ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2019

Dvě atypické svítilny pro myslivce

Myslivost 11/2019, str. 68  Josef Drmota
O tom, že se technický pokrok nevyhýbá žádnému odvětví lidské činnosti, myslivost nevyjímaje, není třeba diskutovat. Ba, co víc, rok od roku jakoby nabíral rychlejší tempo. V rámci myslivosti zaznamenáváme největší posun v oblasti zbraní, střeliva, zaměřovacích přístrojů a obecně pomůcek určených k lovu zvěře. Mezi základní praktické nástroje se u většiny myslivců řadí kvalitní svítilny, jejichž význam prudce vzrostl zejména se zvyšováním počtu černé zvěře a nutností intenzívního nočního lovu.
 
Trendy loveckých svítilen
 
Pozorným čtenářům Myslivosti nemusím zajisté připomínat dlouhou etapu, během níž sleduji a v praxi testuji lovecké svítilny různých značek. Výsledkem je série článků začínající již v roce 2011.
Věnovány byly postupně parametrům, výhodám, příslušenství, odolnosti a možnostem použití svítilen. Nevyhýbaly se ani zdůvodnění jejich nasazení při lovu a zamyšlením nad etickými souvislostmi. Zájemce o podrobnější seznámení s danou problematikou si dovolím odkázat na archiv časopisu.
Jednou z oblastí, kterou jsem se snažil vždy primárně sledovat, byly trendy, jimiž se lovecká svítilna jako taková ubírala. Na tomto místě snad jen drobná vsuvka pro doplnění - klasickou loveckou svítilnou míním kompaktní výrobek z řad taktických svítilen použitelný v kombinaci s vhodným typem držáku k upevnění na loveckou zbraň a k osvětlení cíle. Jako samozřejmost u nich očekávám snadné ovládání, LED diodu s možností přepínání výkonu a vysokou odolnost při mechanickém namáhání i při pobytu ve vlhkém prostředí.
Z hlediska trendů se jednalo u loveckých svítilen o postupné zvyšování výkonu, které bylo zajímavé především v první etapě. Velmi brzy bylo dosaženo hodnot, které zajišťovaly deklarovaný dosvit přesahující 200 metrů. Tím byl z hlediska myslivecké praxe požadavek na dostatečný výkon bohatě naplněn a jeho další zvyšování se z mého pohledu stalo kosmetickou úpravou a marketingovou ozdobou.
Dalším zajímavým rozšířením nabídky se staly svítilny se zoomem světelného kužele. Požadovány byly zejména myslivci zvyklými na starou „klasiku“. Poskytly uživatelům univerzálnější použití nejen při dosledech zvěře, ale také při dalších činnostech, ať již mysliveckých, nebo civilních.
Reakce černé zvěře po prvních negativních zkušenostech se svítilnami si následně vyžádaly další sofistikované řešení založené na použití většího počtu barevných diod (kromě bílé obvykle zelené a červené), které daný problém dočasně vyřešily. Přestože jsem s nimi získal zajímavé zkušenosti, neupoutaly tyto svítilny nikdy zvlášť moji pozornost zejména proto, že větší počet osazovaných diod s sebou přinesl určitou ztrátu subtilnosti.
Velmi zajímavé uživatelské zjednodušení, zvýšení komfortu a použitelnosti v různých podmínkách, přineslo obohacení svítilen o možnost dobíjení zdroje přímo ve svítilně, ať již z klasické sítě, tak prostřednictvím USB konektoru například z přenosného počítače nebo stále rozšířenějších powerbank.
Naprosto odlišnou inovací pak bylo osazení svítilen IR diodami. Jedná o řešení určené zejména pro „fajnšmekry“ hledající výkonný zdroj infračerveného přisvícení při použití jiného přístroje. Podobnou svítilnu používám již několik let v kombinaci s digitálním zaměřovačem jednoho z nejběžnějšího provedení. Jejím nasazením jsem ze hry zcela vyloučil v přístroji integrovaný přísvit, prodloužil výrazně životnost napájení a především kvalitativně posunul pozorování noční scény do zcela jiné roviny.
Touto poslední poznámkou se postupně dostávám k drobnému zamyšlení nad rolí loveckých svítilen v době masívního nástupu moderních zaměřovačů pro noční použití.

Fenix-LR40R-Flashlight.jpg
 
Má lovecká svítilna stále svoje místo?
 
