vychází v 5:37 a zapadá v 20:34
vychází v 22:13 a zapadá v 8:16
 

Časopis Myslivost

Úspěšný VI. ročník Lochoveckého poháru ve Slavičíně

10  Ing. Jiří ŠMOTEK
V sobotu 25. července uspořádala Okresní kynologická komise při OMS Zlín ve spolupráci s Mysliveckým sdružením Jamné Slavičín již 6. ročník Lochoveckého poháru. Jedná se o zkoušky loveckých psů, na kterých mohou v průběhu jediného dne dosáhnout některá plemena lovecké upotřebitelnosti pro dosled spárkaté zvěře i pro práci pod zemí
Letos bylo přihlášeno celkem 27 psů z celé České republiky. Kromě již tradičního zastoupení jezevčíků a teriérů, měla početná korona poprvé možnost na vlastní oči sledovat i práci loveckých plemen, která nejsou veřejnosti příliš známa, neboť jejich chovu i výcviku se věnuje v naší vlasti minimum myslivců. Ať již to byla ze Spojených států dovezená fena chesapeake bay retrívra majitelky paní Sehnalíkové, nebo z Francie dovezený pes grand basset griffon vendéen Ing. Přehnalové, či ze Švýcarska dovezený jurský honič pana Karla Růžičky. Pozornost mnohých přitahoval také krásný pes tygrovaného zbarvení, trpasličí dlouhosrstý jezevčík Frigo Gold Madeira majitelky Lenky Čejkové. Mnozí účastníci z doprovodné korony viděli takto zbarveného jezevčíka poprvé.     
Nástup, slavnostní zahájení i vyhodnocení proběhlo již tradičně v příjemném prostředí Pivečkova lesoparku. Všichni psi byli na zkoušky dobře připraveni a postupně s větším, nebo menším úspěchem, absolvovali jednotlivé disciplíny. Štěstí měli zejména ti, kteří si vylosovali nízká startovní čísla, neboť v průběhu dopoledne se strhla bouřka s průtrží mračen. Nejenže dokonale smyla v lese nakapané stopy, ale řádně prověřila i některé účastníky při zkoušení disciplíny „odložení“, kdy pes musí zůstat bez přítomnosti vůdce v tichosti pět minut na určeném místě v lese. Proudy vody tekoucí z kopce do údolí nakonec doslova zatopily umělou noru. I přes velkou péči pořadatelů a neustálé odčerpávání vody a vysoušení nory pilinami byla místy zkouška z norování na hranicích regulérnosti. Přestože podmínky byly mimořádně tvrdé, žádný z vůdců psa neodvolal a všichni zkoušené disciplíny s větším či menším úsilím zvládli.
Celkovým vítězem poháru se stala fenka drsnosrstého jezevčíka Ajša z Hustopečských rybníků vedená Aloisem Kotulánem ze Svárova. Jako jediná dosáhla ve všech zkoušených disciplínách na plný počet bodů. Odměnou pro vůdce pak byl nejen tradiční krásně zdobený pohár, ale i vynikající lovecké boty darované firmou Prabos plus a.s., tradičním výrobcem kvalitní trekingové obuvi pro myslivce.
Zpracování dat...