ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2019

Dalekohledy Eschenbach - legenda se vrací!

Myslivost 5/2019, str. 54  Ondřej Kelner
Po poměrně dlouhé době, kdy společnost Eschenbach opustila český trh, se v současné době tato německá značka založená bratry Eschenbachy opět vrací na český trh. Dalekohledy tohoto výrobce, který své optické produkty vyrábí již od roku 1913, patří do střední cenové relace, ale výkonnostně ji mnohdy převyšují. V čem? To jsem měl možnost ověřit během lovecké praxe v podmínkách Doupovských hor.
Po dohodě se společností Lovecký svět, s.r.o., která se stala výhradním distributorem této značky pro český trh, se mi do ruky dostaly tři dalekohledy z modelových řad Trophy a Adventure. Modelových řad dalekohledů má Eschenbach dvanáct. Pro běžného uživatele pro pozorování přírody a pro lov pak mezi ty nejzajímavější patří kromě již zmíněných určitě ještě řada Sektor a top řada Farlux.
 
Plný očekávání, jak budou dalekohledy splňovat mé nároky v praxi, jsem s nimi vyrazil do terénu.
K dispozici jsem měl dva dalekohledy vyšší řady Trophy, konkrétně modely Trophy D 10x42 ED a Trophy D 8x56 ED a jeden dalekohled nižší řady Adventure D 10x42 Active.
Jak již označení písmenem „D“ napovídá, jedná se o lineární dalekohledy, což je trend většiny nových modelů produkovaných v dnešní době. Z praktického hlediska jsou lineární dalekohledy také výhodou, ať už z hlediska rozměrů, nebo z hlediska ergonomie uchopení při pozorování.
Řada Trophy je dodávána v textilní brašně na zip, zatímco u řady Adventure je dalekohled uložen v tuhé vyztužené „krabičce“ na zip. Z mého subjektivního pohledu je textilní brašna uživatelsky praktičtější. Ale obě dvě varianty se dají díky jednoduchým popruhům nosit přes rameno.
Všechny tři dalekohledy mají výsuvné očnice, které lze nastavit do třech poloh vyhovující většině uživatelů.
U všech testovaných modelů jsou součástí balení nosné popruhy na krk vyrobené kombinací neoprenu a textilních vláken. Model Adventure má popruh barevně sladěný s hnědou barvou dalekohledu a tento popruh je asi o 5 mm užší než u modelové řady Trophy, která má popruhy černé.
Navíc jsou u řady Trophy na popruhu trojzubcové spony, které oddělí popruh s rozšířenou nosnou částí od uchycovací části na dalekohledu. Sám jsem to během používání neměl potřebu odepínat, ale pro někoho to může být užitečná vychytávka.
Krytky objektivu i okuláru jsou u všech dalekohledů gumové a uchycené na popruhu. U krytek objektivu mám raději uchycení přímo na tubusu, ale krytky okuláru jsou bez výhrad. Navíc u řady Adventure jsou dodávány nasazovací očnice zabraňující vlivu okolního světla, podobné jako najdeme například u dalekohledů značky Steiner.
Povrchová pogumovaná úprava tubusů je při držení příjemná a ani při nižších teplotách nezebe v ruce. Dalekohledy Trophy jsou šedočerné barvy. Tubusy mají charakteristickou designovou hranu na hřbetu každého tubusu pro lepší úchop při pozorování.
Proti vnitřnímu zamlžení jsou tubusy hermeticky utěsněny a naplněny dusíkem.
U řady Trophy jsou vnější ostřící prvky z kovu – další plus v odolnosti. Jejich tuhost otáčení je u všech tří modelů poměrně velká, což hodnotím jako pozitivum. Často se totiž při pohybu během lovu stane, že si nechtěně rozostříme dalekohled a ztrácíme tím drahocenný čas potřebný k obeznávání zvěře. U řady Adventure je na můj vkus ale velmi lehká hybnost mezi tubusy, když chceme dalekohled roztáhnout na rozteč našich očí, oproti tomu řada Trophy drží příkladně tuze.
Minimální ostřící vzdálenost je u obou řad necelých 1,5 m, což je pro praxi víc než dostačující.
 
Konečně se dostáváme k optickým vlastnostem. Zde je rozdíl v jednotlivých modelových řadách znát a tomu odpovídá samozřejmě i cena produktu. Během pozorování za denního světla bez ohledu na klimatické podmínky je Adventure plnohodnotnou součástí výstroje. Srnce i jelena s ním obeznáme bez větších problémů, ale rozdíl najdeme při zkoumání detailů. Je zde trochu znatelná chromatická aberace, která u řady Trophy díky ED sklům není postřehnutelná. Barvy jsou reálné, ale opět se zde projevuje ED sklo vyšší řady, které nám podá obraz poněkud ostřejší. Nevím, zda je to větším zvětšením, fyziologií mého obličeje nebo již dlouhým pozorováním, ale u modelu Trophy 10x42 jsem měl oproti modelu 8x56 stejné řady nepatrně unavenější oči. Oba dva modely však mají krásně ostrý obraz až do krajů, a to po celém zorném poli.
 