Tak, jak lovecké svítilny sledovaly popsané trendy, rostla jejich obliba mezi širokou mysliveckou veřejností. Zásluhu na tom bezesporu měl i vývoj legislativy, možnost bezproblémové legalizace používání, nutnost zefektivnění odstřelu černé zvěře a v neposlední řadě nezadržitelný příchod Afrického moru prasat do střední Evropy.
V rychlém nárůstu popularity loveckých svítilen se ovšem před zhruba pěti lety objevila trhlina, která mne přivedla k úvahám o jejich dalším postavení v myslivecké praxi. Výhody použití byly totiž velmi rychle překonány nástupem cenově dostupných a stále kvalitnějších přístrojů pro lov v noci, konstruovaných na různých principech, od klasického zesílení zbytkového světla, přes digitální snímače, až k nejmodernějším termovizím. Při kombinaci s vhodným přísvitem poskytují jednu obrovskou výhodu – lovec je pro zvěř během pozorování a případného zamíření prakticky „neviditelný“.
Při hlubším zamyšlení jsem však svoje obavy o další osud loveckých svítilen přehodnotil a napadlo mne hned několik důvodů, pro které s největší pravděpodobností ze scény jen tak rychle nezmizí.
 
Zaprvé a především se jedná o cenu. Nehledě na skutečnost, že slušný zaměřovač pro noční lov dnes již pořídíme výrazně pod úrovní jedné průměrné mzdy, jsou náklady na kvalitní komplet lovecké svítilny s příslušenstvím zhruba desetinové. Pro mnoho myslivců, zejména těch, kteří se noční lovu černé věnují víceméně příležitostně, je svítilna tím stále daleko dostupnějším řešením.
Za druhé se jedná o skutečnost, že bez svítilny se zkrátka a dobře potmě neobejdeme. Potřebujeme si posvítit na cestu, přípravu k lovu, na odemykání dveří auta apod. Přestože tyto drobné služby obstaráme zařízením za pár desítek korun, poskytuje kvalitní výrobek neporovnatelnou životnost, odolnost a především výdrž zdroje napájení (viz předchozí recenze).
Za třetí považuji loveckou svítilnu s vhodným držákem uloženým někde v kapse nebo batohu za naprosto nejpohotovější řešení v případě, že se nám protáhne klasická večerní čekaná na srnce, kdy se nám v přilehlé houštině nebo poli ozve tlupa černé zvěře a my se rozhodneme pobyt na posedu protáhnout o pár desítek minut. V tomto směru nic proti „nočním“ zaměřovačům. Obraz dnes poskytují výborný a věrný, potmě i za světla. Nicméně mi tak nějak pořád nedokáží nahradit sklo puškohledu během „normálního“ každodenního pobytu v honitbě a představa, že bych jimi dlouhodobě nahradil puškohled, je zatím jaksi nemyslitelná.
V neposlední řadě se jedná o skutečnost, že slušný zaměřovač sice řeší velmi efektivně proces obeznání zvěře i okamžik výstřelu, nicméně tím jeho role končí. Potřebujeme-li následně vyšetřit v noci nástřel, neobejdeme se bez klasického bílého světla v dostatečné kvalitě. Nehledě na situaci, kdy následuje dosled po pobarvené stopě s připravenou zbraní. Teprve tehdy oceníme naplno výkonnou svítilnu nasazenou přímo na zbrani, která dobře osvětlí prostor před námi.

felr40r$05-fenix.jpg
 
V duchu uvedených úvah jsem po delším čase zapátral na stránkách www.kronium.cz nabízejících moji oblíbené svítilny Fenix. Narazil jsem zde na aktuální širokou škálu produktů poskytujících úctyhodný výkon kolem 1000 lumenů s dosvitem na úrovni 200 až 300 metrů. Velmi zajímavý se mi z pohledu uživatele jevil zejména modernizovaný komplet pro mne „srdeční“ TK15 s označením Ultimate Edition (viz. předchozí recenze) nabízené spolu s držákem na zbraň, dobíjecím zdrojem a dálkovým spínačem.
Mezi novinkami jsem pak narazil na dva produkty, které sice nepatří mezi klasické lovecké svítilny, nicméně které mne na první pohled zaujaly. Stojí-li klasická lovecká svítilna z hlediska rozměru i výkonu někde uprostřed dostupných výrobků, obsazují tyto produkty naopak oba póly nabídky. Dovolím si je ve stručností přiblížit případným zájemcům z řad myslivců. Jsem pevně přesvědčen, že právě nyní, na začátku temnější části roku, osloví nejednoho z nich.
 
