vychází v 4:59 a zapadá v 21:10
vychází v 22:30 a zapadá v 5:54
 

Časopis Myslivost

Výstavní okénko

Vladimíra TICHÁ
Možná si někdo myslí, že letní měsíce jsou vyhrazeny pouze dovoleným. U většiny lidí to tak asi opravdu je. Kynologové jsou ovšem společností zvláštní a ani letní horko je neodradí od psích výstav a řady dalších akcí.
Kromě různých krajských, oblastních, klubových a speciálních výstav se v srpnu konaly dvě velmi zajímavé přehlídky psí krásy. Jedna proběhla v Bratislavě a byla jakousi minigenerálkou na Světovou výstavu psů, kterou naši slovenští kolegové pořádají v říjnu. Výstavu, kterou známe pod názvem DUODANUBE, charakterizovali zajímaví rozhodčí, kteří přijeli z celé Evropy, velká pestrost plemen a velké množství krásných psů. Český chov se v konkurenci neztratil a často stáli na stupních vítězů psi, kteří měli v průkaze původu zkratku zápisu Člp nebo ČMKU.
Druhou z hlediska vystavovatelů i diváků velmi přitažlivou akcí byla mezinárodní výstava psů všech plemen – INTERDOG BOHEMIA. Příznivci psích výstav vědí, že se každoročně koná na konci prázdnin v Mladé Boleslavi a že má neopakovatelnou atmosféru. Vystavovatelé prostě do Mladé Boleslavi jezdí rádi.
Z hlediska chovatelských klubů loveckých plemen psů je rok 2009 velmi významný. Řada z nich totiž byla založena v roce 1924 a letos tedy slaví 85. výročí. Platí to i o Klubu chovatelů teriérů, který v sobě sdružuje 26 teriérských plemen. Oslavit výročí klubu je možné hned několika způsoby. Většina klubů se snaží pro své členy uspořádat výstavu a pozvat na ni zajímavé rozhodčí. Podobně postupoval i Klub chovatelů teriérů.
Výstava se konala 12. září, přilákala 398 psů a fen a posuzovali na ní rozhodčí ze Švédska, Německa, Rakouska a Španělska. Na výstavu ale může přijet jen omezený počet členů a podobně tomu je i se zkouškami. Proto padlo rozhodnutí připravit pro členy mimořádný Zpravodaj, který obsahuje povídání o historii teriérů obecně i o chovu jednotlivých plemen u nás. K dispozici jsou informace o pracovním výkonu teriérů, o dědičných chorobách, které je trápí (je jich opravdu málo) a také o významných osobnostech, které klubem prošly. Těch je naopak hodně od zakladatele klubu dr. Latha přes manžele Baitlerovy a legendárního pana Jaroslava Vaněčka až po lidi, na které se ještě většina z nás pamatuje. Do poslední kategorie patří pan Jiří Bodejček, který toho pro kynologii a teriéry udělal hodně a na počest kterého se pořádá memoriál.
Některá plemena sdružená v Klubu chovatelů teriérů se od svého původního využití při výkonu práva myslivosti vzdálila a na zkoušky či do revíru zavítají jen výjimečně. Některá naopak v průběhu doby získala velkou oblibu. Do této kategorie patří např. welshteriér, irský teriér nebo lakeland teriér. Hodně lidí oslovil také border teriér a zdá se, že se stává nejoblíbenějším teriérským plemenem u nás. Teriéři prostě k výkonu práva myslivosti patří. Platí to i o ostatních malých plemenech. V současné myslivosti nacházejí uplatnění a pro své vůdce jsou přitažliví i menšími nároky na výživu i péči obecně.
Zpracování dat...