ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2019

Čtyřkolky jako užiteční pomocníci

Myslivost 12/2019, str. 63  ES
Není tomu ještě tak dávno, kdy byly čtyřkolky pro mnohé synonymem jakéhosi „frajerství“ či „zbohatlictví“. Naštěstí se časy mění a tento článek se vám pokusí ukázat, že podobná spojení byla v souvislosti s těmito velmi užitečnými stroji značně nespravedlivá a neopodstatněná.
 
Čtyřkolky dnes v hojném počtu slouží u policie, záchranných složek, v armádě, v zemědělství, komunálních službách a samozřejmě také v soukromém sektoru. Zcela určitě do skupiny potenciálních uživatelů patří lesníci a myslivci, a to i ti, kteří bohužel doposud znají čtyřkolky jako ony „barevné řvoucí potvory“ s mladíkem za řídítky, kterak se řítí lesem, ruší vše kolem a porušují všechny myslitelné předpisy a zákony. Proto se snad vyplatí základní informace přečíst a zkusit se na tyto praktické stroje podívat i z jiného pohledu.  
 
Nejen myslivci, ale všichni, kteří rádi něco upravují kolem svého domu, chaty, chalupy, zahrady či jiného majetku mohou využít pomoci čtyřkolek, které už ve svém názvu mají slovo pracovní. Tyto čtyřkolky jsou označované někdy jako ATV – nebo-li all terrain vehicles a jsou velmi vítaným pomocníkem při všech druzích práce.
Ve stručném popisu představíme čtyřkolky CFMOTO Gladiator od největšího dovozce pracovních čtyřkolek do ČR a SR – firmy Journeyman CZ.

Gladiator_UTV830_2.JPG
 
Na začátek je dobré si vyjasnit několik zásadních otázek – na co budu pracovní čtyřkolku potřebovat, co od ní očekávám, kolik mě bude stát a zda budu mít zajištěný servis, díly a možnost dokoupení pracovního příslušenství.
Nejčastějšími kritérii bývají rozumná cena, dostatečný výkon a dostatečná kvalita vzhledem k předpokládanému pracovními využití.
V nabídce firmy Journeyman, dlouholetého lídra na trhu pracovních čtyřkolek, jsou různé modely pracovních čtyřkolek CFMOTO Gladiator, které tato kritéria jednoznačně splňují.
Všechny modely Gladiator jsou vybaveny moderními EFI motory, elektricky připojitelným pohonem 4×4 s možností 100% uzamčení předního i zadního diferenciálu, pohon je zajištěn silným kardanem a mají samozřejmě variátor – tedy laicky „automat“. Navíc jsou vybaveny velmi silnou kardanovou redukcí do pomala (značeno písmenem „L“). Každý Gladiator lze pořídit i s posilovačem řízení, který už tak dobré ovládání ještě zlehčuje, což mimochodem ocení i zástupkyně něžného pohlaví.
V cenovém rozmezí 115 až 257 tisíc Kč naleznete celkem šest typů čtyřkolek Gladiator o obsahu motoru 400 až 1000 ccm a tři druhy nákladních čtyřkolek, což jsou čtyřkolky s volantem označované také jako UTV – nebo-li universal terrain vehicles.  Tyto UTV čtyřkolky (v podstatě malá terénní nákladní autíčka) mají motor o obsahu 500 až 1000 ccm a nabízejí se v cenovém rozpětí 227 až 356 tisíc Kč.

X520-hunter_2.jpg
 
Jak tedy vybrat tu správnou pracovní čtyřkolku?
 
Varianta první – mám chatu či chalupu, potřebuji si s vozíkem dojet pro dřevo, občas převézt nějaký jiný materiál. Vhodný model – Gladiator X450 - moderní, jednoduchý, lehce ovladatelný stroj, který beze zbytku naplňuje heslo „pracant do nepohody“, stroj bez zbytečných pozlátek a moderních vymožeností.
Jednoválcový model plněný karburátorem s minimem elektroniky s více než dostatečným výkonem pro všechny druhy práce a pohonem 4x4. Jedná se o vůbec nejprodávanější pracovní čtyřkolku v ČR a díky svému bezkonkurenčnímu poměru cena / výkon / spolehlivost si tuto pozici zajisté ještě dlouho podrží. Pořízení tohoto stroje nezruinuje vaši kapsu a odvede celoročně všechnu práci, kterou od pracovní čtyřkolky požadujete.
V nabídce je i velmi oblíbená prodloužená verze, kterou ocení spolujezdec, ať už manželka, děti nebo vnoučata, případně jiný pomocník při pracích kolem domu a zahrady.
Plně vybavený Gladiator X450 (silný naviják, homologované tažné nosiče a další příslušenství) lze v akční nabídce pořídit již za 114 990 Kč vč. DPH! Gladiator X450 je nejen díky ceně dlouholetým čtyřkolkovým bestsellerem na našem trhu.
 
