ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2019

Karabina ROSSI Puma

Myslivost 11/2019, str. 60  Jiří Hanák
Americká legenda na českém trhu Karabina ROSSI Puma Na našem trhu se od známého brazilského výrobce především krátkých zbraní Taurus nově objevila kulovnice ROSSI Puma s blokovým závěrem ovládaným spodní pákou navazující svým typem legendární zbraně divokého Západu. Jaký má tato zbraň historický původ a na jaké legendy navazuje?
Kdo by neznal slavnou „Henryovku“ popularizovanou zbraň Old Shaterhanda v románech Karla Maye?! Kulovnice od puškaře Henryho skutečně existovala a jednalo se vlastně o předchůdce dnešních stále vyráběných a oblíbených kulovnic se spodní pákou ovládající závěr. Puškař Henry pro svoji později velmi slavnou zbraň převzal mechanismus z pušek Volcanic, který vylepšil a upravil pro silnější náboj .44 Henry, který byl jeden z prvních moderních celokovových jednotných nábojů. Na vylepšované zbrani současně vyřešil vytahovač a vyhazovač.
Kulovnice byla standardně vyráběna s osmihrannou hlavní o délce 24 palců (60 cm). Pod celou délkou hlavně byl trubkový zásobník, který pojmul 16 nábojů. Mechanismus závěru, ovládaný spodní pákou, umožňoval celou jeho kapacitu vypálit ve velmi krátkém čase. Někteří majitelé dokázali vypálit celý zásobník i za necelých 11 vteřin.
Henryovka byla na svoji dobu vysoce inovativní rychlopalná zbraň poprvé s neobvykle vysokou kapacitou zásobníku. Právě neobvykle velká kapacita zásobníku vytvořila legendu o téměř zázračné zbrani, kterou není třeba nabíjet.
Henryho kulovnice byla vyráběna od roku 1860 do roku 1866, za toto období se vyrobilo 14 000 kusů. Henry obchodně spolupracoval s Oliverem F. Winchesterem, který původně šil oblekové pánské košile a kterému zbraně dodával k další distribuci. Obchodní úspěch a finanční zisky O.Winchesterovi umožnily koupit firmu Volcanic Repeating Arms Company, kterou v roce 1867 transformoval na Winchester Repeating Arms Company v New Haven ve státě Connecticut. Tak vlastně původní výrobce košil položil základy dnes velmi slavné zbrojovce.
Od roku 1866 se vylepšené zbraně tzv. improved Henry označovaly již jako Winchester. Modely od roku 1866 měly již také dřevěné předpažbí, které chránilo střelce od horké hlavně při rychlé opakované střelbě a které na předchozím typu Henry chybělo, což způsobilo při horké hlavni obtížné držení.
Zlepšením bylo i nabíjení z boku zbraně (původní nabíjení bylo zepředu do trubkového zásobníku). Při zátěžovém testu v době vzniku bylo vystřeleno bez vyčištění přes 1000 nábojů a zbraň byla poté shledána stále jako bezvadná, což prohloubilo a zesílilo její věhlas.
Henryovka je dosud právem považována za královnu opakovacích pušek, která dobyla Západ.
Po původním typu následoval výrazně vylepšený a zesílený typ, který již nesl název Winchester 1886 komorovaný na velmi výkonný náboj 45-70 Government. Tento typ a další model 1873 převládly ve vybavení lovců i velké zvěře a všech nových osadníků.
Následovala celá řada typů lišících se rážemi a detailními konstrukčními úpravami. V letech 1880 až 1900 s firmou spolupracoval také slavný konstruktér John Moses Browning, který překonstruoval závěr tak, že umožňoval v modelu z roku 1886 komorovat i nejsilnější ráže pro tzv. „Buffalo“ náboje.
Z posledních modelů jsou nejvýraznější typy Winchester 1892, 1894 a 1895, který se vyrábí prakticky dodnes. Celkově se vyrobilo již více než milion kusů těchto zbraní, které se staly také předmětem exportu do mnoha zemí nejen na amerických kontinentech, ale i do Evropy, Turecka a Ruska a jiných zemí k výzbroji ozbrojených složek a vybavení lovců.

