vychází v 5:33 a zapadá v 20:39
vychází v 21:02 a zapadá v 4:46
 

Časopis Myslivost

Malí psíci se jako barváři ukázali

10  Ludvík UHLÍŘ
Když kynologická komise Okresního mysliveckého spolku ČMMJ v Rychnově nad Kněžnou vypracovávala rozvrh kynologických akcí pro rok 2011 a sjednávala s mysliveckými sdruženími jejich uspořádání, usoudila podle zkušeností z posledních let, že pro barvářské zkoušky psů malých plemen bude svou kapacitou vyhovovat honitba Mysliveckého sdružení Chleny, tamní počet stopních drah k odzkoušení práce na pobarvené stopě bude dostatečný.
Když ale dosáhl počet přihlášených psů čísla osm, bylo jasné, že je třeba zasáhnout. A tak následovalo jednání s představiteli Mysliveckého sdružení „Letná“ Vamberk, aby si k dosavadním dvěma proponovaným zkouškám ještě jednu přibrali. Takže místo k pohostinství ve Chlenech mířili zavčas poučení vůdci s malými psy a fenami v určenou sobotu k bývalé Kalouskově hájence na Chlumu nad Vamberkem. Devět účastníků bylo z domovského rychnovského okresu, dva z okresu Ústí nad Orlicí a jeden z Náchodska.
Tudíž k zahájení zkouškového (docela chladného) dne nastoupilo dvanáct psů s desítkou vůdců a s dvojicí vůdkyň. Převládali jezevčíci drsnosrstí - bylo jich sedm, dva byli němečtí křepeláci, jeden byl anglický špringršpaněl, jeden border teriér a jeden jezevčík dlouhosrstý. K jejich posuzování byli určeni rozhodčí Miroslav Dobrozemský, Petr Skalický, Lubomír Sokol, Zdeněk Urban a vrchní rozhodčí Milan Kříž. Slavnostní ráz při zahájení (a také při každém úspěšném dosledu a při závěrečném ceremoniálu) dodalo troubení Libora Velíska na lesnici.
Po přivítání účastníků i přihlížejících předsedou MS „Letná“ Alešem Fišerem, po krátkém proslovu předsedy kynologické komise OMS v Rychnově nad Kněžnou Petra Vítečka a po informacích k vlastní organizaci a průběhu zkoušek, které pronesl vrchní rozhodčí Milan Kříž, a po následujících obvyklých formalitách, začala náročná práce ve dvou skupinách v okolních smrkových lesních porostech. Pro oživení paměti si připomeneme, že barvářské zkoušky malých plemen zahrnují pět disciplín, přičemž nejnáročnější je práce na pobarvené stopě v časovém limitu 60 minut. Nakapaná stopní dráha má být dlouhá přibližně 500 až 600 kroků, přičemž dvakrát dojde ke změně směru. Zkouší se na stopě založené předchozího dne, protože má být stará 12 hodin. Jezevčíci byli dále zkoušeni z vodění na řemeni, z následování, nahánění a z chování při odložení. Slídiči rovněž zvládali pět disciplín, kterými bylo vodění na řemeni, slídění, šoulačka, barva a odložení.
O zhodnocení zkoušek požádaný předseda kynologické komise OMS v Rychnově nad Kněžnou Petr Víteček řekl: „Všichni psi uspěli, deset bylo v první ceně, dva v druhé ceně. Byla výborná účast i úroveň psů. Je radost organizovat a připravovat takové zkoušky.“
Pro honitby s odstřelem spárkaté zvěře tak přibylo dvanáct lovecky upotřebitelných psů. Z výsledkové listiny se dozvídáme, kteří psi si vedli nejlépe. Nejúspěšnější se 120 body byl drsnosrstý jezevčík DARS od Pstruží říčky, kterého vedl Milan Žid z Olešnice, druhý se stejným počtem bodů byl border teriér WAX Bohemia Diplomat, vedený Miroslavem Rýslem z Pekla, třetí místo obsa-dila drsnosrstá jezevčice CILKA ze Dvou strání Pavla Vítečka z Černíkovic, o dva body méně měl čtvrtý anglický špringršpaněl ARGUS z Větrné paseky, jehož vedl Petr Pavlík z Hronova, a 113 bodů vydalo drsnosrsté jezevčici jménem AJDA z Dolců Anny Rýslové z Pekla na páté místo.
Ač šlo o nepředpokládaný úkol a neočekávaný počet účastníků, organizátoři a zabezpečovatelé průběhu barvářských zkoušek psů malých plemen v honitbě Mysliveckého sdružení „Letná“ Vam-berk nezůstali nic dlužni své pověsti. Pokud jde o posilnění a osvěžení přítomných, nezaskočila je ani početná korona.       
 
Ludvík UHLÍŘ

Fotogalerie

Zpracování dat...