloh v 1. ceně a teď lesní zkoušky také v 1. ceně. V roce se chystáme do Rakovníka na norování. Ještě bychom rádi v letošním roce absolvovali barvářské zkoušky v Teplicích a na Mělníku zkoušky honičů. Když se daří, pes pracuje a poslouchá tak jak má, je to nádhera a radost pro oba. Takže za rok v Opavě na shledanou

Přiložené dokumenty

Media_13800_39_25.xls Tabulka výsledků (21,00 KB)

Fotogalerie

Zpracování dat...