ferkinghoff-rossi-08.jpg
 
V čem spočívala úspěšnost tohoto typu zbraně? Byla to možnost komorování velmi výkonnými náboji, neboť použitý blokový závěr ovládaný spodní pákou je výjimečně pevný a odolný. Hmotnost zbraně i při vysoké kapacitě zásobníku je velmi nízká asi 2 kg (u delších hlavní však až 4 kg), takže se snadno přenáší i v těžkém terénu a v neposlední řadě byla velmi významná i neobvykle vysoká palebná síla daná velkou kapacitou zásobníku, která činila podle ráže 10 až 16 nábojů. Další nemalou výhodou bylo časté komorování pro revolverové náboje, kdy střelec používal stejné náboje do revolveru a pro střelbu na větší vzdálenosti i do pušky.
V současné době je kulovnice s blokovým závěrem ovládaným spodní pákou vyráběná především firmou Winchester a firmou Marlin. Samozřejmě nesmíme zapomenout na firmu Taurus s jeho modelem Puma, který distribuuje pod logem původního výrobce, také brazilské firmy, Rossi. V principu každá z těchto zbraní má blokový závěr, ovládaný spodní pákou, jen systém uzamykání a jeho ovládání spodní pákou se vzájemně poněkud liší z důvodů patentových chránění.
V současné době patří zbraně „lever action“ – s blokovým závěrem ovládaným spodní pákou v USA a dalších amerických zemích stále mezi nejrozšířenější, i když se používají i zbraně se závěry typu Mauser, které tradiční „lever action“ ani zdaleka nenahradily. Tradiční lever action kulovnice se používají běžně k lovu a zejména k cvičné a rekreační střelbě využívající především revolverové ráže, jejichž náboje jsou výrazně levnější než klasické kulové náboje.

19089648_7.jpg
 
Kulovnice ROSSI PUMA
v ráži 38 Special a 357 Magnum
 
Jedná se o velmi lehkou zbraň s pohotovostní hmotností necelých 2 kg. Délka hlavně je 51 cm, pod kterou je umístěn trubkový zásobník na 10 nábojů ráže 38 Special nebo 357 Magnum. Jen na vysvětlenou, zbraň má univerzální komoru pro oba náboje. Zásobník je spojen s hlavní objímkou u ústí hlavně a další objímkou přes předpažbí. Nabíjení se provádí zasouváním nábojů do otvoru s odpruženou krytkou na boční straně lůžka závěru.
Na hlavni jsou umístěna mechanická mířidla, muška a hledí, které mají charakteristický tradiční tvar. Muška je poměrně tenká a hledí naopak velmi široké připomínající tropické hledí. Hledí je výškově nastavitelné podle požadované dálky střelby. O velmi praktické funkčnosti mířidel jsme se přesvědčili při testovací střelbě.
Pažba je relativně krátká, přímá bez rukojeti velmi subtilního tvaru vyrobená z amerického ořechu. Botka je ze silného ocelového plechu přesahující a kryjící i horní hranu. Botka je černěna stejně jako ostatní kovové části zbraně.
Systém blokového závěru ovládaného spodní pákou je vlastní konstrukce firmy Rossi. Při pohybu páky směrem dolů se nejprve také směrem dolů odsunou dva bloky po obou stranách odsuvného závěru, které uzamykají závěr. Jakmile se postranní bloky odsunou dolů, je umožněno závěru odsun směrem dozadu a současně je dlouhým odpruženým drápkovým vytahovačem vytažena vystřelená nábojnice a širokým plunžrovým vyhazovačem vyhozena.
Následně podavač podá k nábojové komoře nový náboj, který je opačným pohybem závěru zasunut do nábojové komory.
Chod závěru je velmi hladký a snadný. Mechanismus se pohybuje hladce s přesně sesazenými díly bez zřejmých zbytečných vůlí.
V těle závěru je plovoucí úderník, na který, při odpálení, dopadá vnější kohout. Kohout se natahuje tělem závěru při jeho pohybu vzad, takže je samočinně natažen při každém přebití, ale bicí kohout lze ovládat také ručně. Systém umožňuje například nabití náboje do nábojové komory a následné spuštění kohoutu na bezpečnostní ozub. Zbraň je tak sice nabitá, velmi pohotová ke střelbě, ale bezpečná bez rizika nechtěného výstřelu. Při potřebě rychlého výstřelu stačí jen natáhnout kohout a odpálit.
Na těle závěru je ještě otočná pojistka zabraňující výstřelu i při nataženém kohoutu a jeho spuštění.
Spodní páka, která ovládá závěr současně tvoří lučík kryjící spoušť. Chod spouště je překvapivě přesný a krátký umožňující jemné spuštění a tím přesnou střelbu.
Povrch kovových částí zbraně je ošetřen hlubokým černěním. Dílenské zpracování je vynikající.

