Časopis Myslivost

MAUSER, MAUSER, MAUSER… a nejnovější model M 18

Myslivost 6/2019, str. 60  Jiří Hanák
Bratři Paul a Wilhelm Mauserové byli geniální konstruktéři zbraní, kteří zkonstruovali velké množství zbraní, z nichž řada se stala legendami. Jejich bezesporu nejslavnější vynález byla konstrukce válcového odsuvného otočného závěru pro opakovací kulovnice. Když v roce 1871 uvedli svůj první typ, určitě netušili, jaké legendě vlastně položili základ. Model 1871 byl současně i první německou zbraní, ve které se poprvé použil náboj s celokovovou nábojnicí. Následovaly modernizace uvedené jako modely 1884, který měl schránku na 8 nábojů, poté následoval model 1888, ve kterém byl poprvé použit náboj „Patrone 88“, v té době revoluční bezokrajový náboj 7,92x57 mm plněný bezdýmným prachem, který sehrál pro další úspěch a rozšíření pušek Mauser velmi významnou úlohu. Po použití střely o větším průměru známe náboj v pozdějším civilním označení 8x57JS, který se stal i v dnešní době jedním z nejrozšířenějších nábojů.
Po velmi úspěšném modelu 1888, kterým byla vyzbrojena v upraveném modelu 1893 nejen německá armáda, ale také armády Belgie, Argentiny, Turecka nebo Španělska následoval legendární a nepřekonatelný model s zřejmě nejslavnější konstrukcí závěru Paula Mausera - Gewehr M98. Tato puška se stala základní pěchotní výzbrojí armád Německa, Turecka a Rakousko-Uherska během 1. světové války a Německa a řady dalších zemí i v druhé světové válce.
Puška se v tomto provedení s menšími úpravami a modifikacemi (pěchotní puška nebo jezdecká karabina, či karabina pro výzbroj příslušníků dělostřelectva atd.) vyvážela do mnoha evropských, amerických či asijských zemí.
Konstrukce M98 byla napodobována i dalšími výrobci např. československý typ vz.24 nebo polský vz.29 a některými výrobci, včetně původního výrobce zbraní Mauser, je M98 vyráběn i dnes. Originální Mauser M98 je nabízen v luxusním provedení pro exotické lovy a je pořizován jako doslova kultovní zbraň nesoucí v sobě legendu a slavnou historii.
Mauserův závěr se samozřejmě kromě vojenských pušek uplatnil i u loveckých zbraní a i dnes je závěr mauserova principu nejrozšířenějším provedením závěru, kterým jsou osazovány lovecké kulovnice prakticky všech výrobců na světě.
Obliba mauserova závěru spočívá v jeho snadné ovladatelnosti a především naprosté spolehlivosti a výjimečné odolnosti a pevnosti. Především pevnost a odolnost závěru se zasloužila o rozšíření u kulovnic nejvýkonnějších ráží pro exotické lovy, které se staly už mezi válkami velmi populární. Závěr se stal tak žádaným, že i konzervativní angličtí výrobci nakonec začali závěr mauserova principu instalovat do svých zbraní.
Nepřekonatelnost mauserova závěru oceňující jeho výjimečnou kvalitu snad nejlépe vystihuje často používané stručné rčení: „Mauser je prostě Mauser“.
Současnost originálních loveckých zbraní značky Mauser je spojena se značkami Blaser, Sauer a Rigby, které patří do jedné majetkové a výrobní skupiny. Skupiny značek zbraní známé svojí výjimečně vysokou technickou úrovní a kvalitou.
Nechci vnucovat názor vyznavačům jiných značek zbraní, ale domnívám se, že každý lovec či střelec by určitě ocenil vlastnictví originální kulovnice zn. Mauser. Pro mnohé zájemce ovšem mohla být překážkou v pořízení poněkud vyšší cena, a tak z důvodu ceny volili jinou značku.
V tomto ohledu se situace změnila v loňském roce, kdy byla uvedena na trh kulovnice M18, která kromě zachování vysoké „mauserovské“ kvality přináší mimořádně výhodnou cenu. Zajímavá informace je, že velmi krátce po uvedení na trh se stal model Mauser M18 nejprodávanější evropskou kulovnicí v USA, a to u lovců i sportovních střelců. Ze zkušenosti mohu konstatovat, že trh USA je velmi náročný a úspěšnost na tomto trhu svědčí také o kvalitě výrobku.
 
