ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2019

HUBERT aneb Další povedený lovecký nůž z Mikulášovic

Myslivost 12/2019  Miloš Fischer
Nože používám denně a velmi často ty lovecké. A musím přiznat, že denně používám právě nože MIKOV. Na lov s sebou nosím převážně zavírací nože, střídám oranžový PRAKTIK, FIXIR v parohu, dnes již nevyráběný ADLER, mohutný HUNTER, dokonce i lovecký PREDATOR a letité kované nerezové zavazáky.

Se všemi se dá pracovat velmi rychle a přesně, nicméně jsem si při praktickém použití nejvíce oblíbil HUNTER a FIXIR, v těsném závěsu je PRAKTIK, naopak nejhůře při práci vnímám PREDATOR.

Nicméně dnes nechci porovnávat, to snad někdy příště, ale zkusím zhodnotit nový přírůstek mezi mými loveckými zavíráky. Je to HUBERT. Je na trhu již více než rok a stihl za tu krátkou dobu projít několika změnami. Ta poslední je výbrus čepele, což byl právě asi ten hlavní impuls k otestování a také díky tomu jsem se na práci s tímto nožem vyloženě těšil.

 

První dojem

 

Můj první dojem z nože byl vyloženě dobrý, vzhledem i velikostí je to nůž opravdu velmi povedený. Nejen kvalitní paroh použitý na střenky okamžitě zaujme. Tím hlavním vzhledovým pozitivem je samozřejmě tvar, který je na pohled opravdu elegantní, zároveň celoplošné střenky z parohoviny ihned prozrazují pracanta do každé situace. Prostě nůž, který si rád pomazlím v dlani, potěším se pohledem a přitom se nebudu moci dočkat, až s ním začnu vyvrhovat či stahovat a rušit zvěř.

Velice kladný první dojem mi trochu narušilo testovací řezání papíru. Čepel byla velmi nerovnoměrně nabroušena a kancelářský papír dokázala řezat ani ne polovinou celé délky ostří. Přitom stačilo několik tahů na „keramické ocílce“ a už jsem papír řezal vcelku obstojně.

Páráček byl ale asi jako všechny páráčky z produkce MIKOV naprosto tupý a vyžadoval s keramikou podstatně více práce. Osobně brousím nože rád, i nový nůž si před prvním použitím raději nabrousím sám, nedokonalé nabroušení přesto vnímám jako naprosto zásadní problém pro běžné uživatele, kteří chtějí ihned po vybalení mít nůž připravený k použití. Zvláště když levné a nikoli nekvalitní čínské zavíráky dnes koupíte většinou velmi dobře nabroušené.

HUBERT-4.jpg

 

Popis

 

HUBERT je variací na typický lovecký zavírák. Čepel je jištěna klasickou hřbetní pojistkou (backlock), jak je u loveckých zavíráků MIKOV obvyklé už pětašedesát let. Je zde ale znatelné vylepšení v podobě hrubého příčného rýhování na tlačítku pojistky. Pilka jištěna není, ale prodloužená špička pilky přesahuje rukojeť nože o pět milimetrů a dává tak možnost kromě pohodlného otevření špičkou prstu i otvírání jednou rukou třeba o oděv.

Další odchylkou od zvyklostí MIKOV je umístění čepele do středu mezi pilku a páráček, toto uspořádání měl pouze ADLER, což byla ale výroba převedená z Německa.

K noži je dodáváno velmi kvalitně zpracované pouzdro ze silné hověziny označené logem firmy MIKOV.

Velikostně je HUBERT přesně mezi noži FIXIR a HUNTER. Celková délka s otevřenou čepelí je 211 mm. Čepel samotná má délku 91 mm, šířku 20 mm a tloušťku 2,5 mm. Pilka je dlouhá 100 mm, funkční část má délku 80 mm, tloušťka zubů je 1,8 mm.

Čepel je z materiálu 440A, který MIKOV používá u loveckých zavíráků. Velkou výhodou u firmy MIKOV je precizně zvládnutý proces tepelného zpracování, čepele jsou bez sebemenších deformací a je výborně využitý potenciál materiálu.

Veškeré čepele brousím na brusném systému KMFS a díky tomu dosahuji zřejmě maximum ostrosti a jak jsem se již mnohokrát přesvědčil, i trvanlivost ostří je výrazně vyšší díky naprosto rovnoměrně nabroušené fazetě. Je jasné, že trvanlivost ostří materiálu 440A nebude taková, jako třeba u materiálu ELMAX, ale je nutné zdůraznit, že po správném nabroušení jsou čepele MIKOV plně porovnatelné s čepelemi známých evropských výrobců nožů a některé snadno předčí.

Zpracování nože je jako v případě nože HUNTER velmi precizní, vše dokonale lícuje, čepel, pilka i páráček jsou perfektně vycentrované a naprosto bez vůlí.

shora-HUNTER-HUBERT-a-FIXIR-1-1.jpg


Shora: HUNTER, HUBERT, FIXIR 

 

Ergonomie

 

Tvar nože, který je vzhledově velmi pěkný a elegantní, dává i příslib výborné ergonomie. Zároveň díky třem želízkům – čepeli, pilce a páráčku je příjemná i šířka nože. A jakmile jej držíte v dlani s otevřenou čepelí, ihned se vynikající úchop potvrdí, citelně lepší, než třeba u tvarově strohých nožů FIXIR nebo HUNTER. Díky tomu nůž umožní velmi přesné jemné řezy a zároveň i silové řezání, do kterého vzhledem k nijak subtilní konstrukci můžeme jít naplno. Jistotu úchopu navíc pozitivně ovlivňují i parohové střenky. Použitý paroh má výrazné rýhování a díky tomu je i silově náročná práce s tímto nožem bezproblémová.