181104181620997-3.jpg
 
Několik vět ke komorování pro náboje 38 Special a 357 Magnum
 
Náboj 38 Special je zřejmě nejrozšířenějším revolverovým nábojem uvedeným na trh pro ozbrojené složky už v roce 1902. Revolvery na tento náboj se vyrábí jak v USA, tak i v Brazilii, Belgii, Německu, Španělsku a dalších zemích. Výhodně se komoruje také do menších lehkých kapesních revolverů. Používá se u ozbrojených složek zejména v Mexiku a Kanadě, k osobní ochraně, ale i k terčové střelbě, protože je velmi přesný, kdy speciálně pro terčovou střelbu byl vyvinut náboj Wadcutter. Náboj je používán dokonce i k lovu menší a střední zvěře na kratší vzdálenosti. Pro relativně nízký zpětný ráz je velmi vhodný pro střelecký výcvik.
Náboj 357 Magnum je velmi výkonným revolverovým nábojem a až do uvedení nábojů .44 Magnum a náboje .454 Casull, byl nejvýkonnějším revolverovým nábojem na světě. Náboj vychází z náboje 38 Special s tím, že je delší a tím má větší prostor pro prachovou náplň.
U náboje 357 Magnum je oceňován vysoký výkon, poměrně plochá dráha letu, velká schopnost penetrace v cíli a vysoký zastavovací efekt.
Náboj používá policie v USA a další uživatelé v obranných zbraních, k terčové střelbě a velmi často je používán k lovu všech druhů amerických jelenů a na kratší vzdálenost dokonce i medvěda.
Náboj je často individuálně laborován. Náboje jsou továrně laborovány střelami o hmotnosti až 11,6 g, což už je hmotnost střel pro standardní puškové lovecké náboje. K dispozici jsou celoplášťové střely, celoolověné nebo poloplášťové s vysokým zastavujícím účinkem, který je dán také vcelku velkým průměrem střel asi 9 mm. Z dlouhé hlavně kulovnice dociluje úsťová rychlost střely 520 až 610 m/s (podle laborace), což už je rychlost naznačující poměrně vysokou účinnost střely v cíli.
 
Praktický test
 
Laskavostí dovozce firmy Kozap jsme měli k dispozici pušku k odzkoušení a testu. Zbraň jsme zkoušeli střelbou oběma náboji nejprve na terč ve vzdálenosti 50 a 100 m a rychlou střelbou na 25 m. V prvé řadě jsme si museli zvyknout na u nás neobvyklá mířidla, na tenkou mušku a velmi široké hledí. Široké hledí má ten význam, že umožňuje orientaci i v prostoru kolem mušky, což je velmi významné při střelbě na cíl v pohybu, což se nám osvědčilo při střelbě na prase na průseku.
První dojem ze střelby byl velmi příjemný, minimální zpětný ráz zejména při střelbě nábojem 38 Special. Z toho vyplývá, že zbraň v kombinaci s tímto nábojem je ideální pro výcvik ve střelbě a rovněž pro kondiční nebo rekreační střelbu i u zkušenějších střelců.
První nástřely jsme oběma náboji prováděli na vzdálenost 50 m, na kterou jsme adjustovali výšku hledí. Při dálce střelby na 100 m docházelo bez adjustace hledí k mírným poklesům zásahů, ovšem v rozmezí akceptovatelné tolerance, kdy převedeno do loveckých podmínek, by byla zasažena i menší zvěř (z pohledu systému tzv. point blank).
U náboje 357 Magnum byly zásahy ve vzdálenosti 100 m ve středu terče za předpokladu, že jsme úpravu nástřelu ve vzdálenosti 50 m upravili na odchylku 3 cm nad bod záměru.
Mohu konstatovat, že střelba s testovanou zbraní poskytla i velkou zábavu. Po dávném vzoru rychlé střelby jsme zkusili, co nejrychlejší vypálení pěti výstřelů po sobě z volné ruky s vyhodnocením přesnosti zásahů do terče ve vzdálenosti 25 metrů. Výsledek – rozptyl asi 10 cm, což považujeme za vynikající.
Další disciplínou byla střelba na cíl v pohybu na praseti na průseku. Zde se ukázala velká výhoda širokého hledí, které umožňovalo skutečně pohotovou orientaci a přesnější zamíření.
Dále jsme zkusili využít pohotovosti závěru a zkusit prase na průseku zasáhnout dvěma po sobě rychle jdoucími zásahy. Mechanismus přebíjení spodní pákou se osvědčil jako velmi pohotový a rychlý s velmi významným praktickým poznatkem a to, že lze přebíjet při zalícené zbrani, kdy se příliš neodchýlí hlaveň od směru střelby. To bylo velmi příjemným překvapením.
Od myšlenky nebylo daleko k vyzkoušení a po trošce praxe jsme skutečně stíhali vystřelit na prase na průseku během jednoho běhu i dvakrát a kupodivu často s úspěšnými zásahy. Kolegovi to nedalo a vzal svoji kulovnici známé značky s přímotažným závěrem, ale s touto zbraní se to nezdařilo. Důvodem je, že spodní páka na námi testované zbrani je umístěna pod zbraní ve svislé ose zbraně, takže při přebíjení síla použitá na páku neodchyluje zbraň do strany, ale případně pouze jen ve svislé ose, což se snadněji a rychleji koriguje.
U přímotažné zbraně je páka závěru na straně zbraně a při přebíjení ji použitá síla potřebná pro pohyb závěru vychyluje svisle i do strany a střelec tak musí provádět výškovou i stranovou korekci zamíření, což je komplikovanější a není tak pohotové a přesné pro nové zamíření jak u námi testované zbraně.
 