Základem kulovnice je válcový otočný odsuvný závěr se třemi uzamykacími ozuby, které zajišťují nejen absolutní pevnost závěru, ale i mimořádně velmi malý úhel otáčení závěru, který je asi jen 45°, což je obzvláště výhodné pro pohotové a rychlé přebíjení.
V čele závěru je krátký, poměrně široký vytahovač, který zajistí spolehlivé vytažení vystřelené nábojnice z nábojové komory a dva plunžrové vyhazovače vystřelených nábojnic. Rád bych zdůraznil, že použití dvou vyhazovačů je vcelku obvyklé, ale je to opět pro zajištění naprosto spolehlivého vyhození vystřelené nábojnice i při velmi rychlém přebíjení třeba v extrémních a rizikových situacích. Prostě jedná se o zajištění maximální spolehlivosti třeba při lovu nebezpečné zvěře.
Po straně zadní části pouzdra závěru je třípolohová pojistka, kterou dnes bohužel velká část zbraní postrádá. Zadní poloha zajišťuje spoušť i závěr, střední zajišťuje jen spoušť a lze se závěrem bezpečně manipulovat a přední poloha s červeným označením – pal. Chod pojistky je stupňovitý k rozpoznání polohy pojistkového jezdce a prakticky bezhlučný, takže se střelec nemusí na ovládání pojistky příliš soustředit.
Pouzdro závěru je s poměrně velkým výhozným okénkem. Horní část pouzdra závěru se zaoblenými plochami a s otvory pro šroubky je připravena pro úchyt weaver lišty k uchycení zaměřovacích přístrojů. Mechanická mířidla zbraň postrádá, tak jako je to dnes už většinou obvyklé, protože jak pro střelbu na krátké vzdálenosti, tak ke střelbě na cíle v pohybu, se běžně používají optické zaměřovače.
Na spodní straně pouzdra závěru je upevněn spoušťový mechanismus skříňkového typu. Skříňkové uspořádání spoušťového systému má řadu výhod. Jednak je systém kompaktní a je nastaven přímo v továrně, jednak je skříňkou chráněn proti pronikání nečistot, které mohou způsobit nespolehlivost mechanismu. Nastavení odporu spouště je z továrny nastaveno na asi 1,5 N, ale je možné jej ještě individuálně upravit šroubkem, který je přístupný otvorem v jazýčku spouště. Spoušťový mechanismus je bez napínáčku, ale vzhledem k charakteru chodu spouště není ani potřeba. Chod spouště je krátký suchý zajišťující jemné spuštění a tím i přesné zásahy bez strhávání.
Povrchové kovové části (hlaveň a pouzdro závěru) jsou upraveny na mat, zabraňující nežádoucím odleskům ve slunci s vysokou odolností proti korozi a otěru.
Při popisu kovových částí se musím zmínit o tom, že hlavně pro všechny značky ve skupině se vyrábí v závodě Sauer, což znamená, že i tato vcelku levná kulovnice má stejně kvalitní hlaveň jako sesterské mnohem dražší kulovnice Sauer nebo Blaser.
Délka hlavní je u standardních ráží 56 cm a u magnum 62 cm. Kulovnice je dodávána v rážích .308, .30-06, .243 Win., .270 Win., 7 mm Rem. Mag., .300 Win. Mag. V nejbližší době bude nabídka ráží rozšířena o 8x57 JS a případně o další.
Zásobování je zajištěno pomocí vyjímatelného dvouřadého zásobníku s kapacitou 5 nábojů (v případě 308 W).
 
