ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2019

Broková kozlice BENELLI 828 U

Myslivost 5/2019, str. 74  Petr Novák
Další zbraň z továrny firmy Benelli, kterou bych rád čtenářům Myslivosti představil je broková kozlice Benelli model 828U. Již na první pohled zjistíme, že Benelli určitě nechtěla jít cestou tradičních výrobců brokových kozlic, a tak konstruktéři museli vymyslet něco extravagantního. Což, jak je vidět snad i ze snímků, se jim určitě povedlo a navíc podle odborníků i velmi dobře funguje. Snad jediné, co bychom mohli považovat za okoukané od konkurence je systém uzamčení hlavní, které je u kozlic Benelli 828U stejné jako uzamčení u zbraní Blaser s lůžkovým závěrem.
Na čele baskule, která je vyrobena ze slitiny lehkých kovů, údajně z materiálu, který se podobá ergalu, je umístěn ocelový blok se zápalníkovými otvory, který se uzamyká do lůžka v hlavních, čímž dojde k pevnému, pouze „ocelovému uzamčení“ hlavní. Zbývající konstrukce je pak již opravdu a jen z kuchyně Benelli. Například uspřádání vyhazovačů i spouští je jiné než u konkurence, napínání spoušťového mechanizmu nepracuje tradičním zlomenín přes napínací páky, ale napíná se pomocí temenní kličky při otevření zbraně. Když jsem zbraň poprvé viděl, trochu jsem propadl rozpakům, ale nebyl jsem sám, kdo se vzápětí přesvědčil, že toto řešení prostě funguje. Když jsem si kozlici vzal poprvé do ruky a hodil ji rychle do ramene, tak bylo mé překvapení opravdu veliké. Díky technologiím, které ještě detailně v tomto článku popisuji, je zbraň perfektně vyvážená a při zkoušce jsem si myslel, že střílím z brokovnice ráže 16 a ne ráží 12.
V současné době se vyrábí zbrojovka Benelli tuto brokovnici v modelech 828U Silver, 828U Black a 828U SPORT. Proč ale právě 828U? Je to číslo, které identifikuje historické město Urbino, sídlo firmy, v seznamu světového dědictví UNESCO.

benelli-828u-superpuesta-5-900x700.jpg
 
Provedení 828U SILVER kombinuje umění minulosti s technologií budoucnosti. Elegance tohoto modelu se světlou baskulí je podtržena jemnou rytinou, která vkusně lemuje hrany a plochy vedle hran baskule. Ořechová pažba má hřbet vyplněn vložkou z černého polyuretanu, který má vliv na snížení zpětného rázu. Všechny pažby, které jsou vyrobeny z ořechového dřeva vyšší třídy s pěknou tmavou kresbou, jsou opatřeny unikátní botkou progresive comfort. Botka je složena z pružných, plastových, do sebe zapadajících lamel, které velmi výrazně tlumí zpětný raz relativně lehké zbraně. Tento model stejně jako model 828U BLACK, je určen zejména pro lovecké účely, provedení BLACK se liší jen černě eloxovanou baskuli bez rytin.
 
Opravdovou a pomyslnou třešničkou na dortu je ale model 828U SPORT, při jehož výrobě byly použity nejmodernější technologie. Hmotnost tohoto modelu je úmyslně navýšena na 3,65 kg. Model SPORT je dokonale vyvážený a hmotnost je rozložena na čepech zejména díky technologii PROGRESIVE BALANCING, která dokonce umožňuje nastavení polohy těžiště.
 
Všechny modely se vyznačují dokonalým zpracováním veškerých dílů zbraně, bez jakýchkoliv stop po obrábění. Bezchybné jsou samozřejmě i všechny typy použitých povrchových úprav. Vyhazovače všech modelů jsou vyrobeny s minimálními vůlemi a funkce je opravdu dokonalá. Masivní ventilovaná lišta hlavní je vyrobena z kompozitu a je zpevněna uhlíkovými vlákny, ventilovaná šína mezi hlavněmi ani u jednoho modelu není. Pokud totiž má někudy proudit vzduch a chladit hlavně, je toto jednak nejjednodušší, a jednak, upřímně, i nejlevnější řešení. Pouze konec hlavní je k sobě letován krátkou, mezi hlavněmi uloženou šínou.
Při výrobě hlavní byla použita technologie, která se doposud využívala v kosmickém programu, je to CRIO SYSTÉM. Kryogenicky upravená ocel zpracovávaná při zmrazení minus 185 stupňů Celsia se nerozpíná ani při velkém ohřátí hlavní, což rovnoměrně rozkládá tlak po celé hlavni. Kryogenní úprava pomáhá také k výrazně nižšímu opotřebení hlavní a je méně náchylná ke korozi. Tato technologie je použita i při výrobě choků. Minimální rozpínavost hlavní, má za následek rovnoměrnější rozptyl broků po celé dráze letu.
 
Všechny modely se vyrábí pouze v ráži 12/76 s délkami hlavní 65 cm, 71 cm a 76 cm a u 828U SPORT 81 cm.
Jak jsem již zmínil, byl při zkoušce všemi zúčastněnými střelci konstatován překvapivě velmi nízký zpětný ráz. Rovněž nikdo neměl jedinou výtku k lomení, tvaru a univerzální délce pažby. Možnost nastavení vyvážení jsme rovněž zkoušeli a nikdy jsem si nemyslel, že tím uspořím tolik sil například při celodenním loveckém parkuru. Došlo mi to opravdu až nyní, kdy jsem měl možnost po celý dlouhý střelecký den tuto brokovnici zkoušet v podmínkách reálného závodu.
Celkově hodnotím model 828U SPORT jako opravdový aktuální výkvět techniky, která byla při výrobě této zbraně použita. Jsem přesvědčen, že budou budoucí uživatelé, nejen sportovní střelci, stejně tak nadšeni, jako jsem byl já. Určitě si brokovnice Benelli 828U najdou cestu i na české střelnice a věřím, že si získají přízeň a obdiv. Opravdu si to zaslouží a snad mi odpustí, že se mi tato zbraň na začátku skoro vůbec nelíbila.
Petr NOVÁK
Za zapůjčení zbraně a obětování nábojů, bych chtěl poděkovat firmě Jirkovský-Janeček, s.r.o., která je autorizovaným dovozcem a prodejcem zbraní Benelli.
 

Zpracování dat...