vychází v 6:47 a zapadá v 18:57
vychází v 13:12 a zapadá v 21:50
 

Časopis Myslivost

Klubová výstava KCHNKO Praha, Náměšť na Hané 9. 6. 2012

7  Jiří STUDÝNKA
Když se řekne Náměšť na Hané, většině z nás se vybaví překrásný renesanční zámek, který tvoří dominantu tohoto historického města. Ovšem lidé, které spojuje kynologie a láska k ní, si také okamžitě vybaví přilehlou nádhernou zámeckou zahradu s parkem, ve které se už po několikáté koná oblastní výstava psů všech plemen.
Ani letos tomu nebylo jinak a zámecké venkovní prostory se staly opět dějištěm přehlídky psí krásy. Pro příznivce NKO to bylo o to zajímavější, že se při této výstavě konala v pořadí již druhá klubová výstava KCHNKO Praha. Sice se opět nezadával titul klubový vítěz, ale to nic neubralo na kvalitě a vážnosti této akce. Však už se také dohodlo, že v příštím roce se zde titul klubový vítěz zadávat bude. V loňském roce, když se výstava pořádala poprvé, byly obavy, jak se naplní, co se kvality i počtu týče. Odhad, že snad kolem 30 psů by bylo slušné, se ukázal, jako velmi skromný. Osmdesát devět přihlášených, ale všem asi trošku vyrazilo dech. Nutno dodat, že velmi příjemně! V letošním roce jsme byli zvědaví, zdali se dokážeme tomuto číslu alespoň trochu přiblížit. Skutečnost, že se na výstavu letos přihlásilo 83 psů a fen…, k tomu není co dodávat. Samozřejmostí každé akce pořádané pod širým nebem je přízeň počasí, které velkou měrou přispívá k její kvalitě i celkovému prožitku a dojmu z ní samé. Že pořadatele letos počasí nechalo na holičkách jste se mohli přesvědčit vy všichni, kteří jste do Náměště dorazili. Od rána hustě a vytrvale pršelo a to mělo velký vliv na prezentaci psů. Bylo vidět, hlavně ve třídách mladých, že déšť dělá psům velké problémy. A nedělal je jenom psům ale také rozhodčím, vůdcům i všem ostatním návštěvníkům. Postupně se počasí umoudřilo a déšť pozvolna ustával, takže na odpolední finále a následný výběr do chovu bylo už příjemně.
Dobrá nálada panovala již od rána, a jak by také ne. Když jedno vřelé přivítání střídalo druhé. Staří známí, kamarádi, přátelé, kteří se zase po roce sejdou a někteří už opravdu v pokročilém věku, ti si určitě mají co říci. Je to opravdu pěkné a chvílemi až dojemné, jak se tito staří kmeti zdraví upřímným podáním ruky a nezřídka i objetím. Chov NKO byl a je jejich celoživotní láskou a každé takové setkání v kruhu přátel si užívají plnými doušky. My mladší bychom jim mohli tu jejich vitalitu, elán i nadšení závidět. Já říkám, važme si jich a užívejme si každé chvilky ze setkání a povídání s nimi, jednou na to budeme, bohužel, už jen vzpomínat.
Samotné posuzování bylo rozvrženo do tří kruhů. V prvním kruhu posuzoval všechny třídy psů hlavní poradce chovu KCHNKO Praha MVDr. Čestmír Šrámek, CSc. Ve druhém posuzoval Miloslav Helcl feny ve třídě mladých a v mezitřídě. V posledním kruhu soudcoval Bohumil Tašek, a to feny ve třídách otevřené a pracovní. Všichni tito rozhodčí patří mezi velmi zkušené s dlouholetou praxí. Jejich projev, vystupování a smysl pro korektnost, je na vysoké úrovni. Věřím, že jsme mohli být s jejich rozhodováním nad míru spokojeni. Samozřejmě ne všem se mohou zavděčit, ale to prostě ani nejde a je to tak asi i správné. S pěknými známkami jsou lidé spokojení a ti s těmi horšími jsou spokojeni už méně. Je třeba se však snažit dívat na posouzení objektivním pohledem. Co se týče úrovně předváděných psů i fen se dá říci, že exteriér na klubových výstavách, a teď nemyslím pouze náš klub, ale i ostatní dva kluby, bývá na velmi dobré úrovni. Zvláště u fen bývá konkurence vysoká, ale to dělá i fakt, že fen bývá přihlášeno povětšinou více nežli psů. Nebudu se zde zmiňovat o výsledcích, ty si můžete sami pozorně prostudovat na internetových stránkách KCHNKO Praha. Ale nedá mi to, abych se alespoň v krátkosti nezmínil o vítězi výstavy, který obdržel tituly CAJC, BOJ a BOB. Vítězem klubové výstavy se stal Wax z Knollovy školy, statný hnědý bělouš, nádherné samčí hlavy s výbornou mechanikou pohybu. Jeho otcem je maďarský pes, takže jeho následné využití v chovu pro nás může být velice zajímavé.
Letošní výstava skončila. I přes déšť byla krásná a velice zdařilá. Přispěli k tomu hlavně sami vystavovatelé, že se v tak hojném počtu přihlásili se svými svěřenci, dále pak rozhodčí a v neposlední řadě všichni diváci, co si sem našli cestu a i přes to nešťastné počasí vytrvali a celé to psíčkařské zápolení bedlivě sledovali a odměňovali zaslouženým potleskem.
Jiří STUDÝNKA
 

Fotogalerie

Zpracování dat...