X8_kobyly_2.JPG

Varianta druhá – mám farmu, statek, penzion na horách, jsem lesník, myslivec, majitel honitby nebo lovecké chaty a potřebuji pravidelnou údržbu, opravu a stavby zařízení, zavážení krmení v zimních měsících, uklízím soukromé i veřejné prostranství. I zde lze použít model X450, nicméně v nabídce Journeyman je jeho silnější dvojče Gladiator X520 nebo velmi populární model Gladiator X550, oba se silnějším moderním benzínovým motorem o obsahu 500 ccm.
Tyto stroje už přinášejí řádnou porci výkonu navíc, skvělou ovladatelnost a odolnost. Samozřejmostí je pohon 4×4, robustní pevný rám a podvozek zaručující stabilitu, průchodnost terénem a příjemné jízdní vlastnosti.
Obě pětistovky, stejně jako ostatní modely Gladiator, jsou vybaveny pro těžkou práci, k dispozici je silný naviják, robustní nosiče, homologované tažné zařízení, na Gladiator můžete namontovat adaptéry na různá příslušenství, například radlici, kartáčový zametač, sypač, vozík, brány, stahovač dřeva a další zařízení.
Ceny plně vybavené oblíbené „pětistovky“ začínají již na 149 990 Kč vč. DPH! Novinkou roku 2019 je pak o 100 ccm silnější a modernizovaný model Gladiator X600, nástupce populárního modelu X550. Nový model je obohacen o špičkové vstřikování paliva BOSCH a má motor o obsahu 600 ccm. Tyto dvě zásadní změny přinášejí řádnou porci výkonu navíc, snižují spotřebu a umožňují celoroční bezproblémové starty i v tuhých mrazech.

X8_Sekacka.png
 
Třetí variantou je situace, kdy požaduji vše výše napsané, ale chci hlavně velký výkon pro každodenní práci, moderní design a velký stroj. Pak je tu Gladiator X850 V-Twin, případně pak topmodel Gladiator X1000 V-Twin. Jsou to na první pohled skoro identické čtyřkolky s dvouválcovým motorem, které od svého vstupu na trh doslova pobláznily čtyřkolkovou veřejnost a na světových trzích trhají rekordy v prodejnosti. Proč? Parametry těchto strojů nadchnou každého znalce – extrémně výkonný dvouválcový 800/1000 ccm motor o výkonu 63/85 koní, silný 72/79 Nm kroutící moment, vstřikování DELPHI/Bosch, kanadský variátor CV-Tech, americký zadní samosvor Eaton, majestátní rozměry, skvěle stavitelné odpružení a komfortní podvozek, k tomu plná pracovní i hobby výbava. V podstatě není terén, který by čtyřkolka nezvládla, limitem nejsou možnosti stroje, ale vaše odvaha!
Kdo chtěl opravdu velkou a výkonnou čtyřkolku, musel dříve sáhnout hluboko do kapsy, ale nyní díky modelům X850/X1000 se však i výkonný dvouválec dostal do kategorie, kde se dříve nacházely podstatně  slabší jednoválcové stroje. Zacenu od 231 000 Kč vč. DPH dostanete pracovní čtyřkolku, která zaručí, že vám již pravděpodobně nikdy nebude chybět výkon. Díky svým rozměrům, výkonu a vybavení se Gladiator X850 a Gladiator X1000 hodí i na opravdu těžkou práci do lesa, na farmu či do obory.
 
Je tu ale ještě jedna varianta pro ty, kteří nechtějí řídítka, nemají rádi motorky, chtějí sedět pohodlně na sedadle, za sklem a pod střechou, držet v rukou volant. I toto totiž může značka Gladiator splnit. V nabídce je tak trochu samostatná, již výše zmíněná, kategorie čtyřkolek UTV, malých terénních náklaďáčků, kterou si ale představíme v některém samostatném článku či testu.
 