Fenix LR40R
 
Fenix LR40R mne mezi ostatní ultra výkonnými svítilnami Fenix zaujala několika detaily. Přestože to není vyslovený drobeček (délka 15,4 cm, průměr hlavy 8 cm a těla 5,1 cm, 698 gramů hmotnosti), jedná se v rámci dané kategorie o příznivé rozměry. Jsou navíc plně vykoupeny excelentním výkonem 12000 lumenů a deklarovaným dosvitem 773 metrů.
Nejdůležitějším detailem je osazení dvojice světelných kuželů do jedné svítilny – širokého a úzkého (dálkového) – které nahrazují často požadovaný zoom a poskytují univerzálnost použití v různých situacích. Oba kužely lze navíc aktivovat současně, jelikož každý disponuje vlastním tlačítkem ovládání.
Dálkový kužel vytváří výkonná dioda LED Cree XP-L HI a lze ji přepínat v režimech 1000 lumenů (výdrž zdroje 7 hodin), 350 lumenů (22,5 hodiny), 150 lumenů (44,5 hodiny) a 50 lumenů (92,25 hodiny).
Široký kužel je vytvářen osmnácti diodami LED Cree XP-G3, které se přepínají v režimech 11000 lumenů (0,75 hodiny), 6000 lumenů (2 hodiny), 3000 lumenů (2,83 hodiny), 1000 lumenů (7,25 hodiny) a 350 lumenů (22,75 hodiny). K tomu musíme připočíst nouzové režimy stroboskop (3000 lumenů) a SOS (350 lumenů).
Dosvit dálkového kužele je 640 metrů, širokého kužele 410 metrů a v kombinaci se dostáváme na výše uvedenou hodnotu 773 metrů. Zde si dovoluji upozornit, že limitní hodnota je vždy udávána pro vzdálenost, kde svítilna poskytuje stejné osvícení jako měsíc v úplňku. Pro „běžné oko“ je pocitová hodnota dosvitu pochopitelně kratší.
Pozitivní je i dnes běžná možnost dobíjení zdroje (akumulátor ARB-L37-12000 s kapacitou 12000 mAh/3,6 V, 43,2 Wh) přímo ve svítilně pomocí USB-C konektorů. Zdrojem může být nabíječka pro mobilní telefon, tablet nebo počítač. Co je ovšem zcela excelentní, je možnost zpětného použití svítilny jako powerbanky. Z jejího velkokapacitního zdroje si tak můžeme v terénu dobít například mobilní telefon.

obr_6.JPG

Svítilna je navíc v prostoru tlačítek vybavena drobnými indikačními LED diodami, které po stisknutí kteréhokoliv ovládacího tlačítka ukáží po dobu několika vteřin stav nabití akumulátoru. Čtyři diody signalizují stav baterie od hodnoty přesahující 80 % kapacity až pod 20 %. Poslední blikající dioda upozorňuje uživatele na nutnost dobití. Nabití akumulátoru proběhne v rozmezí od 3,3 do 12 hodin v závislosti na použitém zdroji napájení.
Ovládání svítilny je jednoduché a dá se nacvičit během pár minut. Svítilna disponuje dvojicí tlačítek, pro každý kužel zvlášť. Rozsvícení i zhasnutí kužele se děje podržením odpovídajícího tlačítka po dobu půl vteřiny. Přepínání mezi jednotlivými režimy následně probíhá jednoduchým krátkým stiskem. Jak již bylo řečeno, lze tímto způsobem zkombinovat i zapnutí a cyklické přepínání obou kuželů zároveň. Podržíme-li levé tlačítko déle, zapne se nám i při vypnuté svítilně režim stroboskop, který dalším krátkým stiskem přepneme do SOS.
Co považuji za jednoznačně odladěné, je paměť naposledy použitého režimu svícení a možnost uzamknutí tlačítek. To je velmi důležité pro to, aby se nám svítilna samovolně neaktivovala například při uložení do batohu. Uzamčení i odemčení se provede třívteřinovým současným podržením obou tlačítek. Svítilna na změnu stavu upozorním krátkým probliknutím.
Ke svítilně je dodáváno pevné opaskové pouzdro, o kterém se dovolím zmínit ještě v dalším textu.
Svítilna disponuje, podobně jako ostatní produkty Fenix odolným tělem z tvrzeného leteckého hliníku, těžce poškrábatelným zdrsněným vroubkovaným povrchem pro pevné držení, ocelovým lemem hlavy a tvrzenou skleněnou čočkou s antireflexním povrchem. Na odolnost je testována do úrovně IP68 (pád z výšky 1 m, ponor do 2 m po dobu 30 minut). Veškeré uvedené hodnoty odpovídají standardu ANSI/NEMÁ FL 1-2009.
 
