ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2018

Čeští vábiči mistry Evropy!

Myslivost 10/2018  Jiří Kasina
V sobotu 1.9. se v rámci tradičních Svatohubetských slavností ve Svatom Antonu nedaleko Banskej Štiavnice konalo jubilejní 20. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Hostiteli byli naši slovenští přátelé a tak jsme přijížděli do známého prostředí k dlouholetým dobrým přátelům a zkušeným jelenářům.
 
IMG001.jpg

Českou myslivost reprezentovala delegace ve složení Tomáš Třeský, Marek Peiker a Luboš Doležal jakožto tři nejlepší z našeho loňského národního mistrovství, Českou republiku v rozhodcovských budkách zastupoval doyen ME ve vábení a sboru rozhodčích Jan Kupka, jako supervizor pak nastoupil Petr Novák, vedoucí delegace byla Martina Novotná, řidičem Petr Šeplavý.
Celkem se prezentovalo 13 národních delegací (Rakousko, Německo, Polsko, Belgie, Francie, Slovinsko, Bělorusko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Slovensko a Česko).

teamy-po-soutezi.jpg
 
Slovenští přátelé na páteční odpoledne kromě prezentace připravili společnou prohlídku Starého zámku, kde si mohli všichni prohlédnout ruční výrobu fajek a při krátké prohlídce městem se celá skupina vyfotografovala na náměstí Sv. Trojice před historickou budovou, kde v roce 1807 byla při Baníckej akadémii založena první samostatná katedra Lesníckych náuk, kde se vyučovala poprvé na Slovensku i myslivost.
Úspěchem páteční podvečerní porady rozhodčích je to, že byl přijat návrh českého Klubu vábičů na sjednocení posuzování jednotlivých hlasových ukázek jeleních hlasů. Všechny delegace dostaly od nás hlasové nahrávky s komentářem, česká strana pod vedením Jana Kupky byla pověřena uspořádáním setkání a školením rozhodčích v příštím roce na výstavě v Dortmundu s tím, že by se podle inovovaných pravidel mělo posuzovat již na dalším 21. ME ve vábení v Bělorusku, v květnu 2019 v Krásném Boru.
Páteční večer byl pak zakončen společným posezením v altánu u jezírka v zámeckém parku, správné jelení hlasy se na soutěž ladily dlouho do noci nejen dobrým pivem, ale také tradiční slovenskou borovičkou.
 
Sobotní hektický den je vždy ve Svatom Antonu ve znamení davů návštěvníků, letos tomu nebylo jinak. Zcela zaplněné nádvoří přivítalo vzácné hosty v čele s exprezidentem Gašparovičem, známým to poľovníkem a příznivcem myslivců, přijela také slovenská ministryně zemědělství, ředitelé a představitelé mnoha slovenských institucí a orgánů, několik velvyslanců a mnoho dalších VIP hostů.
Každoročně při pohledu na hlediště při zahajovacím ceremoniálu je mi tak trochu smutno, když si vzpomenu na naše slavnosti na Ohradě a nebo jiné akce, kdeže by se u nás vzalo na myslivecké akci tolik významných hostů. Neumíme je pozvat a nebo oni nechtějí přijet?
České ministerstvo zemědělství zastupoval Martin Žižka, ČMMJ pak předseda Jiří Janota.
Součástí slavností jako obvykle byl bohatý program jak na nádvoří, tak v zámeckém parku, v historické sýpce pak byla vystavena úctyhodná kolekce jeleních trofejí. Doslova ve švech praskaly pod davy návštěvníků všechny prostory, výběr zboží na stáncích a nabídka občerstvení byla široká, sotva se dalo vše za den stihnout a v klidu prohlédnout.
Součástí programu bylo také vyhlášení výsledků a předání finančních odměn česko-slovenské fotografické soutěže Zlatý jelen Slávy Štochla.
Vše běželo pod taktovkou ředitele muzea Mariána Číže, dobrého to člověka, pro kterého to byla asi poslední velká akce ve funkci, kterou předává svému nástupci, jelenářovi a dobrému příteli českých myslivců, Štefanovi Engelovi. Ale jelikož Marián dál bude fungovat v roli emeritního ředitele, jistě tandem obou jmenovaných dále ponese a hlavně povznese prapor nejlepší slovenské myslivecké akce dál. A my i nadále budeme jezdit do Antona „jako skoro domů“.