Ujasněte si, co požadujete
 
Než si čtyřkolku koupíte, jeďte si ji vyzkoušet. Pár minut jízdy vám dá víc než hodiny brouzdání po internetu. Pečlivě vybírejte a ujistěte se, že vám stroj bude vyhovovat. Neplatí, že vždy to největší a nejdražší musí být pro vás tou nejlepší volbou. Zajděte do prodejny a svoje představy a požadavky zkonzultujte, stejně tak se zeptejte na možnost montáže příslušenství, možnost prodloužené verze a třeba využijete i zvýhodněné pracovní sety. Nejdůležitější je popis toho, co vlastně od nákupu čtyřkolky požadujete z hlediska budoucího pracovního využití. Pak vám bude čtyřkolka výhodným a přínosným pomocníkem v kteroukoliv roční dobu.  
Všechny čtyřkolky Journeyman jsou homologovány pro silniční provoz a k jejich řízení stačí řidičské oprávnění „B“ (auto).

Gladiator_X450_drevo.jpg
 
Čtyřkolka i pro lesní práce
 
Pro doklad o využití pracovní čtyřkolky jsme vybrali čtyřkolku Gladiator 510-A (prodloužená verze), pracanta každým coulem, kterého jsme vyzkoušeli při práci v lese. Nakonec dnes, v době kůrovcové kalamity, to může být pro mnohé majitele menších lesních celků docela zajímavá inspirace.
Journeyman Gladiator 510 je jedna z nejznámějších a nejprodávanějších čtyřkolek. Své kvality dokazuje i tím, že takřka beze změn je na trhu již od roku 2006. Legendární pětistovka Gladiator 510 je silná, dobře ovladatelná, plně vybavená čtyřkolka 4x4 s možností úplné uzávěrky předního diferenciálu, s možností silného redukovaného pracovního převodu „L“, s nezávislým zavěšením a motorem o obsahu 500 ccm.
Ve výbavě má vše, co má stroj 4x4 určený na práci mít: silný naviják, homologované tažné nosiče, rámy, ALU kola, šestiplátnové šípové pneu. Jedná se o spolehlivý, kvalitní, na údržbu nenáročný a jednoduchý stroj s rozumnou spotřebou.

klanicak_nalozeno.JPG

Čtyřkolku jsme vybavili nezbytným dřevorubeckým příslušenstvím – saně na tažení stromu – z těžkého terénu lze klády, ale i celé stromy, stahovat za pomoci speciálních saní (podobné používají kanadští dřevorubci, verze s řetězem).

stahovani_stromu.JPG

Verze v testu je vylepšena použitím pevného úchytu na kouli. Pokud táhnete na řetězech, jsou saně použitelné jen na rovině, vylepšená verze s pevným úchytem na kouli je bezpečnější a dá se použít i v těžším terénu. Kmeny se k saním přitáhnou popruhem s ráčnou. Během tažení je potřeba používat v terénu pohon 4x4, při pomalé jízdě navíc silný redukovaný převod „L“.
Dalším příslušenstvím je vlečka na odvoz dřeva – optimální volbou je tzv. „klaničák”. Velkou výhodou klaničáku je, že na něj můžete naskládat až čtyřmetrové kmeny. Na snímcích jsme vyváželi sice jen třímetrové kmeny, ale i tak byla manipulace až překvapivě snadná.
Pokud by snad připojené snímky inspirovaly nové zájemce o nákup, je třeba zdůraznit, že pro takovou práci je třeba vybírat čtyřkolku s obsahem motoru minimálně 500 ccm a co největším kroutícím momentem, samozřejmostí musí být pohon 4x4, nejlépe s uzávěrkou diferenciálu, nezávislé zavěšení kol, dobré gumy se šípovým vzorem přední naviják a tažné zařízení. Vhodným doplňkem může být i zadní naviják, ochranné rámy a držáky na pracovní nářadí.
Gladiatora 510 MLE můžete mít již za cenu 119 800 Kč vč. DPH!
 
Veškeré potřebné informace o kategoriích čtyřkolek ATV/UTV naleznete na www.čtyřkolky.cz.
 
Zpracování dat...