Praktické využití zbraně
 
Jak již bylo konstatováno kulovnice ROSSI Puma s pákovým závěrem v ráži 38 Special /357 Magnum je ideální a přímo vynikající zbraní pro výcvik ve střelbě, rekreační a kondiční střelbu při minimálních nákladech za nákup nábojů. Snadná manipulace ze zbraní je ulehčena její velmi nízkou hmotností 2 kg.
Lovecky lze kulovnici využít běžně k lovu lišky a jiné myslivosti škodící zvěři. Ani vcelku velmi výkonný náboj 357 Magnum, který se v USA běžně používá i k lovu z revolverů s delšími hlavněmi střední nebo dokonce větší zvěře na kratší vzdálenosti, podle našeho zákona o myslivosti nesplňuje požadovaný limit energie ve vzdálenosti 100 m k lovu veškeré spárkaté zvěře, i když jenom velmi těsně.
Musím důrazně poznamenat, že nikoho nenabádám k porušování zákona, ale dovedl bych si docela dobře představit využití zbraně třeba na naháňce, protože účinnost náboje 357 Magnum na kratší vzdálenost na sele nebo lončáka by byla více než dostatečná a především systém závěru by umožňoval rychlou a zejména přesnou opakovanou střelbu.
Náboje jsou laborovány také poloplášťovými střelami s velmi plochou špičkou střely, které tím předávají okamžitě vysoký díl energie, proto jsou náboje oblíbené pro vysoký zastavovací efekt.
 
Celkově můžeme konstatovat, že se jedná o legendární zbraň, jejíž funkčnost byla ověřena v milionech kusů a je dobře použitelná pro řadu funkcí a nasazení. V testu se nám plně osvědčila pro svoje snadné ovládání a rychlost opakovaných výstřelů.
Zbraň je ideální pro výcvik, rekreační a kondiční střelbu, kde je určitě významným faktorem ekonomický aspekt daný velmi nízkou cenou střeliva oproti klasickým loveckým nábojům. Domnívám se, že pro každého myslivce je užitečné střelbu pravidelně trénovat a k tomu je tato kulovnice přímo ideální.
Samozřejmě tato kulovnice je vynikající pro westernové střílení, kdy je konečně tento typ snadno dostupným i na našem trhu. Pro tuto disciplínu jsou zřejmá pozitiva v nízké hmotnosti zbraně, pohotové ovladatelnosti a v již zmíněné výhodě nízké ceny střeliva.
Nezanedbatelnou extrémně výhodnou skutečností je velmi nízká cena zbraně, kterou předpokládám v rozmezí 16 až 18 tisíc Kč na pultu u konečného obchodníka, která je dokonce nižší než u většiny krátkých zbraní.
© Dr.Ing. Jiří HANÁK
Zpracování dat...