DSC_0529.JPG
 
Odpolední program byl ve znamení hlavního bodu programu, jubilejního 20. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů.
Do soutěže nastoupilo celkem 38 vábičů, kteří v první disciplíně předvedli hlas starého hledajícího jelena, ve druhé hlas jelena u laní, poté postoupilo 20 soutěžících do druhého kola, kde předvedli třetí hlasovou ukázku - hlas dvou jelenů na říjišti.
Vzhledem k počtu soutěžících trvala soutěž rekordní čtyři hodiny, což kromě soutěžících pocítili i rozhodčí, nebylo jim v budkách co závidět. Stejně tak musím smeknout pomyslný klobouk před moderátorským výkonem při vábičském maratonu v podání Lojzy Kaššáka, sám znám na vlastní kůži, jaké je to vypětí. Celé soutěž totiž trvala čtyři hodiny! Asi nastal čas se zamyslet kromě systému posuzování i nad systémem samotného soutěžení. Nikdy bychom si před dvaceti lety, když jsme spřádali první plány na mistrovství, nepomysleli, že se soutěž rozroste do takových rozměrů. Je to jen dobře, a pro nás, zakladatele, velké zadostiučinění, ale bude asi nutné zauvažovat nad systémem nasazování a kvalifikace soutěžících.
I přes délku soutěže sledovalo hlasové souboje zaplněné nádvoří svatoantonského zámku. Prvním milým překvapením bylo 2. a 3. místo našich vábičů po prvních dvou disciplínách, soutěžící předváděli hlas mladého hledajícího jelena a hlas jelena stojícího u laní. Do finále postoupili všichni tři naši, naopak se překvapivě nedařilo jindy výtečným Polákům a ani Němcům a Rakušákům
Ve finále při ukázce hlasů dvou jelenů na říjišti bohužel klesl Tomík Třeský na třetí místo, Marek Peiker skončil čtvrtý, Luboš Doležal skončil oficiálně devátý (ale vzhledem k chybě skrutátorů, kteří špatně sečetli výsledky pátého Litevce by skončil Luboš nejméně osmý!). Zcela nepochopitelně se totiž nekonal rozstřel na místech se stejným počtem bodů, ale rozhodoval součet bodů z prvního kola.

tri-nejlepsi.jpg

Naprosto překvapivým a nečekaným mistrem Evropy se stal Virgile Parpinelli, sympatický osmadvacetiletý řidič kamionu, který poprvé nastoupil vloni na francouzském mistrovství a tam byl třetí. Virgile žije v malé vesnici Busseól nedaleko Clermond-Ferrand v provincii Auvergne na jihu Francie. Jak mi sám řekl, loví teprve pět let, jeho oblíbenou zvěří jsou kromě jelenů i srnci, je velkým nadšencem lovu lukem. Je také fanouškem fotbalového teamu Olympique Marseille, vlastní autodopravu a brázdí celou Evropu krásným pomalovaným kamionem Volvo s mohutnou cisternou na návěsu. Doma má malého synka a s firmou hodně starostí, sám prý neví, zda se zúčastní příštího mistrovství v Bělorusku.
V součtu umístění pak český team jasně opanoval pořadí družstev (druzí Maďaři, třetí Slováci – byť vzhledem k chybě skrutátorů měli být Slováci druzí!), a tak na podium vítězů mohla nejvýše zavlát česká vlajka!

DSC_0498.JPG

A velmi potěšilo, že poprvé ve dvacetileté historii jsme mohli nastoupit nejenom pod českou vlajkou, ale i pod praporem ČMMJ a také s předsedou ČMMJ Jiřím Janotou, který celou soutěž sledoval, fandil a podporoval! Bohužel, v minulých ročnících toto pravidlem ze strany vedení ČMMJ nikdy nebylo.
Je třeba i poděkovat slovenským přátelům za organizační úsilí a starost o jubilejní mistrovství, je pro nás výhodou, že do Svatého Antona jezdíme v podstatě jako domů, k dobrým přátelům. Ne nadarmo stáli slovenští vábiči při budování základů ME ve vábení po boku našich českých jelenářů, bylo proto trochu líto, že se nedostal nikdo ze slovenských jelenářů na stupně vítězů. Ale v pořadí států bývalé Československo jasně zvítězilo!
Ve Svatom Antonu proběhla důstojná oslava jak jubilejního ročníku, tak i samotného jeleního vábení, je na co vzpomínat, všem zúčastněným tisíceré díky!
Jelenímu vábení zdar!
Jiří KASINA
snímky Marcela Kasinová
Zpracování dat...