Jakmile se začalo šeřit, přibývalo znatelných rozdílů v jednotlivých řadách, a to i mezi modelem 8x56 a 10x42, což se kvůli parametrům dalo očekávat. Protože jsem stále pozoroval okolí a snažil se obeznávat detaily v krajině, nestopoval jsem přesně na minuty rozdíl v čase, o který je s jednotlivými modely vidět déle.
Obecně lze říci, že rozdíl mezi řadou Adventure a Trophy při stejných parametrech 10x42 je asi 15 až 20 minut v závislosti na klimatických podmínkách. Rozdíl mezi 10x42 a 8x56 ze stejné řady Trophy byl jen asi 5 minut ve prospěch menšího modelu, což mě velmi překvapilo.
Musím konstatovat, že pokud bych se měl rozhodnout, který z modelů si vybrat jako jediný dalekohled, zvolil bych model Trophy 10x42. Rozdíl v šeru není oproti 8x56 tolik výrazný jako uspořená hmotnost a rozměry. Malou hmotnost ocení hlavně ženy z řad myslivců, kterých mezi námi přibývá. Navíc větší zvětšení využijeme při obeznávání zvěře na delší vzdálenosti. Zorné pole zde hraje také ve prospěch menšího modelu (10x42 má 108 m a 8x56 má 101 m/1000 m).
Samozřejmě že pro nočního lovce je model 8x56 jasnou volbou. Během jasných nocí bylo možné pozorovat černou zvěř i bez většího podílu měsíčního světla. U tohoto modelu jsem měl trochu pocit tunelového efektu, ale zase obraz byl při delším pozorování příjemnější.
 
Podstatnou součástí značky Eschenbach je také rychlý a nadstandardní servis. V záruční lhůtě 5 nebo 10 let vám v případě uznání záruční opravy vymění dalekohled zcela zdarma! Jejich servis platí po celém světě a dotváří to skutečnost, že firma Eschenbach opravdu patří mezi světové značky vysoké kvality.
 
Celkově hodnotím dalekohledy obou řad jako velmi dobře a kvalitně zpracované, jak po optické, tak po konstrukční stránce. Rozdíl v řadách Adventure a Trophy je znát, ale rozhodně bych model Adventure nezatracoval. S cenou někde okolo 7000 Kč je výbornou volbou jako druhý dalekohled do auta nebo do batohu na výlet. Méně náročným uživatelům poslouží i jako jediný dalekohled pro lovecké účely.
Řada Trophy jde však díky moderním ED sklům o kus dále. Navíc v cenové relaci již okolo 11 000 Kč je vzhledem k vlastnostem, které nabízí, téměř bezkonkurenční.

IMG_20190329_152959.jpg
 
O lovecké vybavení se již nějakou dobu zajímám, rád zkouším a porovnávám jednotlivé optické přístroje a ostatní části výstroje. Ve své dlouholeté praxi jsem měl možnost dívat se přes mnoho druhů dalekohledů, ať již vlastních, zapůjčených během četných doprovodů od hostů, nebo přes dalekohledy od kolegů. Vše během lovecké praxe, což se nedá porovnat se zkoumáním rozdílů ve výstavní hale. Jistě, nejlepší by bylo mít všechny dalekohledy u sebe ve stejné chvíli za stejných podmínek a potom teprve něco porovnávat, ale ne vždy je to možné.
Mám vždy jako etalon svůj Nikon 8,5x56 a můžu s klidným svědomím říci, že značka Eschenbach se na náš trh vrátila s řadou Trophy jako plnohodnotný konkurent nejen modelům ve stejné cenové relaci, ale i značkám násobně dražším. Jistě najdeme nějaké rozdíly, jinak by pak všichni majitelé prodali své “svařáky a caisy“ a koupili tyto dalekohledy. Záleží spíše na náročnosti a finančních možnostech konkrétního uživatele. Ale pokud se bavíme o poměru ceny a výkonu, musím říct, že zde není mnoho lepších produktů.
 
S přáním dobré volby při výběru optiky a LOVU ZDAR!
Ing. Ondřej KELNER
 
Autor článku je vynikající kulový střelec, který v roce 2018 získal na Mistrovství světa v lovecké kulové střelbě skvělé 10. místo v jednotlivcích v kategorii 222 a 223 a celkové 2. místo v týmu reprezentace ČR.  

Zpracování dat...