Pažba modelu Mauser M18 je plastová americká s velmi masivní rukojetí umožňující silné přitažení do ramene. Celkový tvar pažby je typicky „mauserovsky“ přímý s rovným hřbetem pažby. Pažba nemá stranové vyhnutí, takže vyhovuje pro praváky i leváky.
Úchopové části, rukojeť a předpažbí jsou ze sametové pryže, kterou je obalena i rozměrnější kulička páky závěru, která svým větším průměrem umožňuje pevný úchop a jistou manipulaci se závěrem i při lovecké nervozitě nebo v rukavicích. Tyto úpravy poskytují velmi příjemný dotyk a také zabezpečují jistotu i ve vlhkém počasí, protože jsou neklouzavé.
Botka pažby je masivnější, pryžová a je odnímatelná po stisknutí dvou západek. Pod botkou je v pažbě dutina, do které lze uložit čištění nebo pár záložních nábojů. Toto řešení je velmi praktické a nápadité.
K plastové pažbě si dovolím několik poznámek. Dříve jediným materiálem k výrobě pažeb bylo dřevo. Po objevení plastů se začal nový materiál uplatňovat i na výrobu pažeb nejprve vojenských a později i sportovních a loveckých zbraní. V současné době všichni výrobci sportovních a loveckých kulovnic nabízejí plastové pažby a dnes je situace dokonce taková, že dřevěné pažby jsou v naprosté menšině, jsou na ústupu a zůstávají vyhrazeny jen luxusním a drahým zbraním, kde je za skutečně pažbové dřevo s výraznou kresbou zaplatit výrazný příplatek.
Výhoda pažeb vyrobených z moderních ABS plastů nebo kevlaru je nesporná. Dřevěná pažba se snadno povrchově poškodí a je potom nevzhledná a dokonce se při pádu zbraně snadno zlomí, dřevo je citlivé na vlhkost, znehodnocuje se i olejem používaným k údržbě kovových částí zbraně, dřevo také pracuje a tím někdy předpažbí ovlivní negativně přesnost střelby.
Oproti tomu plastová pažba má odolný povrch, je nezlomitelná, prakticky nezničitelná a navíc umožňuje paletu povrchových barevných úprav. Plastová pažba má ještě několik zdánlivě neviditelných, přesto významných, výhod. Při snímání pažby rychlosnímkovou kamerou během výstřelu bylo zjištěno, že i když je pažba celkově tuhá a pevná, přesto při výstřelu mírně propruží a tak zjemňuje zpětný ráz. Plastová pažba zpřesňuje i střelbu, protože při výstřelu není tak tvrdá reakce mezi kovovými částmi zbraně a pažbou, jako u pažby dřevěné.
Nikoliv nevýznamná je i nižší hmotnost. Námi testovaná zbraň v ráži 308 W s délkou hlavně 56 cm, váží pouze 2,9 kg. (s dřevěnou pažbou by to bylo o 0,5 kg více.)
Plastové pažby jsou na zbraních v naprosto dominantním počtu v USA už více než 30 let. Evropa byla poněkud konzervativnější, ale v posledních letech je zřejmý stejný trend třeba v Německu a přesouvá se i k nám, důvodem jsou nesporné výhody plastových pažeb. Velká část lovců a střelců, než by pořizovala zbraň s pažbou z obyčejného dřeva, které je náchylné na poškození a destrukci a není nijak vzhledově výjimečná, raději volí praktický plast.
 