Tvar čepele je pro činnosti spojené s výkonem práva myslivosti dobrý. Není tak výrazně „klabonosý“ jako u nožů FIXIR a HUNTER, přesto je propichování deky či škáry spárkaté při vyvrhování snadné a oproti uvedeným nožům prakticky bez rozdílu.

Šířka čepele je jen o dva milimetry menší, než u nože HUNTER a zároveň je čepel o milimetr slabší, což už samo o sobě dává vynikající předpoklady k pronikání řezaným materiálem. Tady je znát výrazný rozdíl oproti starému šavlovému (scandi) typu výbrusu nože HUBERT a přechod na plochý výbrus se projeví třeba i ve snadném nakrájení cibulky k játrům po úspěšném lovu. Při stahování zvěře, rušení a vykostění zvěřiny ovšem rozdíl prakticky nepoznáme.

Pilka nože HUBERT je také vydařená, délka a tloušťka pilky je pro praxi z mého pohledu optimální, což je znát pokaždé při otvírání zámku a osobně bych řezný výkon této pilky přirovnal k legendární pilce Wenger.

Nůž se velmi dobře ovládá i rukama od barvy a běli zvěře díky výraznému nehetníku čepele, rýhování tlačítka pojistky a přesahující špičce pilky.

Kvalitní pouzdro je zřejmě univerzální pro obě varianty nože – s páráčkem i bez něj. Pro provedení s páráčkem je poměrně těsné. To normálně není problém, ovšem po vyvržení zvěře jsem vždy nůž otřený pouze travou zasunul do pouzdra a pokud jsem pak potřeboval nůž z pouzdra na opasku opět vyjmout, nedokázal jsem to jednou rukou. Pouzdro je tak těsné, že pokud na noži zůstal i jen malý zbytek barvy, ihned přischnul k pouzdru a vyjmutí nože vyžadovalo velkou sílu. Tohle se ale časem určitě vyřeší samo roztažením pouzdra a možná pomůže lehké promazání vnitřní části pouzdra.

IMGP5271-1.jpg

 

V praxi

 

Od samého začátku jsem se na používání nože HUBERT těšil a moje očekávání se plně potvrdilo. Za desítky let praxe a zkušeností s nejrůznějšími noži už od počátku tuším, co mohu od nože očekávat. HUBERT je nůž velmi praktický s vynikající ergonomií a naprosto jistým úchopem v každých podmínkách. Výborná je pilka, čekal jsem, že to bude dobré, ale skutečnost moje očekávání předčila. Zde navíc asi také sehrála svoji úlohu výborná ergonomie nože. Páráček používám pouze při stahování kusů a tady po nabroušení není co dodat, funguje jak má.

Za první měsíc jsem s nožem HUBERT vyvrhnul a ošetřil deset kusů spárkaté zvěře, u většiny včetně odříznutí běhů a hlavy pro výkup. Stahování a rušení srnčí zvěře proběhlo na výbornou.

Překvapením bylo po ulovení, vyvržení a odvezení prvních kusů ke kontrole a vážení velmi obtížné vytažení nože z pouzdra, když jsem chtěl odřezat hlavu a běhy. Postupně se to ale výrazně zlepšuje a jsem přesvědčen, že tento problém sám časem zmizí.

 

Celkové hodnocení

 

Hubert je jako novinka velmi vydařený nůž. Je na něm znát to, že vývojáři firmy MIKOV si vzali připomínky praktických myslivců k srdci a podařilo se jim realizovat vzhledově zřejmě asi nejlepší lovecký zavírací nůž, jaký kdy MIKOV doposud vyrobil.

Zároveň se podařilo dát noži i skvělou ergonomii, pokud mohu po měsíci používání hodnotit, tak je to asi ergonomicky nejlepší z loveckých zavíracích nožů, které jsem osobně použil. Kvalita provedení a sestavení nože je výborná, čepel, pilka i páráček mají optimální velikost.

Slabiny v hodnocení jsou z mého pohledu dvě, i když jednoduše řešitelné - pouzdro se rozhodně vyřeší samo a nůž už má také jedovaté ostří. S výjimkou HUNTERA, který holil už z výroby, jsem ale u nových nožů MIKOV na opravdu ostrý nenarazil. S tím si ale každý snadno poradí, i když nůž této cenové kategorie, a zvláště takto vydařený, by si ostrost zasloužil už od výrobce. Třeba je ale ten můj výjimkou a ostatní nože ostré jsou.

Cena nože HUBERT se nyní pohybuje okolo čtyř tisíc korun. Jsem přesvědčen, že je to nůž, který udělá a bude dělat radost každému z myslivců.

Text a snímky Miloš FISCHER

Zpracování dat...