LR40R v praxi
 
Praktické posouzení svítilny je vždy zatíženo jistou dávkou subjektivity a představami, které si konkrétní uživatel vytvoří. Přesto se vždy snažím být co nejvíce objektivní, posuzuji všechna pro a proti a snažím se tyto pocity zájemcům co nejlépe zprostředkovat.
Na prvním místě se jedná samozřejmě o celkový dojem ze svítilny, její velikost, vyváženost, způsob držení a ovládání. V tomto případě musím poznamenat, že jsem ihned po vybalení svítilny nezažil žádné zvláštní překvapení a konstatoval pouze fakt, že se mi do rukou dostal další výrobek z rodiny Fenix. Což bylo v podstatě příjemné zjištění. Se svítilnou se dobře manipuluje a na rozdíl od některých výkonných předchůdkyní, s nimiž jsem měl možnost pracovat, je přiměřeně velká.
Otázkou k zamyšlení zde ovšem zůstává způsob nošení. Opaskové pouzdro je výjimečně pevné a dobře „sedí“. Svítilna se do něj zasouvá hlavou nahoru (hlava zůstává odkrytá) a pevně se fixuje obvodovým páskem se suchým zipem. Zasunutí i vyjmutí je snadné a rychlé, uložení v pouzdru překvapivě pevné.
I přes relativně přiměřené rozměry může být samotné nošení této svítilny, zavěšené na opasku, poněkud nepohodlné a přes oblečení bude o sobě i tak dávat vědět. Pocítíme ji samozřejmě při usednutí na posedu, v autě i při pohybu rukou kolem pasu.
Řešení je zde ale jednoduché – svítilna putuje do batohu. I odpovídající velká kapsa kabátu je koneckonců lepší variantou krátkodobého uložení. Je to tak trochu filosofická otázka, při níž musíme zohlednit fakt, že se jedná o výrobek, který není určitě určený pro běžné situace a dlouhé šoulačky…
Na druhém místě zajímá všechny samozřejmě ovládání. Jeho princip byl popsán výše. Filosofie je jednoduchá, rychle zvládnutelná a funkční. Jediná opravdová výtka vůči svítilně se týká ovládacích tlačítek. Potmě a s lehce prokřehlými prsty se velmi špatně hledají. Nejsou vystouplá, ani nijak jinak zvýrazněná. Přesně naproti po obvodu jsou navíc umístěny dobíjecí konektory překryté gumovou krytkou. Snažíme-li se nahmatat tlačítka, stává se často, že si je právě s touto krytkou spleteme. Nenapadla mne bohužel ani žádná vychytávka, jak daný problém efektivně vyřešit.

Loc3_01_Fenix-LR40R_02-Flood.jpg
 
Na závěr jsem si ponechal záměně subjektivní zhodnocení světelného výkonu, protože zejména široký světelný kužel je naprosto famózní. Zapneme-li jej poprvé ve tmě v plném výkonu, zalapáme doslova po dechu. Předesílám, že je určený primárně pro otevřené plochy, kde se projeví lépe než v lese. Ozáří totiž nesmírně široký prostor a do vzdálenosti přesahující výrazně sto metrů promění noční scénu v den. Střízlivě provedeným odhadem zabírá prostorový úhel téměř 90 stupňů, tedy čtvrtinu celého možného panoramatu! Lehce neprokreslený zůstává pouze prostor přímo v ose svítilny, který ovšem pokryjeme současným zapnutím úzkého kužele. Po něm nám v zorném poli zbývá jen nepatrný tmavší prstýnek v jeho lemu.
Při zapnutí samotného dálkového kužele pokryjeme intenzívním světlem úzký pruh, nicméně kolem něj se vytváří další, méně intenzívní, lem světla, který zabere odhadem asi 60 prostorových stupňů. Co mne ale při použití dálkového kužele zaujalo při letitých zkušenostech se svítilnami různých výrobců nejvíce, i když možná poněkud paradoxně, je nejnižší režim výkonu. V ostatních případech se vždy jedná o režim „na přežití“, tedy jakousi „bludičku“, která nám umožní nejjednodušší orientaci a lehké přisvícení v nouzi, kdy již zdroj žije „z posledního“. U LR40R se ale jedná v podstatě o plnohodnotnou „pochodovou“ intenzitu světla se slušným dosahem, kterou máme navíc k dispozici při plně nabité svítilně po dobu neuvěřitelných 92 hodin!
Jak jsem již poznamenal výše, LR40R není určitě pro běžné nošení. Nicméně ji oceníme všude tam, kde potřebujeme opravdu masívní nasvícení scény. V myslivosti může jít například o vyhledání, obeznání a dosled zvěře, zejména na otevřených plochách polí, po výsadbě nebo sklizni, stejně jako o strážní službu (pytláctví, škody zvěří apod.).
V souvislosti s aktuální situací v lesích, a zde jsem si mohl svítilnu k plné spokojenosti opakovaně vyzkoušet, pak jde o holiny po kůrovcové kalamitě. Zde se budeme v následujících letech v rámci prevence škod určitě pohybovat v nočních hodinách mnohem častěji.
I v případě morálně zdůvodnitelného použití podobného zdroje osvětlení si dovolím na závěr malou prosbu. Používejme, nejen tento výrobek, s rozumem a tam, kde je to nezbytně nutné. Dopřejme zvěři maximální klid alespoň v nočních hodinách, když už jí ho během dne mnoho nezbývá…