Praktický test
 
První dojem a „osahání“ zbraně je velmi pozitivní. Velmi příjemný je dotyk se sametovým povrchem pažby. Zalícení na sucho potvrzuje velmi dobře řešenou ergonomii pažby s vynikající přilícitelností.
Na pouzdru závěru je připevněna picatinny lišta, na kterou připevňuji puškohled Zeiss Conquest 2,5-15x56 s upevňovací lištou. Lišta, tzv. „šína“ s vnitřním rybinovitým vybráním slouží k uchycení montáže – upínek na picatinny lištu, takže puškohled není upevněn pomocí obvyklých „O“ kroužků. Šína jednak vyztužuje tělo puškohledu, a jednak je celek estetičtější než s „O“ kroužky. Zeiss je výrobce, který vyrábí tělo puškohledu z jednoho kusu materiálu, takže tubus je absolutně pevný a odolný i bez šíny, a to i při poměrně silném nárazu. Řada Conquest je střední úrovní v nabízených puškohledech, základní řadou je Terra a špičkovou řadou Victory. Řada Conquest nabízí relaci nejvýhodnější ceny s výbornou kvalitou Zeiss.
K nástřelu byly použity náboje RWS HIT green a Geco. Střely náboje HIT jsou bezolovnaté, z jednoho kusu kompozitního materiálu s balistickou špičkou. Balisticky se jedná o náboj s ONV 170 m se zvýšenou přesností i ve větších vzdálenostech. Ze zkušenosti však musím sdělit, že střela je poněkud tvrdší a neprodělává ochotně potřebný rozklad. Její použití je tedy vhodné jen na větší a tvrdší zvěř. Střela náboje GECO je běžná poloplášťová střela s olověným jádrem a ONV 159 m.
Test střelbou byl prováděn na vzdálenosti 75, 100 a 150 m systémem bench rest. Souběžně jsme zkoušeli přesnost zbraně a její ovládání, zejména chod spoušťového mechanismu, přesnost nábojů a přesnost nástřelu při různých velikostech zvětšení puškohledu 2,5x a 15x.
Poloha středních zásahů se při změnách zvětšení puškohledu neměnila, což se samozřejmě u puškohledů Zeiss předpokládá.
Prvním pozitivním poznatkem ze střelby byl chod závěru, který byl hladký a plynulý s přesným chodem v pouzdru závěru, se snadným nabíjením nábojů bez jakéhokoliv náznaku příčení nebo „strouhání“ o hranu nábojové komory. Výtah vystřelených nábojnic byl naprosto snadný. Přebíjení tedy bylo plynulé bez trhavého pohybu.
Chod spouště, byl velmi krátký, suchý a jednoduše řečeno přímo excelentní, který umožnil naprosto přesné spuštění bez jakéhokoliv strhávání zbraně. Odpovědně mohu konstatovat, že je to snad nejlepší spoušť, kterou jsem na zbrani zkoušel. Z důvodu dokonalé spouště se kulovnice M18 hned po uvedení na trh uplatnila i u sportovních střelců.
Stříleli jsme v sériích po 5 výstřelech. Rozptyl měřeno 2R 100 byl na 100 m opakovaně do asi 3 cm, na 150 m asi 4 cm. V některých sériích se vstřely vzájemně dokonce dotýkaly nebo i překrývaly, což svědčí o výjimečné přesnosti zbraně (samozřejmě je to i zásluhou velmi přesných nábojů). Zajímavé bylo, že přesnost (rozptyl) nábojů HIT a Geco byla prakticky stejná, i když polohy středních zásahů se mírně lišily s ohledem na rozdílnou ONV.

unnamed-7.jpg
 
Závěrečné hodnocení
 
Celkově bych zhodnotil kulovnici Mauser M18 jako velmi povedenou a určenou pro začínající i pro velmi náročné uživatele a pro nasazení i do extrémních podmínek. Především se jedná o skvělou ergonomii stavby pažby včetně použitého materiálu, dobře fungující chod závěru a již zmíněný širší vytahovač a dvojitý vyhazovač vystřelených nábojnic zajišťující naprosto spolehlivé přebíjení.
Za vyzdvižení stojí bezvadný přesný chod spouště umožňující velmi přesnou střelbu.
Prostě jedná se o souhrn vlastností typických pro značku Mauser, kde se u M18 opět potvrzuje, že se jedná o zbraň bez kompromisů. Jedno je ale přece jen pro značku Mauser netypické - velmi výhodná cena. Model Mauser M18 totiž svojí přístupnou cenou umožňuje pořídit si „svého legendárního Mausera“ i těm potenciálním uživatelům, u kterých hraje roli, kromě požadavků na kvalitu, i cena.
© Dr.Ing.Jiří HANÁK

Zpracování dat...