vychází v 5:04 a zapadá v 21:07
vychází v 0:09 a zapadá v 11:38
 

Časopis Myslivost

Evropská výstava slovenských kopovů Buchlovice 2009

3  Ladislav FRNČO
Významnou akci připravil Klub slovenského kopova pod vedením předsedy Miroslava Rudela a nazval ji Evropskou výstavou slovenského kopova se zadáváním CAJC, CAC, Evropský vítěz mladých slovenského kopova a Evropský vítěz slovenského kopova. Vedení klubu nasměrovalo akci do překrásného prostředí zámeckého parku v Buchlovicích. Právě zde se konala Oblastní výstava psů všech plemen a účast 52 jedinců tohoto skvělého loveckého plemene opravdu překvapila. Vidět tolik jedinců pohromadě je opravdu nevídané a svědčí to o popularitě a dobrém jménu slovenského kopova mezi myslivci. A že to byla akce vskutku mezinárodní, svědčí i přihlášení kopovi z Itálie a Slovenska. K posuzování si klub přizval osobu známou mezi „kopovkáři“ Lenku Frnčovou, kterou si pamatují nejen jako chovatelku tohoto plemene, ale i jako aktivně s kopovy pracujícího myslivce. Její chov se pyšnil Světovou vítězkou, kvalitními odchovy a mnoha složenými zkouškami.

Zeptejme se tedy přímo paní Frnčové, jak je s kvalitou předvedených jedinců spokojená: „Vzrůstající oblibu slovenských kopovů v českých lesích sleduji s potěšením. A to nejen ve výstavních kruzích, ale hlavně na společných honech, kde plní významnou úlohu kvalitního loveckého psa. Je to vytrvalý a náruživý lovec a vlastně rytíř mezi honiči. A při hojném počtu černé zvěře v našich lesích zde mají nezastupitelnou úlohu. Mám toto plemeno velmi ráda a skláním se před ním. Proto mě také velmi těší pozvání Klubu slovenského kopova posoudit a vybrat Evropské vítěze SK na výstavě v Buchlovicích. Musím přiznat, že chovatelé mají za sebou kus poctivé práce a výsledkem jsou opravdu velmi krásní a typičtí jedinci. Svědčí o tom mnoho importů ze země původu, založení Evropského klubu, velká spolupráce mezi chovateli a svědomitý přístup při výběru chovných jedinců. Ani v jednom případě jsem nezaznamenala nestandardní výšku. Barva oka se výrazně zlepšila. Téměř bez vad byly postoje hrudních končetin. U chrupu se ve dvou případech vyskytly klešťové skusy a jeden předkus a u dvou jedinců jsem zaznamenala chybějící zuby. Také povahově byli předvedení psi vyrovnaní, pouze jeden jedinec byl vyloučen pro bázlivost. Rovněž se velmi zlepšila kvalita srsti, její hustota, délka a pálení. Téměř ve všech případech bylo výrazné a dobře ohraničené. Předvedení jedinci byli v typu velmi vyrovnaní a u fen to bylo ještě výraznější. Evropským vítězem mladých SK a Nejlepším mladým jedincem se stal Yason od Stanovského, chovatele Ing. M. Stanovského a majitele Ing. L. Lukáča. Evropskou vítězkou mladých SK se stala fenka Kendy spod Kunovej, chovatele a majitele MUDr. J. Matty. Nejlepším veteránem se stala temperamentní osmiletá Bára z Polčiny chovatele Ing. E. Hládeka a majitele V. Trčky. Evropskou vítězkou SK se stala fena Rona od Veverkovy studánky, chovatele Ing. M. Rudela a majitele L. Beneše. Evropským vítězem SK se stal pes Dan Šamilovec chovatele S. Fábryho a majitele Ing. Š. Hatoka. Výběr vítěze plemene nebyl snadný. Stal se jím nakonec tříletý pes Dan Šamilovec.

Klub pro vítěze připravil spoustu pohárů a dárkových předmětů. Mezi ty nejzajímavější patří dlouho očekávané DVD s názvem „Slovenský kopov a černá zvěř“, které Klub SK pro příznivce tohoto plemene vytvořil. A o tom, že jsou slovenští kopovi v České republice opravdu kvalitní, svědčí i zachycená poznámka z přihlížející korony slovenských účastníků: „Tak takéto krásne kopovy som tu ozaj nečakal…“

A co říci závěrem? S potěšením je třeba konstatovat, že slovenský kopov za posledních pár let zaznamenal u nás výrazné zlepšení v typu, povahách a vzrůstajícím využití v lovecké praxi. Nezbývá než popřát všem jeho příznivcům hodně chovatelských a loveckých úspěchů.

 

Zpracování dat...