vychází v 5:33 a zapadá v 20:39
vychází v 21:02 a zapadá v 4:46
 

Časopis Myslivost

Sdružená výstava Zákupy 2011

6  Lucie SVOBODOVÁ
Po dvou letech, kdy byla v parku Státního zámku Zákupy v okrese Česká Lípa pořádána Speciální výstava Klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů, jsme se v letošním roce pokusili do zdejšího areálu, který nabízí výborné podmínky pro pořádání výstavy komornějšího charakteru, přivést příznivce většího počtu loveckých plemen.
Z původního ambiciózního plánu uspořádat zde výstavu všech klubů zastřešujících plemena ohařů nakonec kvůli nepřílišné ochotě jednotlivých klubů spolupracovat sešlo, ale i tak se nám podařilo zorganizovat akci, na které se představilo téměř 140 loveckých psů. Dne 13. srpna se v Zákupech sešli zástupci tří chovatelských klubů: Klub krátkosrstý ohař se sídlem v Jizerním Vtelně zde pořádal KLUBOVOU VÝSTAVU bez zadání titulu Klubový vítěz a Klub dlouhosrstých ohařů stejně jako pořádající Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů zde pořádaly SPECIÁLNÍ VÝSTAVU.
Na výstavě byla významným počtem zastoupena především dvě plemena – účast 65 maďarských krátkosrstých ohařů a 39 německých krátkosrstých ohařů byla důstojnou reprezentací těchto dvou plemen a nabídla divákům zajímavou podívanou. 16 přihlášených zástupců plemene malý münsterlandský ohař je také možno považovat za uspokojivý počet. Bohužel u ostatních plemen byla účast slabá, ať už se jednalo o osm německých drátosrstých ohařů, pět německých dlouhosrstých ohařů, čtyři velké münsterlandské ohaře či jednoho pudlpointra. Plemeno maďarský ohař drátosrstý, jakož ani v ČR vyloženě málopočetný slovenský hrubosrstý ohař, na výstavě své zástupce bohužel neměli.
Výstavu výborně posoudili tři čeští rozhodčí: plemena MMO, VMO a DO ohodnotil Petr Buba, plemena NKO, NDO a PP posoudil RNDr. Petr Dvořák a časově nejnáročnějšího úkolu – posouzení pětašedesáti MOK – se ujal Luděk Müller. Jedinci ocenění tituly se představili v odpoledních závěrečných soutěžích, kde byli vybráni Vítězové výstavy, držitelé titulu BOB a další. Přehlídka těchto velmi kvalitních psů nabídla všem příznivcům ohařů krásnou podívanou. Za povšimnutí pak stojí, že hned ve třech případech – a to i u dvou kvalitativně i početně nejvíce zastoupených plemen NKO a MOK – byli jako Vítězové plemene (BOB) vybráni soutěžící ze třídy mladých. To je pro tato plemena velkým příslibem do budoucna. Tito jedinci si museli už ocenění CAJC vybojovat v tvrdé konkurenci, neboť ve třídě mladých psů i fen NKO bylo přihlášeno sedm jedinců, ve třídě mladých psů MOK osm jedinců a ve třídě mladých fen MOK dokonce 16 soutěžících!
Titul BEST IN SHOW byl rozhodnutím L. Müllera udělen psovi NKO Absolut pod Doubravským vrchem (oceněn jako V1, CAJC, BOJ, BOB, BIS). V ostatních plemenech byli nejvýše ocenění následující:
DO – Grim od Paletky – V1, CAC, Vítěz speciální výstavy, BOB
MMO – Brix z Horova dvora – V1, CAC, Vítěz speciální výstavy, BOB
MOK – Darlen z Mešinské hájovny – V1, CAJC, BOJ, BOB
NDO – Jar z Plzínů – V1, CAJC, BOJ, BOB, Nejlepší mladý
PP – Klif ze Stražišťských lesů – V1, CAC, Vítěz speciální výstavy, BOB
VMO – Erdo vom Lohner Forst – V1, CAC, Vítěz speciální výstavy, BOB
Kompletní výsledky výstavy spolu s fotogalerií naleznete na www.vystava.danitty.com.
Na výstavě se organizačně podíleli OMS Česká Lípa a Správa zámku Zákupy, kterým patří poděkování za umožnění pořádání výstavy v krásném prostředí zámeckého parku a za nezištnou pomoc při organizaci. Těšíme se na další spolupráci jak s nimi, tak s partnerskými kluby. Příští rok v srpnu se výstava do Zákup vrátí, doufejme, že v ještě příznivějším počtu vystavovatelů a spolupracujících klubů než v roce 2011.
 
Lucie SVOBODOVÁ
www.vystava.danitty.com

Fotogalerie

Zpracování dat...