DSC08048.jpg
 
Čelovka HM51R Ruby
 
Druhou novinkou, která mne v nabídce zaujala, je čelovka Fenix MH51R Ruby. Nehledě na skutečnost, že nejsem úplným fandou tohoto typu svítilen. Uznávám nicméně jejich výhody, které se v jistých situacích projeví. Jedná se o přesuny, při kterých potřebujeme volné ruce, drobné úkony, přípravu jídla v terénu, v myslivosti dosledy a především vyvrhování ulovené zvěře. Na čelovkách mi nicméně poněkud vadí čelový popruh, který překáží v kapse, batohu i při použití svítilny v ruce a pořád se za něco zachytává.
Na výše uvedeném produktu mne, zřejmě víceméně náhodou, upoutala možnost vyjmutí samotné svítilny z popruhu a její volné použití v ruce, jako kapesní svítilny, při vhodném držáku možnost upevnění na kolo. V souvislosti s tím mne napadla možnost, kterou jsem si experimentálně i ověřil, připevnit v případě potřeby čelovku na loveckou zbraň. Inspiroval mne k tomu široký kužel jasného světla, který souvisle pokrývá široký prostorový úhel.
Pokrytí prostoru světlem je dáno mimo jiné zajímavým výkonem LED diody Cree XP-G3 v hodnotě 500 lumenů, který podle údajů výrobce zajišťuje maximální dosvit 85 metrů. Tak, jak již bylo uvedeno výše, jedná se o laboratorní údaj, nicméně v praxi plně postačí na slušné nasvícení okraje porostu na vzdálenost 40 až 50 metrů.
Čelovka disponuje čtyřmi režimy světelného výkonu v čistém bílém světle (500, 150, 30 a 3 lumeny; výdrž zdroje je udávána od 1,3 až po 110 hodin). Přepínání je obvyklé, tedy cyklické, proveditelné u zapnuté svítilny jednoduchým stiskem spínače. Svítilna se zapíná a vypíná jeho podržením po dobu 0,5 vteřiny. Čelovka si pamatuje naposledy použitý režim.
Stiskneme-li vypínač naproti tomu dvakrát rychle za sebou, aktivujeme tři červené režimy svícení (nepřerušované světlo, blikání, SOS), které můžeme využít například při jízdě na kole, pohybu či stání na komunikaci, havarijních situacích apod.
Svítilna je napájena jedním zdrojem typu CR123A nebo jeho dobíjecí variantou. Dobíjení je navíc možné přímo ve svítilně pomocí mikro-USB konektoru. Ovládací tlačítko obsahuje LED indikátor nabití a vybití zdroje (zelená - červená barva).
Jako velmi zajímavá vychytávka se jeví magnetická koncovka drobné svítilny (pouhých 77 gramů, 70 mm délky), kterou lze při vyjmutí z popruhu postavit a celkem spolehlivě uchytit na cokoliv železného. Nouzově jsem si v tomto případě vyzkoušel i boční uchycení na montáž puškohledu.
Z hlediska odolnosti i dalších vlastností vyhovuje svítilna obvyklým standardům svítilen Fenix. Tato drobná pomůcka možná osloví myslivce, kteří hledají výkonného, malinkatého pomocníka na celoroční nošení v kapse. Nejen v honitbě, ale také během civilního života a dalších aktivit v přírodě.
Josef DRMOTA
Zpracování dat...